Diagnoza Obd 2

DIY. How to. Tutoriale.
Avatar utilizator
alexx22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 02, 2008 8:15 am

Mesaj de alexx22 » Vin Mai 03, 2013 8:55 am

Salut,

Mi-am achizitionat o interfata OBD -2 pentru masina care se conecteaza prin bluetooth la telefon , cu cateva programaele free sau cu bani de pe play store. Puteri sa va faceti singuri diagnoza la masina cu un mobil, sau sa vedeti in timp real diversi parametri ai masinii, viteza, rpm, etc. Eu am luat-o de pe ebay din uk (12 usd free shipping)..ajunge intr-o saptamana... am testat-o pe diverse masini (mitsubishi lancer new, glof 4, opel astra nou, opel asta generatie mai veche, chevrolet lacetty, vw passat cc, peugeot 406, hyunday accent, nissan, land rover) merge fara probleme. Am sters coduri de eroare de la astra, aveo, peugeot. Arata asa : [attachment=19354:OBD_2.jpg]
Fişiere ataşate
OBD_2.jpg
OBD_2.jpg (15.83 KiB) Vizualizat de 7576 ori

Avatar utilizator
turbojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 25, 2011 12:24 am

Mesaj de turbojack » Vin Mai 03, 2013 11:10 am

Este un gadget practic pentru a monitoriza diverse malfunctii motor . In depanare simpla stergere de erori nu este o rezolvare a problemei , iar daca se ajunge la o depanare profesionista o va ingreuna nemaiavand o baza de plecare.
Functioneaza numai pe motor .

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Vin Mai 03, 2013 12:12 pm

Mi-am luat si eu una de pe ebay, arata un pic altfel e varianta super mini :-) , am luat-o mai mult de curiozitate, la 10 dolari mi se pare ca merita, urmeaza sa sosească

Avatar utilizator
alexx22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 02, 2008 8:15 am

Mesaj de alexx22 » Vin Mai 03, 2013 3:13 pm

QUOTE (turbojack @ May 3 2013, 11:10 AM) Este un gadget practic pentru a monitoriza diverse malfunctii motor . In depanare simpla stergere de erori nu este o rezolvare a problemei , iar daca se ajunge la o depanare profesionista o va ingreuna nemaiavand o baza de plecare.
Functioneaza numai pe motor .
nu am zis ca este o rezolvare e problemei stergerea ei, am sters doar ca sa vad ca se pot sterge. oricum eu zic ca merita asa ceva pentru ca poti sti imediat ce problema ai pana sa ajungi in service.

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Vin Aug 30, 2013 10:12 am

Este un soft anume pentru Mitsubishi sau se poate folosi cel care vine pe cd?

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Aug 31, 2013 9:26 am

Toate astea pe OBD2 sunt generice, merg pe protocol standard agreat de toti producatorii, iar interfatarea e facuta prin ELM327. Mitsubishi si alte marci suporta acest OBD2, dar setul de functii e limitat. Nici un producator, dar nici un producator nu expune tot ce are la dispozitie masina. Si-ar taia singuri craca de sub picioare.

Ma distreaza cum lumea cumpara aceste jucarii in prostie, spera ca fac de toate cu el si constata intr-un final ca pot sterge erori (mare fas, de parca masina e aruncator de erori si tu trebuie sa le prinzi) si mai pot monitoriza functii de baza (viteza, turatie, etc).

Am si eu o scula dinasta si m-am chinuit ceva sa scot mai mult din ea. Am o licenta pentru HobDrive, applicatie faina si destul de extensibila. Aceasta aplicatie are functie de computer de bord. E slabuta rau, nu e accurate daca merge prin OBD2 (MAP based pentru Lancer Classic). Dar aplicatia suporta mai multe moduri, inclusiv calculc pe bza timpilor de injectie. Dar Mitsu nu expune asemenea informatie prin OBD2. Asa ca am scris eu plug-in pentru HobDrive si acuma ruleaza pe masina. Sunt in faza in care incerc sa calibrez totul pentru Lancer Classic.

Soft pe CD? No way. Toate is demo-uri de obicei, mai bune sau mai putin bune. Daca vreti functii mai serioase, cel putin pentru Lancer Classic treaba poate fi rezolvata partial nu folosind jucarii dinastea OBD2 Bluetooth, ci folosind EvoScan (are implementara partiala pentru Mitsubishi MUT protocol) + cablul de diagnoza USB pentru VW (non-CAN). Am reusit chiar sa invalidez injectoare sau ISC (motorasul pas cu pas pentru relantiu). Nu mai zic ca ai destul de multe informatii in plus, nedisponibile prin OBD2.

Exista totusi un hack totusi in care se poate folosi PID-uri de MUT prin OBD2 Bluetooth. Dar asta in episodul urmator

Avatar utilizator
PIRI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 12:16 pm

Mesaj de PIRI » Lun Sep 02, 2013 6:25 pm

Buun !! Asteptam cu interes

Avatar utilizator
alexx22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 02, 2008 8:15 am

Mesaj de alexx22 » Lun Sep 23, 2013 9:58 pm

QUOTE (driverx @ Aug 31 2013, 09:26 AM) Ma distreaza cum lumea cumpara aceste jucarii in prostie, spera ca fac de toate cu el si constata intr-un final ca pot sterge erori (mare fas, de parca masina e aruncator de erori si tu trebuie sa le prinzi) si mai pot monitoriza functii de baza (viteza, turatie, etc).
..da ma toti sunt prosti numai tu destept ...eu nu am luat chestia asta decat ca sa vad daca la un momentdat am o eroare, un bec aprins sa stiu la ce sa ma astept ..nu ma astept sa faca altceva ..cat despre sters erori iti dau un exemplu de la masina tatalui meu...a avut eroare de check engine din cauza tobei de esapament sparta , a inlocuit toba si ia ghici i-am sters eroarea ...nu a mai trebuit sa se duca la service sa mai dea 50 de lei pentru chestia asta ...din pct asta si-a scos deja banii ..

Avatar utilizator
enacu_10
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 27, 2010 9:06 am

Mesaj de enacu_10 » Mar Feb 04, 2014 10:58 am

M-ar interesa si pe mine sa imi iau o jucarie de genul asta (mai mult pentru a o folosi gen calculator de bord). De aceea v-as ruga sa pecificati mai exact ce parametri afiseaza. Driverx fiind mai avansat in domeniu poate ne ofera mai multe detalii.

Ca sa fiu mai exact, am un lancer classic din 2008 cu motor 1.6 benzina (4g18) iar datorita faptului ca masina nu e prevazuta cu calculator de bord m-ar interesa o jucarie de genu asta. As vrea sa stiu daca pot afisa consumurile (instant, mediu), presiune ulei, temperatura aer admisie.

Multumesc anticipat ( sper ca nu am scris vre-o tampenie pe aci).

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Feb 04, 2014 3:36 pm

Si eu am o interfata din asta si e destul de utila. Eu am cumparat-o chiar inainte sa-mi iau masina ca sa pot verifica daca masina pe care o achizitionez are ceva probleme.

@enacu_10 Poti monitoriza chestiile care le vrei tu numai sa ai aplicatia potrivita. Sunt tot felul de aplicatii pentru aceste interfete OBD2, unele mai destepte altele mai proaste.

Scrie răspuns

Înapoi la “Do-It-Yourself”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori