Aspirator Auto 12v

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 16, 2010 10:10 am

Salutare,
As dori sa va intreb daca a-ti folosit cu eficienta vreun aspirator auto prezent in comertul nostru.
Am avut vreo doua pana acum insa a trebuit sa le arunc pentru ca nu aveau putere deloc.
Imi doresc un mic aspirator pentru masina si nu stiu daca exista vreun brand/model eficient.
Ceva sugestii?

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Mar 16, 2010 11:02 am

Cel mai bun pe care l-am utilizat pana acum a fost unul Black and Dekker. Tot nu a fost suficient desi clar mai puternic decat cele de 20-30 de ron din metro.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mar Mar 16, 2010 11:47 am


Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Mar 16, 2010 11:57 am

Primul. isi facea treaba, dar la chestii mai grele gen pietricele mici sau noroi sau pe unde nu ajungea prea bine se simte diferenta de putere. Cu un asipirator normal cu prelungitor din casa am rezolvat mult mai repede.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mar 16, 2010 12:44 pm

exact, ori aspiratorul din casa ori spalatoria auto..am avut 3 astfel de aspiratoare, 1 cumparat in ro, al doilea din belgia si ultimul primit cadou tot din afara si TOATE proaste

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 16, 2010 6:24 pm

Mdea, pana la urma ce poate sa faca un motoras de pe 12V nu?
Speram totusi intr-o minune. S-ar putea alea cu acumulatori incorporati sa fie mai tapene decat astea auto insa trebuie testat.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mar 17, 2010 2:30 pm

Pai un motoras pe 12V face foarte multe. Poti de exemplu sa verifici puterea electromotorului de la masina si sa vezi daca poti sa-l opresti din rotire (evident, cu bateria buna). Un aspirator pe 12V, la fel cum sunt si acele mici aparate care se pun pe bord si produc caldura (un fel de mini calorifer electrecic cu un ventilator), nu va face ciniodata treaba pe care o face un aspirator de casa, si asta nu pentru ca e pe 12V, ci pentru ca are 50-100, maxim 200 de watt. Pai un aspirator de casa are de la 1500 in sus, sunt unele pe la 2000W care aproape ca trag si covorul cu totul pe furtun. Ideea e ca daca ar pune un motor de 2000 W intr-un aspirator de masina, alimentat la 12V, ar fi niste probleme. 1. Ar necesita cablu de alimentare de cel putin 5-6 mm (gen cablu de alimentare electromotor), 2. Alternatorul masinii ar trebui sa scoaa cel putin 300 A. 3. Acumulatorul masinii ar trebui sa fie de cel putin 300 A (sau doua de 150A). 4. Decat sa inventezi toate astea, mai degraba cumperi un prelungitor de 10-20 de metri si intinzi cablul pana la masina si cu aspiratorul de casa, faci luna, fara mare efort si fara frica ca-ti dai foc la masina.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Mar 17, 2010 10:14 pm

Ohoho klez, imi place ca ai pus formulele in calcul.
Ai dreptate, insa sunt putin suparat pentru ca imi doream o solutie mobile stii gen, dupa ce ai facut un drum la munte si ai crapat in masina si vrei sa strangi de pe jos mizeria.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mie Mar 17, 2010 11:25 pm

eu am un aspirator alaska, pe la vreo 40 de lei, cu acumulatori, inlatura doar grosul, iar in partile mai dificile nici nu se atinge, iar ca timp de functionare, dupa 2 ani 3 ore de tinut in priza pentru 5 minute de functionare... NU RECOMAND !

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Sâm Mar 10, 2012 8:40 am

Daca vrei neaparat un aspirator care sa isi faca treaba solutii sunt . Eu am un aspirator pe 12V Black & Decker cum a mentionat si cineva mai sus si desi eram multumit de el recent chiar m-a surprins . Am un Megane facut praf de la un incident , s-a spart luneta de parbriz si toate cioburile au venit inapoi spre habitaclu , era un dezastru acolo . Ca sa ma urc in ea ca sa fac constatarea de dauna totala la reprezentanta , trebuia sa o curat de toate cioburile alea care erau mii . Ghici cu ce am reusit ?! Cu aspiratorul ala de 12 v care le-a tras pe toate chiar daca erau bucati mai mari sau mai mici . Sa zicem ca am aspirat aproape jumatate de galeata de cioburi si inca merge fara probleme . Il am de vreo 4 ani . Eu zic ca e o dovada de fiabilitate , mai ales in conditiile in care era folosit pe masina saptamanal . Singurul inconvenient este ca are rezervorul micut si trebuie sa il golesti cam des , insa isi face treaba . Numai bine

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori