Aparate De Curatare De Inalta Presiune

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Sâm Dec 26, 2009 10:17 pm

Salutare,

Azi mi-am cumparat un aparat Karcher presiune 160 bari. Banuiesc ca aparatul e destul de bun, pretul fiind destul de piperat (1700ron). Nu asta e ideea, nu vreau sa ma laud insa vreau sa cer sfaturi in legatura cu folosirea lui.
Are un bidonas de 1l sau 1,5l in el unde se poate pune sampon. Am cumparat sampon special pentru masina tot de la Karcher si l-am bagat in rezervorul respectiv, nediluat. Sper ca am procedat bine, din cate am citit in manual, aparatul are o functie mixta de curatare, cand foloseste si apa si sampon.

Cum se procedeaza practic? Este necesara si stergerea cu un burete a masinii? Sper ca nu intrucat asta afecteaza vopseaua. Ma gandesc ca presiunea ridicata ar trebui sa fie suficienta pentru curatarea murdariei de pe masina.

Cea mai mare problema pe care o am este uscarea. In trecut, mi-am mai spalat masina la self wash la omv. Tot asa se folosea un sampon cu apa, nu spuma activa. Toate bune si frumoase, spalam masina, o clateam, se ducea tot noroiul insa cand venea vorba sa o usuc era jale mare. Am o bucata de piele de caprioara, sterg cu ea masina insa ramane patata, nici nu se usuca frumos. Oare trebuie degresata?

Cateva sfaturi&instructiuni m-ar super ajuta. Mersi.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Sâm Dec 26, 2009 10:52 pm

deci... mai intai o inmoi cu sampon + apa... o lasi un pic... dupa speli doar cu apa (ca sa nu pierzi samponul in zadar)... si neaparat trebuie s-o stergi dupa ce o speli... deoarece mai raman urme de la apa si uneori nu reusesti sa speli totul cu jetul ala... m-am intalnit si eu cu astfel de probleme... spor la treaba...

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Sâm Dec 26, 2009 11:22 pm

De sters o sterg cu piele de caprioara insa tot mai raman urme (cel putin la self wash omv), si se sterge si fff greu masina, nu cum vad la baietii de la spalatorie. Dau de 2 ori cu carpa intr-un loc si e uscat uscat locu respectiv.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Dum Dec 27, 2009 8:37 am

nu se compara presiunea lor si indemanarea cu care spala... + ei au incercat mai multe samponuri ca sa-si dea seama ce merge mai bine pentru masina (vad ca multi folosesc marfa)... mai incearca si ne zici si noua ce-ai optinut...

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Dum Dec 27, 2009 10:16 am

Nu cred ca pielea de caprioara este cea mai buna alegere pentru a sterge masina intrucat nu absoarbe apa.

Din cate am vazut la baietii de la spalatoriile auto, ei folosesc o laveta din micrifibra (cred) care absoarbe apa. Marele secret atunci cand speli masina este acela sa o stergi bine astfel incat sa nu ramana apa care sa se usuce de la sine pentru ca vor ramane pete. Poti sa folosesti cel mai performant aparat de spalat cu presiune si cel mai tare sampon, daca nu stergi masina bine la sfarsit (adica sa folosesti o carpa / laveta care absoare apa) nu faci nici o treaba...tot vor ramana pete...

Inca un lucru important...mai ales vara cand este cald, este indicat sa speli masina intr-un loc cu umbra pentru ca daca speli direct sub razele soarelui apa se evapora repede si ramana masina patata.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Joi Ian 07, 2010 10:14 am

Cauta prosoape de uscare. www.chemicalguys.ro, au un Miracle dryer, este imens si sterge foarte bine.

Daca ai timp pt spalari, iti recomand dupa spalarea cu snow foam, sa incerci metoda cu 2 galeti si o manusa din microfibre, apoi iar sa o clatesti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori