Cum Masuram Acceleratia De La 0 La 100 Km/h

DIY. How to. Tutoriale.
Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Lun Ian 31, 2011 6:13 pm

Dupa cum spune si titlul voi lansa in cursul lunii februarie o aplicatie care masoara:
* reaction time
* acceleratia 0-100 km/h
* acceleratia 0-60 mph
* timpi intermediari

Aceasta aplicatie va rula pe anumite telefoane Nokia.

Aplicatia a fost testata si retestata in conditii reale. Rezultatele au fost similare in urma comparatiei cu produse concurente. Urmeaza un "track day", in care sa rulez cu un data logger profesional alaturi - e programat cand voi trece pe cauciucurile de vara.

As fi foarte bucuros sa primesc critici/incurajari/idei de la voi, iubitori Mitsubishi, si auto in general.

Experienta mea:
* mi-am imbunatatit reaction time foarte mult
* am imbunatatit timpii 0-100 (chiar si in aceste conditii meteo)
* m-am reindragostit de Masinuta mea.

Descrierea aplicatiei o gasiti si pe blogul creat special pt aceasta aplicatie:
Race Drag

Rog administratorii sa imi mute/stearga acest thread daca incalc vreo politica. Am creat acest post pentru a primi feedback inainte de lansare.

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Mar Feb 01, 2011 10:17 am

Marius, cand aveam N96 (nokia) foloseam un program(aplicatie) care se conecta la stelitii gps si imi masura acceleratia 0-100 km/h sau 0-60 m/h , distanta parcursa si viteza medie pe acea distanta. Deasemenea imi masura din momentul plecarii pana se implineau 402 m timpul scos si acceleratia.

Nu imi inregistra si timpii de reactie. Cel putin nu am descoperit eu.

Daca tu zici ca nu mai exista astfel de aplicatii nu pot decat sa iti urez succes si sa ne tii la curent cu evolutia ei.

SPOR LA TREABA.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mar Feb 01, 2011 12:26 pm

Pentru windows mobile nu apare?

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Mar Feb 01, 2011 1:12 pm

Daniel,
Specific acum in clar: Aplicatia mea nu foloseste GPS din urmatoarele motive:
* telefonul pe care il folosesc nu are GPS.
* device-ul pe care il folosesc pt navigare GPS nu este destul de exact pentru masuratorile pe care le vreau
* literatura tehnica recomanda folosirea accelerometrului pentru astfel de masuratori.

Aplicatia aceasta se vrea a fi o versiune de "divertisment" a "Beltronics Performance timer/accelerometer".

Eu personal nu am gasit o aplicatie de genul asta pentru telefoane Nokia. Am gasit pentru IPhone. Si niste incercari ratate pentru Android.
In cazul in care aplicatia va capta atentia pe care o doresc, o voi porta si pe Windows si/sau Android.

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Mar Feb 01, 2011 3:37 pm

Uite am gasit aplicatia. Se cheama RaceChrono. Daca zici ca poti sa faci o astfel de aplicatie si pentru telefoanele care nu au gps nu pot decat sa iti urez SUCCES! Sa ne tii la curent cu evolutia proiectului.

PS: intrebare: telefonul tau are accelerometru? Nu te intreb cu rautate sau cu vreo urma de sarcasm. Vreau doar sa inteleg putin cam despre ce ar fi vorba. Pe ce se bazeaza acest soft ca sa masoare acceleratia, viteza, etc? Ce punct de referinta are? De exemplu aplicatiile care folosesc GPS au ca punct de referinta satelitii, altele se folosesc de accelerometru...... aplicatia ta de ce se ajuta ca sa "citeasca" aceste date (acceleratie, distanta, etc) ?

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Mar Feb 01, 2011 3:57 pm

Multumesc pentru urari.

Nu incerc sa fac o asemenea aplicatie deoarece folosirea accelerometrului are avantaje si dezavantaje.

Avantaje:
* accuratete marita in masurarea contorilor de performanta de tipul "drag race"
* sensibilitate marita in schimbarea acceleratiei (un GPS cu refresh mai mare de 1Hz (1 sample pe second) deja devine scump.
* accelerometru de pe tel care il folosesc are un refresh de 40Hz sau 100Hz. Aplicatia mea merge excelent pe 40Hz.
* nu trebuie sa astepti uneori chiar si 15 minute pana aparatul se sincronizeaza cu satelitii

Dezavantaje:
* nu detecteaza schimarile de directie - implementarea software a giroscopului pe baza accelerometrului este practic imposibila (desi teoretic sunt sanse)
* "tilt"-ul nu poate fi complet ignorat - de exemplu o acceleratie 0-100 pe macadam cred ca poate avea erori destul de mari - eu sigur nu o sa fac testul asta vreodata
* aplicatia mea suporta numai miscari "monoton accelerate" - adica viteza trebuie sa creasca mereu

Ma gandesc sa opresc masuratoarea daca in 30 secunde nu a fost atinsa viteza de 100 km/h. Mai exact, daca nu ai ajuns in 30 secunde la 100 km/h, orice masina ai conduce rezultatele nu mai au nici un sens.

Din pacate accelerometru limiteaza numarul de telefoane suportate de aceasta aplicatie. Totusi, prefer mai putin utilizatori multumiti de experienta traita, decat multi si furiosi pe mine .


Accelerometru poate fi identificat prin urmatoarele functionalitati ale telefoanelor:
* schimarea orientarii imaginii de pe ecranul telefonului in momentul rotirii lui.
* oprirea soneriei cand te suna cineva si tu rotesti telefonul de pe spate pe fata.
* jocuri in care controlul se face rotind telefonul si nu prin apasarea de butoane, sau scrijelirea cu indarjire a ecranului

Telefoanele Nokia cu accelerometru sunt cele cu touch screen. Nu am cunostinta de alte modele Nokia cu accelerometru.

Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Mar Mar 15, 2011 12:20 pm

eu am masurat acceleratia de la 0 la 100 cu drag strip din pcmscaner prin obd2 , reaction time se scade din timp sau nu?
de exemplu daca am scos 10.8 cu un reaction time de 1.3 inseamna ca 0-100 in 9.5s ?

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mar Mar 15, 2011 2:30 pm

Marius, interesanta aplicatia
Se pare ca a fost si acceptata de Nokia si va fi disponibila pe Ovi Store?

O sa o testez si eu pe un telefon cu S60, sa vedem ce-mi iese.

Avatar utilizator
marius_lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 9:26 am

Mesaj de marius_lancer » Mie Mar 23, 2011 5:30 pm

Salut tuturor, si sorry de late reply.

Aplicatia este acceptata, si publicata de Nokia pe Ovi Store:

Drag Race Application

Pt Vertex:
Pentru mine e mai interesant sa vad acesti timpi separati. Pentru ca altfel as fi calculat mereu acea diferenta. In aplicatia mea:
Reaction time este timpul de cand apare verde pana cand se sesizeaza miscare.
0-100 este timpul din care a fost sesizata miscarea si pana la viteza de 100 km/h.

Toate acestea pentru ca eu am dorit sa ca utilizatorul sa vada clar zonele care pot fi imbunatatite.
La curse, cred ca timpul final de 1/4 mile include acest reaction time.

Inainte sa te lauzi prietenilor cu rezultatele, te rog sa tii cont de urmatoarele:
* daca aplicatia a facut masuratorile prin OBD, apar erori de la diametrul rotilor.
* daca aplicatia a facut masuratorile folosind un accelerometru, trebuie sa folosesti un drum cat mai orizontal. Daca e in vale timpul scade, daca e in deal timpul creste.
* daca aplicatia a facut masuratorile folosind GPS, rezultatul e cel mai eronat. GPS se preteaza la lap timing, lap shape, ...
Daca postezi un link, poate imi pot da cu parerea.

Pt Gabitzu,
Ma bucur ca am atras simpatizanti activi. Pentru orice neclaritati, feedback nu ezita sa imi scrii.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mar 23, 2011 5:38 pm

Dar nu poti calcula acceleratia luand valorile de pe cele 3 axe?

Scrie răspuns

Înapoi la “Do-It-Yourself”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator