Scurgeri Motorina Pompa

Despre competitii sportive cu sau fara participarea Mitsubishi
Avatar utilizator
hbogdan
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 27, 2014 2:38 pm

Mesaj de hbogdan » Joi Mar 03, 2016 3:33 pm

Salut,

Speram sa nu ajung sa scriu chiar primul post pentru o problema, dar iata ca nu ii dau de cap.
Am un Outlander 2007, 2.0TDI, si am observat niste scurgeri de motorina pe la cele doua furtune care ies din pompa de pe motor, cele care merg inspre fata, in partea de sus a pompei. Am schimbat garnitura capacului, a tinut ceva (in sensul ca se umezea, nu picura), dar acum picura din nou. Picura in asa hal incat mi-a umezit cutia, a umflat scutul de plastic si mi-a distrus bucsa antiruliu de pe stanga. Stie cineva care e cauza? Care e codul pompei? Se pot comanda piese de schimb?

Am atasat o poza, si am facut doua sageti pentru a indica furtunele respective.

Multumesc.
Fişiere ataşate
CapturePompa.JPG
CapturePompa.JPG (76.31 KiB) Vizualizat de 5828 ori

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Vin Mar 11, 2016 10:45 am

Aceeasi problema o am si eu, tot la 2.0 did 2007. Picura motorina pe la pompa tandem si mecanicul la care am fost, mi-a spus ca nu se gasesc garnituri de cumparat, ci doar pompa cu totul. Mi se pare total aiurea sa cumpar o pompa noua doar pentru atat.
Sper sa fie cineva aici care ne-ar putea ajuta cu vreun sfat sau o adresa de unde am putea gasi garnituri. Stiu ca sunt aceleasi motoare ca pe VW, si ma gandesc ca putem cauta pentru acea marca, daca ptr. Mitsubishi nu avem niciun rezultat.

Avatar utilizator
hbogdan
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 27, 2014 2:38 pm

Mesaj de hbogdan » Vin Mar 11, 2016 10:51 am

Salut. Intre timp, am disecat problema si am incercat sa abordez altfel lucrurile, am inceput intai cu solutiile simple nu cu cele complicate (cum am facut la primele incercari).
Am ajuns sa verific si colierele metalice care, se pare, ca nu mai erau atat de elastice si ferme ca la inceput. Le-am inlocuit cu unele banale cu surub si acum nu mai curge nimic, si pompa este uscata.
Se aplica si la tine solutia asta?

Avatar utilizator
Redlander
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 01, 2015 8:40 pm

Mesaj de Redlander » Vin Mar 11, 2016 11:01 am

Mecanicul mi-a spus ca problema este la garnitura de la capacul pompei, deci nu intre pompa si chiloasa.
Mi-ar fi de ajutor un kit de reparatie.

Scrie răspuns

Înapoi la “Motorsport”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori