Colt 1,3 automat

Forum de prezentare a masinilor membrilor si, de asemenea, a jurnalelor de bord
gingis_han
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 14, 2020 9:23 am
Contact:

Colt 1,3 automat

Mesaj de gingis_han » Dum Iun 14, 2020 9:40 am

Salutare!

Saptamana aceasta mi-am achizitionat un Colt perfect prezervat de la o colaboratoare : 20.000 km din 2007. Motor 1,3, cutie automata. Este o masinuta minunata. Acum, as dori sa va intreb :

1. Distributia este pe lant sau pe curea? Vad curea la ridicarea capotei insa mi s-a spus ca e cea de accesorii, lantul fiind in motor practic.
2. Intretin cutia in mod deosebit? Sa ii schimb uleiul acum, mai stau?
3. E prima mea cutie automata/secventiala. La semafor, ramin in ''Automat'' sau comut la ''Neutral''?

Am verificat lichidele, sunt impecabile toate. Inclusiv uleiul este curat, frumos, zici ca e pus ieri.

Multumesc tuturor. Numai bine!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Re: Colt 1,3 automat

Mesaj de Alex44 » Lun Iun 15, 2020 11:43 am

Salut, si sa-l stapanesti sanatos.

Schimba uleiul de motor, lichidul de racire si cel de frana, integral, daca au mai mul de 1 an pt ulei si 4 pt lichide.

Chiar daca a stat masina, acestea s-au degradat si nu mai ofera protectie adecvata, ba mai rau devin corozive.

Uleiul din cutie poti sa-l lasi, acolo in general nu patrund contaminanti si nu se degradeaza la fel in timp.

Cutia este manuala-robotizata. La semafor, in A sta cu 1-a cuplata si ambreiajul decuplat,si trebuie sa stai cu piciorul pe frana. Cand iei piciorul de pe frana o ia usor in fata (creep).

Daca nu vrei sa stai in viteza si cu frana calcata, o treci pe N (atentie, piciorul pe frana de cate ori o scoti pe liber sau o bagi in 1/A/R)

gingis_han
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 14, 2020 9:23 am
Contact:

Re: Colt 1,3 automat

Mesaj de gingis_han » Mar Iul 14, 2020 11:25 am

Multumesc frumos pentru ajutor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Masina mea si Jurnal de bord”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori