Outlander 2.2 Clear Teac 4x4

Forum de prezentare a masinilor membrilor si, de asemenea, a jurnalelor de bord
Avatar utilizator
drauderis
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 16, 2018 10:05 pm

Mesaj de drauderis » Mar Apr 10, 2018 8:45 pm

SALUTARE!
DE CURAND MI-AM ACHIZITIONAT UN OUTLANDER DIN 2014 2.2 CU 120000KM RULATI!
ERAM FOARTE INCANTAT ATUNCI CAND AM CUMPARAT-O ,ESTE IN GARANTIE ARE ISTORIC IN RETEA DAR DUPA PUTIN TIMP IMI DA BATAI DE CAP:
1 FRANA DE MANA NU FUNCTIONEAZA IN PARAMETRI
2 CONSUMUL IN ORAS TRECE USOR DE 10 L/100KM
3 ARE UN ZGOMOT LA MOTOR CAND ESTE RECE
4 ARE UN ZGOMOT IN SPATE CAND MERG PE MACADAM
5 PIERDE LICHID PE LA UN FURTUN DE LA INTERCOOLER
6 ARE UN GREIERE IN TORPEDOU SAU IN ZONA ASTA
7 NU AR REUSIT NIMENI SA MA LAMUREASCA CUM FUNCTIONEAZA BUTONUL PETNTRU TRANSMISIA LOOK, LA MINE SE DOAR APARE UN AFISAJ PORTOCALIU IN BORD PE CARE SCRIE LOOK!
8 SI CA TOT TACAMUL SA FIE COMPLET AZI MI S-AU BLOCAT FRANELE PE ROATA DIN SPATE DREAPTA
ASTA E MASINA MEA! DEOCAMDATA SUNT FOARTE DEZAMAGIT!
RUGAMINTEA MEA ESTE : S-A MAI CONFRUNTAT CINEVA CU ASTFEL DE PROBLEME ? DACA DA , CE TREBUIE SA FAC?


Avatar utilizator
chhristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 14, 2015 3:15 pm

Mesaj de chhristian » Mie Apr 11, 2018 5:46 pm

In primul rand renunta la a mai scrie cu majuscule.
Referitor la problemele tale as zice urmatoarele:


1+8. Trebuie verificate starea placutelor spate, a discurilor spate si a cablului frana de mana

2. Consumul enuntat de tine este normal la masina si motorizarea asta

3. Detaliaza zgomotul (tacanit, suierat ?). Se aude in mers sau la ralanti ?

4. Ansamblul amortizor de verificat + esapament + plasticaraie

5. Intercoolerul raceste aerul, nu prea cred ca-ti curge lichid de la el sau de la vreun furtun conex.

6. Greierii va trebui sa te impaci cu ei, daca nu se cere demontarea bordului si imobilizarea tuturor posibilelor surse de zgomot. Operatiunea aceasta inseamna timp, bani si posibilitatea ca cine umbla acolo sa faca mai mult rau daca n-are rabdare si habar...

7. Pe scurt. Ai 3 moduri ECO (tractiune fata si la nevoie spate), AUTO (tractiune fata si la nevoie spate) si LOCK (tractiune fata spate/ diferential central blocat). Diferentele intre cele 3 moduri le gasesti cel mai bine explicate in manualul de utilizare.


Avatar utilizator
cristid.1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 24, 2018 7:13 am

Mesaj de cristid.1 » Vin Apr 13, 2018 7:00 am

QUOTE (chhristian @ Apr 11 2018, 05:46 PM) In primul rand renunta la a mai scrie cu majuscule.
Referitor la problemele tale as zice urmatoarele:


1+8. Trebuie verificate starea placutelor spate, a discurilor spate si a cablului frana de mana

2. Consumul enuntat de tine este normal la masina si motorizarea asta

3. Detaliaza zgomotul (tacanit, suierat ?). Se aude in mers sau la ralanti ?

4. Ansamblul amortizor de verificat + esapament + plasticaraie

5. Intercoolerul raceste aerul, nu prea cred ca-ti curge lichid de la el sau de la vreun furtun conex.

6. Greierii va trebui sa te impaci cu ei, daca nu se cere demontarea bordului si imobilizarea tuturor posibilelor surse de zgomot. Operatiunea aceasta inseamna timp, bani si posibilitatea ca cine umbla acolo sa faca mai mult rau daca n-are rabdare si habar...

7. Pe scurt. Ai 3 moduri ECO (tractiune fata si la nevoie spate), AUTO (tractiune fata si la nevoie spate) si LOCK (tractiune fata spate/ diferential central blocat). Diferentele intre cele 3 moduri le gasesti cel mai bine explicate in manualul de utilizare.
Colegul ti-a raspuns perfect.
Doar 2 chestiuni.....consumul e intr-adevar ok, e normal la o astfel de masina. Zgomotul desigur ar trebui detaliat, dar e fosrte probabil sa fie arborele balansier, e un defect de fabricatie, defectiune comuna la acest model. Vezi ca este pe facebook un grup unde colegii mi-au raspuns mie pe tema asta foarte rapid si corect. Sunt cu masina la servicie si asta e problema, arborele balansier.

Avatar utilizator
Vasea
EVO V
Mesaje: 496
Membru din: Joi Ian 02, 2014 1:32 pm
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de Vasea » Vin Apr 13, 2018 7:52 pm

Mitsubishi Outlander Romania /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />

https://www.facebook.com/groups/1012377862111197/

ieri la 05.50 ti-am postat topicul in grup !

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina mea si Jurnal de bord”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator