Diferenta Cp Diesel 1.8

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
R3mmy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 25, 2013 4:26 pm

Mesaj de R3mmy » Sâm Apr 27, 2013 3:58 pm

Salutare tuturor,

Am o intrebare referitoare la motorul de 1.8 diesel
cel de pe ASX -?Clean Diesel? Turbocharged Commonrail" de 150 CP
si cel de pe Lancer-"TurboDiesel Common-Rail DOHC" de 116 CP

Este vorba de acelasi motor si difera doar puterea?
Si daca da, de ce este data diferenta? din soft, este o cu totul alta turbina?

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Lun Apr 29, 2013 6:56 pm

Conform Wikipedia motorul este acelasi; despre turbina, nu stiu - cred ca poti sa intrebi la MCAR -
Am observat ca sunt si modele mai noi de Lancer 1.8DID - la 116CP - probabil ca diferenta e din soft.

Avatar utilizator
R3mmy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 25, 2013 4:26 pm

Mesaj de R3mmy » Mar Apr 30, 2013 10:33 am

Curios ca se gasesc atat de greu informatii pe acest subiect cu toate ca moatoarele astea sunt aparute de cativa ani.
Daca ar fi doar de soft si nu si de turbina ar trebui ca diferentele sa fie mai mari, aici ma refer la consum, la modul cum urca in turatii etc.
Cineva mi-a zis ca ar fi vorba de o alta turbosuflanta la motorul de 150 si din soft poti scoate 170-190 cp pe motorul acesta lejer.
Mai cercetez

Avatar utilizator
uly_acdc
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 04, 2008 9:04 pm

Mesaj de uly_acdc » Mar Apr 30, 2013 11:18 am

Programul de piese se numeste Mitsubishi ASA - iti da toate reperele de pe masinile Mitsubishi. Da-i un search pe google, poate gasesti o versiune mai noua.

Da, la fel ca la majoritatea motoarelor dizal cu turbina - probabil ca merge remapat; Motorul/turbina or merge si 200Cp - insa nu stiu cat de safe e cu alte componente.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Apr 30, 2013 1:58 pm

din cate tin minte, este alta turbina (mai mica), nu mai are MIVEC si parca doar o axa cu came (tot 16 valve) - asta la motorul de 116cp.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori