Zgomot suspect la coloana de directie

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Dum Mar 16, 2008 10:36 pm

Astazi, mergand pe o strada cu piatra cubica, am auzit un zgomot suspect pe undeva prin bord. Dupa parerea mea se aude de la directie, mai exact, de la axul volanului. Am crezut initial ca zdrangane ce aveam prin buzunarele de la usi insa, ascultand mai atent, se auzea clar din bord din dreptul volanului. Ca si cum doa bucati de fier se loveau unul de celalalt si se simte si o trepidatie care se transmite la volanului. Ma cam ingrijoreaza lucrul asta. A mai auzit vre-o unul din voi astfel de zgomote la volan? Sa fie oare vreo bucsa care nu mai e locul ei sau s-a uzat prematur ? Cam prea repede a aparut trancanitul asta. Daca aveti vre-o parere ce ar putea fi, mi-ar fi de mare ajutor.
Oricum, s-au adunat mai multe lucruri care nu-mi plac cum se prezinta asa ca maine, merg in service sa vad ce parere au si cei de acolo.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Mar 17, 2008 1:07 pm

Eu parca am mai auzit problema asta si de la alti posesori de lancer.
Chiar de pe forum.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Lun Mar 17, 2008 5:41 pm

Am fost la service si pentru miercuri la 8 am programare pentru o investigatie mai amanuntita. Puteam sa merg de maine dar nu am eu posibilitatea sa plec de la birou.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Mar 19, 2008 3:49 pm

Prima experienta in service.
Mers de dimineata asa cum aveam programarea pentru zgomotul care se aude la directie. Am intrat cu masina in incinta service-ului pentru investigatii, au ridicat-o si au verficat toate articulatiile de pe dedesubt, dar nimic nu prezenta joc sau alte probleme. Am iesit din nou in teste impreuna cu un mecanic pe o strada pietruita pe care mie unul imi era groaza sa merg. Desi am foit masina pe toata strada abia daca s-a auzit de doua ori trancanitul de la volan si chiar si atunci, destul de slab. Au urmat destul de multe discutii si explicatii de ambele parti cu privire la ce am auzit eu si de la ce ar putea sa provina. Pana la urma, conlcuzia a fost ca masina nu prezinta defecte de fabricatie si ca nu exista nici un risc cu privire la siguranta in circulatie. E drept ca si eu daca as fi fost in locul mecanicului, nu as fi putut trage o concluzie pe baza a ceea ce am auzit in timpul testului.
Pentru ca zgomotul/trancanitul pe care l-am auzit eu cel putin de doua ori e mult mai puternic si repetitiv, le-am promis ca o sa le duc o inregistrare audio pe care sa o asculte (poate chiar una video).
Dl. de la receptie a promis la randul lui ca o sa se informeze la importator/producator daca au mai fost semnalate astfel de probleme pe acest model (sau pe lotul din care e si mitsu meu) si daca au fost, sa obtina si o solutie de rezolvare, in cel mult o saptamana.
Chiar daca finalul acestor verificari nu ma multumeste deloc, nici nu pot sa acuz pe cineva ca nu si-a dat interesul sau ca mi-au ignorat problema semnalata. Cred ca a fost doar ghinionul meu ca nu s-a auzit in timpul testelor zgomotul reclamat de mine.
Oricum, sunt hotarat sa nu o las asa pentru ca la achizitie nu am platit si zgomotele astea ... si prin urmare nici nu le vreau. :-D

Avatar utilizator
Johnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 04, 2007 3:04 pm

Mesaj de Johnelu » Mie Mar 19, 2008 4:08 pm

eshti fericit, io mai am un pic si fac un an decind ma duc cu un scartzait stanga spate care ba apare ba dispare ... si nimeni nu shtie nimik, si sunt momente cind scartzie ca-n scranciob.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori