Bataie suspensie / directie lancer 2.0

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Dec 07, 2010 4:58 pm

Postez aici ca sa nu mai deschid un nou topic.
Am un zgomot la puntea spate mai ales cand merg pe piatra cubica. Ca sa fiu mai explicit acel zdanganit e ca si cum ai ave o bila de intr-un borcan si ai misca borcanul, cam asa se aude la mine pe piatra cubica ce e drept zgomotul nu e puternic trebuie sa fi putin atent ca sa il auzi, iar la mers pe drum asfaltat nu se aude decat la unele denivelari nu la toate.

azi am fost la service pt a 3a oara si mi s-a facut o pragamare pt vineri, urmand ca vineri sa se faca disectia puntii spate au zis ca vor da jos amortizoarele, vor pune altele sa vada daca mai face cica o vor lua prin eliminare. Acum tot ce sper eu e sa ii dea de cap si sa nu cumva sa am vreo surpriza sa apara zgomote si mai mari si sper sa nu le ramana piese sau suruburi la sfarsit. Of si cand te gandesti ca masina are abia 2200km si sa sufere o disectie de tanara...

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Dum Ian 23, 2011 8:21 pm

Am si eu o problema asemanatoare, am o bataie cred la roata dreapta fata,dar numai pe drum de piarta, am o bataie scurta si la fiecare trecere peste o piatra9denivelare).
Am fost la 2 service-uri diferite, uni au zis ca erau pietricele (cei din brasov), iar cei din bucuresti(otopeni) au zis ca au strans ei ceva pe la telescop parca, i atunci nu se mai auzea, dar acum se aude iarasi, si nus ce sa ma mai fac, masina are 10 k, si merg si pe drum mai rau cu ea.

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Lun Ian 24, 2011 11:09 pm

Da, am si eu problema asta de cand era noua si tot asa teste peste teste, schimbat flansa amortizor dreapta, iar teste, bucse etc. si nimic. Tot ma gandeam ca e un cablu sau altceva, nelegat de suspensie, care se loveste de tabla in anumite conditii dar bine ca aflu acum, cand mi-a trecut. Oricum, zgomotul dispare dupa cativa km rulati pe un drum prost si revine la un interval nedeterminat.

Avatar utilizator
pityf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:51 pm

Mesaj de pityf » Mar Ian 25, 2011 2:28 pm

Mie imi face tot timpul, si cel mai bine se aude pe drum cu piatra

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Ian 31, 2011 12:02 am

Am avut si eu o astfel de bataie la roata dreapta fata, dar se auzea numai daca era o denivelare si era roata deschisa (curba la dreapta). Testul de amortizoare a iesit f. ok (peste 90%) dar s-a dovedit ca amortizoarul avea un joc orizontal in ax.

Avatar utilizator
Terminator
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 31, 2016 12:58 am

Mesaj de Terminator » Vin Apr 21, 2017 11:56 am

QUOTE (Flipper @ Dec 7 2010, 04:58 PM) Postez aici ca sa nu mai deschid un nou topic.
Am un zgomot la puntea spate mai ales cand merg pe piatra cubica. Ca sa fiu mai explicit acel zdanganit e ca si cum ai ave o bila de intr-un borcan si ai misca borcanul, cam asa se aude la mine pe piatra cubica ce e drept zgomotul nu e puternic trebuie sa fi putin atent ca sa il auzi, iar la mers pe drum asfaltat nu se aude decat la unele denivelari nu la toate.

azi am fost la service pt a 3a oara si mi s-a facut o pragamare pt vineri, urmand ca vineri sa se faca disectia puntii spate au zis ca vor da jos amortizoarele, vor pune altele sa vada daca mai face cica o vor lua prin eliminare. Acum tot ce sper eu e sa ii dea de cap si sa nu cumva sa am vreo surpriza sa apara zgomote si mai mari si sper sa nu le ramana piese sau suruburi la sfarsit. Of si cand te gandesti ca masina are abia 2200km si sa sufere o disectie de tanara...

E puțin probabil sa-mi răspunzi, însă încerc: care a fost cauza zgomotului?
Mulțumesc

Avatar utilizator
robert.ichim
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 07, 2017 10:51 am

Mesaj de robert.ichim » Dum Apr 30, 2017 7:20 pm

Și eu am aceeași problema Cum a descris-o fastcarjunkie și as vrea sa știu dacă s-au mai găsit soluții.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori