Club KIA

www.ClubKIA.ro
Avatar utilizator
ClaudiuS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 21, 2008 11:34 am

Mesaj de ClaudiuS » Dum Dec 07, 2008 8:24 pm

sfinxul, te rog sa detaliezi un pic afirmatia referitoare la tinuta de drum cee'd vs lancer clasic, eventual pe alt topic din categoria Mitsubishi VERSUS.
multumesc.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Dec 09, 2008 12:11 am

QUOTE (ClaudiuS @ Dec 7 2008, 08:24 PM) sfinxul, te rog sa detaliezi un pic afirmatia referitoare la tinuta de drum cee'd vs lancer clasic, eventual pe alt topic din categoria Mitsubishi VERSUS.
multumesc.

As zice ca sta mai bine in curbe decat Lancerul pe care-l conduc. Masina e mai joasa, suspensiile sunt mai ferme iar forma aerodinamica o avantajeaza. In plus, faptul ca are directie asistata electric, la viteze mari directia devine mult mai ferma. La Lancerul Classic, te cam taie transpiratia strangand de volan la peste 140 de km/h. La drumuri lungi, as prefera cee'd-ul care, fiind si diesel, e mai lejer de condus.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Dec 09, 2008 12:23 am

QUOTE (Marty @ Dec 5 2008, 07:57 PM) Stiu ce-a anuntat producatorul. Niste proprietari se plingeau ca cifrele alea ar fi un piculet umflate si ca ar fi calculate/masurate intr-un anumit mod. Nu stiu foarte exact cum, deci nu-ti pot da detalii, maninc si eu ce-au mincat si ei.

Ai discutat cu vreun posesor de Ceed cu motor de 1,4 l pe benzina?
La motorul asta nici eu nu am simtit caii pe care zice ca-i are. Probabil ca daca o turezi suficient ( 109CP@6200rpm & 137Nm@5000rpm) o simti altfel.
Oricum, varianta asta de motorizare am condus-o foarte putin si nu ma pot pronunta dar dieselul de 1,6l si 90 CP se misca chiar bine pentru cele aproximativ 1450 de Kg cat are masina.

Avatar utilizator
ClaudiuS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 21, 2008 11:34 am

Mesaj de ClaudiuS » Mie Dec 10, 2008 9:41 pm

am inteles din cele doua posturi ca vorbesti de cee'd 1.6 dsl.
Comparand dimensiunile fizice, lancerul este mai lung cu 300 mm, iar cee'd este mai lata cu 80 mm si mai inalta cu 65 mm: asta ma duce la concluzia ca lancerul este mai "sageata" decat cee'd.
In legatura cu fermitatea suspensiilor, daca mie imi crapa ficatii la orice groapa luata cu lancerul meu stock, inseamna ca versiunea de cee'd pe care ai incercat-o era preparata pentru curse

Sunt convins ca directia asistata electric este utila la viteze mari, dupa cum spui, si, dupa parerea mea, este singurul capitol la care putem afirma ca cee'd-ul sta mai bine (asta pentru cei care sunt dornici sa ia viraje cu peste 140 km/h ).

PS: se pare ca sud coreenii au probleme si cu estimarea masei : 1300 (comparabil lancer), 1700 (jeep) sau 1450 dupa cum ai afirmat si tu.

http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=3 ... ate#p69689

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Dec 12, 2008 7:53 am

UN topic interesant. Aveti mai jos link-ul si un mic extras din primul post.
http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=3 ... 5dd32f35f4
Preluat de pe kubkia.ro

?n urma discuţiilor purtate la sediul Kia Romauto cu oficialii acestei instituţii, ieri 11 decembrie 2008 s-a ?ncheiat un parteneriat ?ntre importator şi Club KIA, ?n urma căruia membrii noştri vor beneficia ?n mod exclusiv de oferte şi reduceri din partea Kia Romauto.
Pentru acest lucru, Club KIA s-a obligat ca ?n termenul cel mai scurt să legitimeze toţi membrii săi fără nici un fel de implicaţie financiară din partea acestora!
?ntruc?t Kia Romauto a cerut materializarea parteneriatului p?nă ?n sărbători, vă rugăm să ne acordaţi concursul pentru colectarea datelor necesare eliberării cardurilor de membru Club KIA!


Pe cand un astfel de parteneriat cu importatorul Mitsubishi?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Dec 12, 2008 10:53 am

Vezi ca la mitsubishi ai 10% reducere fara nici un fel de parteneriat . E buna initiativa, dar oricine poate sa devina membru in club kia ca sa beneficieze de acea reducere.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Dum Feb 08, 2009 11:31 am

QUOTE (cix @ Dec 12 2008, 10:53 AM) Vezi ca la mitsubishi ai 10% reducere fara nici un fel de parteneriat . E buna initiativa, dar oricine poate sa devina membru in club kia ca sa beneficieze de acea reducere.

Ai reducere pentru ca esti membru pe mitsu.ro ?

Avatar utilizator
ionutjt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 14, 2009 8:47 pm

Mesaj de ionutjt » Mie Iun 17, 2009 5:12 pm

QUOTE (shadow2blade @ Feb 8 2009, 12:31 PM) Ai reducere pentru ca esti membru pe mitsu.ro ?

Unde si la ce ai reducere ? As fi si eu interesat de acest subiect

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Iun 17, 2009 9:47 pm

Daca nu ai observat, acele discutii despre reduceri erau prin decembrie, cand erau reduceri la service-urile Mitsubishi. Nu era vorba despre o reducere pentru membrii mitsu.ro ci despre o oferta promotionala.
Insa aici se discuta despre Club Kia, si intr-adevar initiativa de a crea un parteneriat cu reprezentanta este de laudat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Club KIA”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori