SPALATORIILE AUTO

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Sâm Dec 06, 2008 9:42 am

Am avut si eu o data probleme cu muncitorii de la spalatoria auto, dar am rezolvat-o usor (nu vroia sa-mi spele masina caci aveam nr de moldova - nissan '98)...

1. Am observat ca daca nu le dai bacsisi mari, ar putea sa nu-ti mai spele masina data viitoare...

2. Un client ia dat circa 1,5RON bacsisi si muncitoru ia aruncat banii pe jos (de parca ia dat 5bani)... Cad a vrut sa-i ridice stapanu, ala ia calcat si a incercat sa-i rupa... Supervizoru nu a reactionat nicicum... Cand a dat sa pleca clientu ala ia scuipat masina si cat pe ce sa-l loveasca pe client... si logic... multe-multe injuraturi...

Mii interesant cum se poate lupta cu astfel de situatii...
+ la toate astea - toti le spala ffffffffffffffffffffffffffffffoarte NASHPA...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Sâm Dec 06, 2008 9:52 pm

Parerea mea este ca o astfel de atitudine alunga clientii si chiar ei sunt cei care vor avea de suferit. Eu am vazut ca la unele spalatorii chiar patronii sunt "borfasi", deci nu poti sa faci reclamatie la sef ca iti iei si bataie.
Ai mai putea sa faci reclamatie la protectia consumatorului, dar cred ca umbli mai mult pe drumuri fara sa rezolvi mare lucru. Asa ca mai bine alegi o spalatorie unde esti respectat chiar daca trebuie sa mergi jumatate de oras in plus pentru asta.
Cred ca sectiunea asta "combat zone" este petru discutii in contradictoriu intre noi, si oricat mi-as dori sa te contrazic, si sa te jicnesc nu pot
Daca vrei sa fii injurat va trebui sa gasesti alte subiecte. De ex. Benzina vs. Motorina

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Sâm Dec 06, 2008 10:49 pm

lol... inseamna ca am gresit sectiunea...

Avatar utilizator
ClaudiuS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 21, 2008 11:34 am

Mesaj de ClaudiuS » Dum Dec 07, 2008 10:34 pm

pentru cei care stau in sectorul 3, recomand spalatoria de pe th.pallady, statia ozana, pe dreapta cum mergi spre autostrada. Nu am muncitor preferat, bacsis intre 2-5 ron in functie de ce maruntis am la mine, masina spalata impecabil.

Avatar utilizator
mfdunhill
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 22, 2008 8:43 pm

Mesaj de mfdunhill » Mie Ian 07, 2009 3:36 pm

o alta benzinarie serioasa este la Polizu

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Ian 07, 2009 7:31 pm

QUOTE (mfdunhill @ Jan 7 2009, 03:36 PM) o alta benzinarie serioasa este la Polizu
Da' cea mai buna shaorma e la Genin!

Avatar utilizator
Auto Detailing
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 23, 2009 9:35 pm

Mesaj de Auto Detailing » Mar Iul 21, 2009 1:54 am

QUOTE (zimbet @ Dec 6 2008, 10:42 AM) Am avut si eu o data probleme cu muncitorii de la spalatoria auto, dar am rezolvat-o usor (nu vroia sa-mi spele masina caci aveam nr de moldova - nissan '98)...

1. Am observat ca daca nu le dai bacsisi mari, ar putea sa nu-ti mai spele masina data viitoare...

2. Un client ia dat circa 1,5RON bacsisi si muncitoru ia aruncat banii pe jos (de parca ia dat 5bani)... Cad a vrut sa-i ridice stapanu, ala ia calcat si a incercat sa-i rupa... Supervizoru nu a reactionat nicicum... Cand a dat sa pleca clientu ala ia scuipat masina si cat pe ce sa-l loveasca pe client... si logic... multe-multe injuraturi...

Mii interesant cum se poate lupta cu astfel de situatii...
+ la toate astea - toti le spala ffffffffffffffffffffffffffffffoarte NASHPA...


Nu pot sa cred ce ai scris

Asta s-a intamplat in jungla? In Africa?

Cum poti accepta un astfel de comportament din partea unor prestatori de servicii?

O solutie sigura si rapida ar fi un pistol. Sau o reclamatie la OPC, dar cu asta nu rezolvi mare lucru.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mar Iul 21, 2009 11:31 am

Eu raman axat pe o spalatorie cand mi-e lene...incep sa te cunoasca baietii de acolo ! In general le las minim 5 lei pentru ca au observat ca sunt extrem de mofturos si pretentios in legatura cu curatenia/ spalatul masinii....!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Iul 21, 2009 11:47 am

QUOTE (VCN @ Jul 21 2009, 11:31 AM) ....In general le las minim 5 lei pentru ca au observat ca sunt extrem de mofturos si pretentios in legatura cu curatenia/ spalatul masinii....!

Uite de ce la suma de 1.5 RON altii risca sa li se arunce banii pe jos, si apoi sa fie scuipati.

Ce mama dracu. E o tabla. Ce atatea pretentii si fite intr-un jeg de tara? Scoti masina din spalatorie, mergi 4-5 km si e MURDARA.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Iul 21, 2009 12:25 pm

QUOTE (driverx @ Jul 21 2009, 11:47 AM) Uite de ce la suma de 1.5 RON altii risca sa li se arunce banii pe jos, si apoi sa fie scuipati.

Ce mama dracu. E o tabla. Ce atatea pretentii si fite intr-un jeg de tara? Scoti masina din spalatorie, mergi 4-5 km si e MURDARA.

Faptul ca lasi 1 leu sau 5 lei nu are nici o legatura cu refuzul da ati spala masina. Aici e problema de mentalitate si de marlania care caracterizeaza de ceva timp acest popor. Lipsa de educatie si de bun simt care a disparut aproape cu desavarsire si in plus lipsa de respect fata de clienti si fata de angajati din partea asa zisilor patroni.

Si eu ca si VCN, merg de regula la aceiasi spalatorie. Am avut de la inceput pretentii sa mi se curete masina cu grija si atunci cand am fost multumit am lasat si pana la 5 lei bacsis. Cand nu mi-a placut, nu am lasat nimic si le-am atras si atentia sau i-am pus sa o mai spele inca o data, gratis. Atunci cand am vazut ca nu exista intelegere, respect si nici nu aveam cu cine sa discut, am renuntat sa mai merg la ei si le fac si antireclama.

Insa nu pot sa nu fiu de acord si cu driverx cu privire la tara in care traim. Intradevar, traim intr-un jeg de tara atat la propriu cat si la figurat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori