Distributie

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
cotcodac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 10:22 pm

Mesaj de cotcodac » Lun Feb 08, 2010 4:06 pm

La ce motor nu se intampla nimic la dieselul tau sau la 4g18 ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Feb 08, 2010 4:10 pm

la al lui bre,
ca camera de ardere e in chiuloasa si daca e supapa la maxim in jos si pistonul la pms, nu se ating.

Avatar utilizator
mike1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 25, 2008 1:40 pm

Mesaj de mike1 » Lun Apr 12, 2010 12:47 pm

Si pana la urma ne poate indruma cineva cum sa schimbam distributia la lancer 1.6? Eu am cautat mai multe zile si nu am gasit, am dat search dupa ”how change timing belt lancer”. Orice indrumare e binevenita. Cum am renuntat la ”garantia” lor ma gandesc sa fac operatiunea singur acasa.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Lun Apr 12, 2010 1:02 pm

Schimbarea distributiei e destul de grea ... Sunt ceva piese de demontat iar motorul trebuie pus "la punct". Daca nu l ai pus bine la punct, iti va sari iar urmarile sunt destul de urate. Mai bine te duci la un service cat de cat.

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Lun Apr 12, 2010 5:52 pm

QUOTE (biku @ Apr 12 2010, 01:02 PM) Schimbarea distributiei e destul de grea ... Sunt ceva piese de demontat iar motorul trebuie pus "la punct"

Confirm. Fa-ti un bine si pentru distributie du-te la un service ca lumea. Am vrut sa ma dau si eu zmeu cu clio cand am schimbat distributia si m-am dus la un service "de cartier" care a zis ca poate sa faca schimbarea de distributie si mi-am blestemat zilele. Ala care se dadea mare expert mi-a scos cureaua si apoi a disparut ca magaru in ceata (ca doar stia ca nu mai e in stare sa o puna la loc) si am stat cu masina pe butuci o saptamana pana am gasit pe unu de la un service renault sa o puna la loc.

Nu e deloc evident si in schimb e foarte important sa se faca ca lumea schimbarea de distributie, asa ca zic sa nu faci rabat la revizia asta.

Schimba daca vrei doar cureaua de distributie la un service profesionist si apoi cu restu poti sa le faci si in alta parte.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Apr 12, 2010 10:46 pm

QUOTE (mike1 @ Apr 12 2010, 12:47 PM) Si pana la urma ne poate indruma cineva cum sa schimbam distributia la lancer 1.6? Eu am cautat mai multe zile si nu am gasit, am dat search dupa ?how change timing belt lancer?. Orice indrumare e binevenita. Cum am renuntat la ?garantia? lor ma gandesc sa fac operatiunea singur acasa.
Daca ai de gand sa-ti schimbi singur distributia, trebuie sa-ti comanzi cureaua de distributie si o rola intinzatoare. Cureaua poate fi Conti sau Gates, adica 180 sau 110 lei. Rola nu vei gasi decat Ina, la 240 lei. Total piese...maxim 450 lei, functie de unde le cumperi. Daca ai mai schimbat distributii poti sa incerci, dar cel mai bn este sa apelezi la un service care sa-ti garanteze distributia 50-60km. Manopera nu este mai mult de 250 lei.
Eu am apelat la o reprezentanta Bosch din Tgv, distributia (curea, rola) si cele doua curele de transmisie, cu tot manopera, 800 lei. Garantia lucrarii 60k.A durat 2 ore si masina merge perfect.Nu merita sa risti pentru o economie de 2 mil.

PS Pompa de apa nu este obligatoriu sa fie schimbata ptr ca nu este antrenata de cureaua de distributie.
Daca vrei detalii despre serv, da-mi un PM, iar daca vrei doar cartea tehnica a motorului de 1.6, la fel.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Lun Apr 12, 2010 10:57 pm

Raiman Bosch , mai exact .
Acum mai nou, detin Honda , cam cel mai mare showroom + service din tara , cica vb lumea ...
A ramas japonezul uimit cum a iesit , cand a venit in vizita .
Preturile cele mai mici la manopera , cam vreo 65 lei/h .
Nu e reclama ci recomandare .

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mie Iul 02, 2014 4:02 pm

Am o dilema: la un lancer 2.0did de aproape 6 ani si 60k km ar trebui sa schimb cureaua de accesorii si rolele aferente?
Distributia o schimb oricum.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Iul 02, 2014 7:36 pm

Curelele cu siguranta, rolele doar daca este strict necesar.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Joi Iul 03, 2014 2:08 pm

mersi de raspus. pt distributie am luat si role si pompa de apa iar la accesorii doar cureaua.
asa m-am gandit: curelele expira la ani si rolele la km.
gresesc?

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori