Subwoofer Si Amplificator, Merita Sau Nu?

In Car Entertainment
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Sâm Aug 01, 2009 2:35 pm

Salutare,

Sunt fericitul posesor al unui New Lancer, varianta INVITE, deci nu cea full option (parca instyle se numeste). Precum stiti, varianta aceasta invite nu are sistemul audio rockford fosgate, sistem audio care printre altele cuprinde un amplificator si un subwoofer ambele amplasate in portbagaj.

Se merita sa-mi pun un subwoofer si un amplificator in portbagaj? Daca da, ce firma? Nu vreau sa-mi zdrangane toata tabla de pe masina, vreau doar un bass de calitate care sa se simta. Ce mi-ati recomanda? Un prieten vinde amplificator + subwoofer MUTANT. E buna firma asta? Eu sincer n-am mai auzit de ea.

(imi cer scuze daca nu am postat in categoria corecta)

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Aug 01, 2009 2:47 pm

QUOTE (shocs @ Aug 1 2009, 02:35 PM) Sunt fericitul posesor al unui New Lancer, varianta INVITE, deci nu cea full option (parca instyle se numeste).

Sa o stapanesti sanatos. te steptam cu poze si impresii in cadrul acestei sectiuni.
pe langa varianta de top (instyle) mai este si varianta intense care la capitolul
audio are aceleasi dotari (diferentele intre cele 2variante facandu-le tapiseria de piele si unitatea MMCS)

QUOTE (shocs @ Aug 1 2009, 02:35 PM) ...sistem audio care printre altele cuprinde un amplificator si un subwoofer ambele amplasate in portbagaj.

Doar sub-ul este amplasat in portbagaj, amplificatorul este sub scaunul soferului..

QUOTE (shocs @ Aug 1 2009, 02:35 PM) Se merita sa-mi pun un subwoofer si un amplificator in portbagaj? Daca da, ce firma?

Da, se merita. In privinta marcii depinde foarte mult cat vrei sa investesti!!
adika la cati bani te poti limita!
as putea sa-ti recomand din seria producatorilor consacrati in materie:
Hertz, GroundZero, Hifonics, Crunch, MB Quart, etc... insa isi cer pretul pe masura!
dintre celelate marci mai ieftine recomand cu incredere DLS, dar si JBL, Infinity, Alpine, Pioneer, Coustic, MTX, Magnat, etc..

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Sâm Aug 01, 2009 4:24 pm

Multumesc pentru raspuns! Se trag usor cablurile, costa mult instalarea? Unde ma recomanzi sa o fac? La service-ul dealer-ului sau in alta parte la niste "baieti" care numai asta fac?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Aug 01, 2009 6:41 pm

In primul rand te felicit pentru alegerea facuta.

Si eu zic ca se merita sa iti pui la punct sonorizarea in masina si sa montezi amplificator, subwoofer si chiar sa schimbi difuzoarele. Acum depide cati bani vrei sa investesti in sonorizare.....montajul, eu personal, nu iti recomand sa il faci la service-ul Mitsubishi decat daca vrei sa dai o caruta de bani pe manopera. Sunt atatea service-uri care se ocupa numai cu sonorizari la masini si care au preturi decente la manopera, iar calitatea lucrarii este de multe ori peste cea di service-ul mitsu.

Pe langa marcile recomandate de Tanaka, eu iti mai recomand si Focal, care are un raport calitate pret foarte bun.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Dum Aug 02, 2009 9:42 pm

Salut,

Felicitari pt masina, sa o stapanesti sanatos si fara probleme ... sa scrii la Jurnal de Bord

In legatura cu sonorizarea poti sa optezi chiar si pt Rockford Fosgate aftermarket ... dar o sa te coste ceva .. ceva mai mult !

Avatar utilizator
12volti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 19, 2009 10:40 am

Mesaj de 12volti » Mar Aug 04, 2009 2:27 pm

Dupa parerea mea, pentru un sunet de calitate va trebui in primul rind sa "prepari" masina pentru muzica. Eu ma gindesc la o antifonare facuta cu simt de raspundere, dupa care sa montezi difuzoare de calitate si un amplificator. Daca noul Lancer pastreaza structura usilor similara cu vechiul model, ai noroc ca masina se preteaza foarte bine la asa ceva. Subwooferul poate fi considerat doar o "completare" in cazul in care difuzoarele din usi nu vor putea scoate basul pe care-l doresti. Dar, din ce stiu eu, se poate si fara sub.
Uite un EVO care nu are nevoie de sub.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mie Aug 05, 2009 9:02 am

Vand eu un sistem complet - detalii aici:

http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=2452

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mar Iul 20, 2010 10:04 am

Va salut,


Ma batea si pe mine gandul sa pun un subwoofer in portbagaj. Cel mai mult mi-ar placea ceva cum au cele din instyle/intense... gasesc asa ceva sa cumpar? Daca nu, ce magazin din Bucuresti recomandati?
Si inca o intrebare: ca sa-mi pun subwoofer teoretic trebuie ca unitatea audio sa aiba iesire separata, nu? Banuiesc ca cea de pe Lancer Inform nu are asa ceva.... N-as prea vrea sa schimb RCD-ul ...

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Iul 20, 2010 4:52 pm

incearca la www.be-loud.ro. mi-am cumparat destule de la ei. renunta la fosgate, in special ala de pe instyle. ca sa se auda ok, ia-ti subwoofer de lemn

Avatar utilizator
n.vasiliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 05, 2009 6:18 pm

Mesaj de n.vasiliu » Mar Iul 20, 2010 4:55 pm

N-am fosgate, am unitate obisnuita non-fosgate... deci trebuie sa renunt la unitate obligatoriu.... sau?

Scrie răspuns

Înapoi la “I.C.E”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator