Folie Securizare Geamuri

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Mie Mai 12, 2010 4:58 pm

Uitandu-ma pe net din curiozitate pe expertdetailing.ro am observat ca ofera si serviciul de securizare geamuri. Practic se aplica o folie transparenta care protejeaza impotriva spargerii geamului. Au si un filmulet interesant care demonstreaza capabilitatile unei folii Llumar de acest tip. Ca pret pentru o folie Samurai (cea mai ieftina) pentru geamuri fata si spate se plateste suma de 758 RON. Mai au si Llumar si 3M. Lista completa preturi aici

Pare foarte interesant dar vreau sa stiu si opiniile voastre pe subiect. Ati folosit asa ceva ? Schimba in vreun fel optica geamului ? A avut cineva ocazia nefericita de a profita de utilitatea foliei si ne poate spune daca e intr-adevar atat de solida precum pare in filmul de mai sus ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Mai 12, 2010 5:15 pm

Din filmulet se vede ca prima data cand sparge geamul da unul tanar si nu da incet. Apoi pune folia si pe ala batran care se face ca da cu caramida. Oricum un geam lateral se sparge foarte greu ( vezi filmuletul asta ).
Pe mine ma face sa cred ca este un fel de vrajeala. Nu zic ca nu protejeaza deloc, dar nu e asa cum zic ei. Daca te simti mai in siguranta montandu-ti folie dinasta macar ajuta sa nu se imprastie cioburile. Geamul sigur nu il face blindat.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mai 12, 2010 6:36 pm

nu stiu cat protejeaza dar mi se pare scump.eu mi-am pus Llumar fata+spate cu 400 lei. in mod obisnuit era 470-500 dar am mers la recomandarea unui coleg si m-am si tiganit putin ..dar asta se intampla in Iasi si nu la cei de la expert....

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Mai 12, 2010 7:21 pm

Eu sunt curios de un test geam lateral versus bucatica de bujie (partea aia de ceramica alba).Si nu spun prostii,credeti-ma.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Mai 13, 2010 12:11 am

eu sunt sigur ca geamul cedeaza la bujie, doar e unealta hotilor de casetofoane.
pretul mi se pare cam mare, avand in vedere ca nu iti blindeaza geamul, si o folie normala oricum iti "tine " geamul sa nu se imprastie.

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Joi Mai 13, 2010 9:46 pm

QUOTE (nini @ May 13 2010, 12:11 AM) eu sunt sigur ca geamul cedeaza la bujie, doar e unealta hotilor de casetofoane.
... oricum iti "tine " geamul sa nu se imprastie.

Confirm si eu, nici un geam nu rezista "bujiei"! Partea buna este ca nu se umple de cioburi masina(valabil si la folie)!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Vin Mai 14, 2010 8:57 am

Deja 3 pareri ca nu rezista la bujie.Atunci merita banii aia,700-800 ron ca sa nu ai cioburi in masina ? Nope.

Baietii care fura casetofoane,GPS-uri si detectoare nu umbla cu caramida dupa ei sa dea in geam.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Mai 17, 2010 9:26 pm

plus ca iti poate sparge parbrizul si atunci chiar ca e naspa.

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Lun Mai 17, 2010 10:12 pm

Nu stă nici dracu să spargă toate geamurile ca să fure ceva, cel puţin nu ziua. E lucrare dintr-o lovitură, dacă nu merge, pleacă rapid. Acum au ?nceput să opereze ?n nopţile cu ploi torenţiale şi locuri mai ferite c?nd pot face zgomot fără să atragă atenţia.

Cea mai bună soluţie e să nu le dai motive.

Folia nu opreşte spargerea geamului, doar că nu vei avea cioburi ?n maşină. Şi chiar dacă preţul pare mare, cureţi la cioburile alea p?nă nu mai ştii de tine şi cred că merită.

Un geam lateral se sparge uşor cu un ciocănel. Acum nu e greu de procurat.

Avatar utilizator
Mitzoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 9:34 am

Mesaj de Mitzoi » Sâm Dec 10, 2011 1:06 am

Stie cineva unde gasesc folie - eventual cu montaj - pentru faruri (Lancer 2010)?

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori