Scartait La Volan Si/sau Coloana Directie

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Iul 11, 2011 7:04 pm

Salutare din nou...
Se pare ca in ultimul timp au gasit-o dracii...saptamana si problema.
Acum, de cand a venit canicula, a inceput sa scartaie volanul sau coloana de directie.
Spun sau coloana de directie pentru ca zgomotul se aude parca de la picioare.
Am miscat volanul si cineva a ascultat sub masina - nu de aclo se aude.
Totul se petrece dupa app 15 min de trafic in conditii de canicula. Pana acum o sapt nu facea si nici dimineata pe racoare.
Lichidul servo l-am schimbat, insa fara efect.
Sugestii...in afara de schimbarea masinii

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iul 11, 2011 7:22 pm

e buba veche si cunoscuta
e o nuca in coloana de directie pentru articulatie - in caz de impact coloana se deformeaza pentru a nu intra peste sofer

acea nuca este acoperita intr-un fel de cauciuc care cu vremea(mai devreme sau mai tarziu) se uzeaza si astfel se aude acel troncanit - lovitura fier-pe-fier

nu ai de ce sa-ti faci griji si obisnuieste-te cu sunetul - la mine e asa de pe la 1500km si cei din service nu au avut ce sa-i faca - ba chiar au recunoscut intr-un final ca e o buba si daca schimba coloana apare iar

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Iul 11, 2011 7:44 pm

@ acea nuca este acoperita intr-un fel de cauciuc care cu vremea(mai devreme sau mai tarziu) se uzeaza si astfel se aude acel troncanit - lovitura fier-pe-fier

Nu troncane cat scartaie...este scartait de plastic...face ca dracu...dau muzica la jumatate din volum sa nu mai aud.
Cand invart din volan si tin o mana pe tija coloanei de directie, se transmit vibratiile prin ea. Freaca de ceva de plastic sau cauciuc sau teflon,...

toncanitul din coloana il am si eu de 100k si il disting clar

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iul 11, 2011 10:36 pm

atunci, buba - ma retrag

nu e vreo bucsa, rulment ceva pe coloana care-ti agata?

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mar Iul 12, 2011 7:53 pm

are cineva manualul tehnic ptr lancer 1.6...sa vad ce dracu e sub volan...bucse, flanse, etc...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Iul 12, 2011 11:44 pm

scrie adresa de email sa ti-l pun pe transfer.ro
era si undeva aici pe forum, dar nu mai stiu exact unde

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Iul 13, 2011 8:41 am

Suna a pivot - cap de bara - bieleta de directie gripat. Se gripeaza nuca si cind se misca face cum ai descris tu. Ma rog, banuiesc faptul ca nu e cazu' sa te mai intreb daca ai verificat cochilia volanului, sa nu frece volanul de ea !?

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Iul 13, 2011 7:22 pm

capetele de bara si bieletele de directie le-am schimbat acum app 10k, la pivoti nu am umblat inca.
Astazi am dat cu un spray cu vaselina lichida (chestie d-aia alba) pe toate bucsele, nucile si imbinarile de la coloana. Volanul nu l-am desfacut inca ptr ca nu mi-am facut curaj, iar zgomotul pare sa fie prea mare chiar si pentru o busca de sub volan.
Scartaie in continuare si numai atunci cand este foarte cald afara si azi am observat ca si directia se rigidizeaza putin. Dimineata, nu are nici pe dracu.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Iul 13, 2011 7:39 pm

Gata, stiu la ce scirtiit te referi, e mai mult un uruit de fapt, rezoneaza toata masina. Nu se si intareste volanul sau merge sacadat? Ei bine, asta e uruitul provenit din pompa sau de curea pe fulie. Nu tu ziceai ca tre' sa-ti intinzi cureaua, ca e slaba si alte d-astea?

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Mie Iul 13, 2011 8:04 pm

la asta nu m-am gandit...intr-adevar, cureaua de accesorii are app 60k..la caldura se dilata si mai rau, nu..?
Sa incerc sa o intind si, daca nu mai face, o si schimb.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori