Cu ce solutii curatati interiorul?

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
bigwizard1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:04 am

Mesaj de bigwizard1 » Lun Noi 22, 2010 1:28 am

pune mana si da cu o perie cu fire lungi si moi ca sa iei jegu de pe masina..si la final nu sterge apa cu vesnica piele de caprioara ca daca ai prins o granula de nisip an textura ei o sa faci praf vopseaua..daca tot tiai luat karcher iati si un compresor si usuca masina la aer cu presiune.e cel mai sanatos..cat despre samponul activ nu te sfatuiesc sa al folosesti pt ca are an continut un agent care ataca vopseaua an timp...deaia ai zice activ..cea mai buna solutie e detergent de vase..e degresant si protejeaza an general pielea de pe maini si deci e inofensiv la vopsea dar tre sa faci miscare cu peria:))

Avatar utilizator
bigwizard1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 22, 2010 1:04 am

Mesaj de bigwizard1 » Lun Noi 22, 2010 1:40 am

frate te rog sa nu te mai duci an cora si carefour sa cauti produse de curatat adevarate pt interiorul motorul si exteriorul masinii tale.doamne sint uluit de faptul ca voi cautati an supermarket ceva de calitate.DUCETI-VA FRATE LA MARILE REPREZENTANTZE AUDI,PORCHE,MERCEDES si la ghisheul de piese de schimb veti gasi sigur un domn care o sa va dea un produs profesional cu care dumnealor fac intretinerea vehiculelor care le au an showroom-uri etc.eu va recomand audi pt ca eu am audi si folosesc numai produse de la ei si sint extraordinare.sint un pic scumpe dar ce sa faci..obrazul subtire....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Noi 22, 2010 8:46 am

@bigwizard1, apreciem intentia ta de a da numai sfaturi bune, dar daca te uiti la ultimele trei postari din acest topic nu intelegi mai nimic. Se pare ca ai incercat sa raspunzi cuiva, dar nu se stie cui.
Pe langa asta hai sa facem si o lectie de gramatica: literele ș si ț se inteleg in cuvinte daca sunt folosite ca s si t. Daca un cuvant incepe cu litera ? se foloseste ? din i nu a. Propozitiile se incep cu litera mare si se termina cu punct. Cam atat pentru azi. Scrisul corect dovedeste un respect pentru membrii acestui forum.
Dupa cum ai inceput sa scrii, tind sa cred ca in cateva zile va aparea la sectiunea bursa un anunt "Vand produse cosmetice auto ...". Arunca un ochi la regulament inainte sa postezi.

Avatar utilizator
Claudel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:29 am

Mesaj de Claudel » Joi Oct 16, 2014 10:07 am

Din expierenta proprie..MA-FRA foarte multumit,ciao

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Mie Feb 25, 2015 10:09 am

pentru interior , partile din plastic folosesc carpa de bumbac curata si umeda cu apa chioara .
pentru piesele din piele folosesc de ani de zile urmatoarea procedura care o repet odata la cateva luni :

1. sterg totul cu o carpa de bumbac umezita cu apa chioara
2. sterg cu o carpa de bumbac curata si uscata
3. aplic in strat foarte subtire si intind incet si cu grija "lapte DOINA" cu ajutorul unei bucati de carpa de bumbac ( curata binenteles )
4. las 30-60 min sa se patrunda bine si sa se usuce
5. carpa curata si uscata de bumbac sterg peste tot inlatur eventualul exces care a ramas

pe dinafara masina o curat la spalatorie , nush cu ce solutii dau ei pe acolo

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Mie Feb 25, 2015 9:15 pm

Cel mai bun leac de interior se numeste Armorall. Fie spray, fie servetele umede. Accesibile ca pret, pacat ca nu prea se gasesc chiar la orice benzin?rie.

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Mie Noi 01, 2017 10:25 am

Din experienta mea prezint mai jos cateva informatii. Poate sunt de folos unora.
Binenteles ca abordez separat: 1.tapiteria si 2.plastice si alte imitatii de plastice (bord, fete de usi, manere, praguri, etc.).

1.)Tapiteria din tesatura o curat cu Mafra Pulimax diluat 1 la 10 (fiind o solutie ce nu face multa spuma). Am folosit si Meguiars All Purpose Cleaner in dilutie 1 la 10 dar am observat ca face mai multa spuma, asa ca Meg's il pastrez pentru tapiterii din piele sau imitatie de piele. Pulverizez solutia, o frec cu o perie potrivita pt materialul respectiv si aspir cu aspirator si duza de aspirare speciala pt umed uscat (de exemplu duza Karcher 2.885-018.0). Ulterior sterg manual cu o laveta umeda dar stoarsa bine, toata suprafata aspirata. Lucrez pe portiuni - de exemplu mai intai tetiera, apoi partea de sus a scaunului, apoi lateralele de sus, apoi sezul, etc... Binenteles ca inainte de toate am aspirat de mizerie toata suprafata. Recomand mare atentie la curatarea plafonului interior (la masinile din grupul VAG exista riscul sa se desprinda tapiteria - poate si la altele - eu personal nu ma risc caci am vazut ce se poate intampla).
Curatarea tapiteriei de panaza o fac anual - sau cand este ceva varsat / patat.

2.)Plasticele si alte imitatii de plastice (bord, fete de usi, manere, praguri, etc.) le curat cu Pulimax in dilutie 1 la 20 sau Meguiars APC in dilutie 1 la 10. La inceput preferam Pulimax-ul dar acum am trecut la Meguiars pentru suprafete usor sau moderat murdare. Am impresia persoanala ca Pulimax e mai tare (unele borduri fiind mai albicioase dupa tratarea cu solutii de curatare). Ulterior curatarii este foarte importanta tratarea si protejarea in timp cu solutii dressing (unele se si lauda ca au protectie UV). Produsele preferate de mine sunt Poorboy's Natural Look (prefer nediluat) si Carpro Perl (se recomanda utilizarea de la nediluat pana la diluare de 1 parte produs si 4 parti apa). Rezultate ok le are si produsul Mafra Diamant Plast Four. Aplicarea o recomand a fi facuta cu aplicator din burete (pulverizare pe burete) si intins iar ulterior daca considerati necesar (depinde de produs) puteti face un "buffing" cu o laveta de microfibra. Nu recomand tratarea cu dressing a volanului, pedalelor si presul de la sofer.
Intretinerea plasticelor o fac asa cum am descris mai sus, de regula lunar.
Tot la 2 saptamani fac o intretinere usoara (am mai multe variante):
- ori sterg cu o laveta umezita si stoarsa cu apa calduta
- ori sterg cu o laveta pe care am pulverizat un QD din ONR (60 ml de Optimum No Rinse la 1l de apa - folosesc la dilutii doar apa distilata)
- ori aplic Poorboys Natural Look in dilutie 1 la 1 cu aplicator de burete

Produsele mentionate de mine sunt produse folosite in detailing dar asta nu inseamna ca nu exista si produse oarecum ok in supermarket-uri.
Pana la urma fiecare face dupa cum crede si binenteles ca in functie de posibilitati.
Eu sunt foarte multumit de rezultatele obtinute cu operatiunile mentionate mai sus.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator