Rockford Fosgate

In Car Entertainment
Avatar utilizator
mmxii
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 14, 2011 5:14 pm

Mesaj de mmxii » Mar Aug 02, 2011 4:48 pm

Salut.

La echiparea Intense care vine cu sistemul audio Rockford Fosgate, sub scaunul soferului exista un amplificator.

Acesta este doar pentru subwoofer sau si pentru celelalte difuzoare ?

Intreb pentru ca in cazul in care schimb HU sa nu fie probleme cu difuzoarele Fosgate care s-ar parea ca au 2 Ohmi

Merci.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Sep 01, 2011 5:12 pm

E cam tarziu raspunsul dar poate te mai ajuta. Acel amplif de sub scaun este de fapt si un procesor de sunet care nu merge decat cu cd/mp3 player-ul stock sau cu unitatea MMCS. La el sunt legate toate difuzoarele din masina ( inclusiv tweetere-le ).

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Ian 07, 2012 12:26 pm

Voi pune o intrebare pe care multi o vor gasi prosteasca, dar asta este...aveti rabdare si cu mine.
Conduc un Mitsubishi Lancer 1.8 CVT varianta de echipare Intense. Pe site-ul producatorului scrie ca echiparea audio este premium cu radio CD/MP3 Rockford Fosgate 710 W cu 9 difuzoare si 6xCD-changer. Problema mea este ca eu nu vad decat 6 difuzoare (cate 2 in fiecare usa fata si doar cate 1 in usile spate) + cel din portbagaj. Poate ma lamuriti si pe mine unde se afla celelalte 2 difuzoare pe care nu le gasesc.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Ian 07, 2012 12:34 pm

Celelalte 2 difuzoare sunt tweetere-le care le gasesti pe portierele fata indreptul oglinzilor retrovizoare.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Ian 07, 2012 9:34 pm

Pai cu ele cu tot nu iese numaratoarea! Incerc sa fiu mai schematic pt a fi mai bine inteles:
In fata: 2 difuzoare + 2 tweetere
In spate: 2 difuzoare
In portbagaj: 1 subwofer
In total sunt 7, iar nu 9, asa cum sta scris pe siteul producatorului. Practic, fata de Lancerul Invite pe care l-am avut, acest Lancer Intense are in plus doar subwoferul din portbagaj (bineinteles si magazia cu 6 CD).

Aceasta e dilema mea...daca o pot numi asa.

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Dum Ian 08, 2012 12:25 pm

cele din portiere spate sunt coaxiale si nu compo ca cele din fata .. asa ajunge numaratoarea lor la 9 difuzoare ..

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Dum Ian 08, 2012 12:43 pm

Multumesc de raspuns. Acum m-am lamirit . Sincer, de vreme ce in fata au pus boxe pe componente, nu ma asteptam ca in spate sa puna coaxiale.

Avatar utilizator
wartech24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:13 am

Mesaj de wartech24 » Dum Ian 08, 2012 12:53 pm

pozitionarea tweeterelor in spate ar fi problematica .. sunetul trebuie sa vina din fata .. de aceea in spate nu se monteaza compo .. nu ar fi , de multe ori, necesar .. tweeterele in fata ar trebui sa fie in asa fel pozitionate ca sa ajunga si pentru spate .. sistemul coaxial e doar pentru "ajutor" al celor din fata .. si cat de des ai pasageri in spate ca sa ai o sonorizare "perfecta" si in spate? .. .. la mine (mitsu carisma) am lasat in spate cele OEM de "h?rtie" care merg pe HU .. in fata am compo si spate un subwoofer care merg pe amplificator ..

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Ian 08, 2012 2:14 pm

nici mie nu-mi ieseau 9 buc dar acum am inteles. oricum sunetul e beton!

Avatar utilizator
mmxii
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 14, 2011 5:14 pm

Mesaj de mmxii » Vin Feb 03, 2012 12:59 pm

Merci Vibe pentru lamurire.

Ca sa va pun la curent cu desfasurarea...

Pe un Lancer Intense cu Rockford Fosgate s-a inlocuit HU stock cu Alpine INE-S900R. Instalarea a fost facuta profesional si a fost nevoie de modul adaptor pt comenzi volan si alt modul conectat la CAN-BUS ce activa sistemul audio Rockford Fosgate.

Functiona insa pentru un volum mediocru. Cand doream sa ascult o piesa ce avea frecvente medii mai pronuntate, sistemul intra in protectie. Nu doream sa tremure tabla, pur si simplu sa fie un volum peste medie... Nope. amplificatorul taia frumos varfurile cand erau medii mai accentuate.

So... aceasta imperechere nu a fost cu success. Recomand instalarea unui HU deja testat si nu credeti ce va spune dealerul (Alpine in cazul meu). Ca sa nu se simta cineva, precizez ca NU e vorba de Alpine Romania.

Un lucru ce am apreciat f. mult era ca tot prin CAN-BUS, HU-ul citea viteza masinii si impreuna cu giroscopul intern putea estima pozitia in tunele. Astfel ca niciodata nu am auzit "GPS signal lost" si am putut naviga precis si bine mersi prin tunel. iGO incearca el o estimare bazata pe viteza cu care ai intrat in tunel insa daca ai o coloana lenta pe la mijloc gata smecheria.

Scrie răspuns

Înapoi la “I.C.E”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator