Solutii pentru curatirea bordului

Solutii pentru spalarea motorului, jantelor, geamurilor, bordului, etc.
Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Joi Apr 22, 2010 9:51 pm

QUOTE (BUGHY @ Apr 21 2010, 09:27 PM) E vreo pacaleala cu crema ?

Nu este nici o pacaleala. Crema de maini doina inmoaie pielea si aceasta nu mai crapa. Am auzit multa lume ca foloseste crema de maini pentru intretinerea pielii...doar pentru intretinere. Pentru a indeparta murdaria, bineinteles ca nu mai este buna crema de maini, ci este indicat sa se foloseasca un produs pentru curatat pielea. Crema este buna doar pentru intretinere.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Apr 24, 2010 1:14 am

Eu pentru bord, folosesc o chestie foarte, foarte interesanta. Rar se gaseste in comert, dar isi face bine treaba.
Va zic maine, ca azi imi scapa numele... Ideea e ca in 2 minute, bordul e ca nou, fara sa lase luciu in urma sau scame sau praf. Daca murdaria e mai pronuntata (si la mine de obicei e), atunci folosest o alta scula si mai beton, care scoate absolut tot din plastice, mocheta, sau metal/crom.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Dum Apr 25, 2010 7:42 am

Crema de maini, in special laptele Doina se recomanda pentru intretinerea suprafetelor din piele naturala. NU DATI CU ASA CEVA PE VOLAN, ca va patineaza mainile cind da caldura!!!!
Klez, astept cu nerabdare sa zici cum se numesc solutiile minune.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Dum Apr 25, 2010 2:18 pm

Eu dau cu lapte Doina si pe volan si pe schimbator si pe cotiera. Pana intra in piele crema aluneca nitel de aceea dau cand stiu ca nu plec cu masina imediat.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Dum Apr 25, 2010 11:32 pm

Vad ca laptele Doina este foarte popular . Nu devine cumva lipicios volanul dupa aplicare?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Apr 26, 2010 12:22 am

cu doina nu am dat inca, dar cu crema de maini dau regulat si la fel ca 2dor, dau cand stiu ca nu mai plec cu masina cam 24 de ore sa aibe timp crema sa se absoarba- nu e nevoie chiar de 24 de ore cateva ore sunt de ajuns. volanul nu devine lipicios pt ca "pielea naturala" de pe el absoarbe crema.
acum, sa nu dai in cantitati mari, doar putin si sa ungi bine pe toata suprafata.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Apr 26, 2010 11:53 pm

QUOTE (Klez @ Apr 24 2010, 12:14 AM) Eu pentru bord, folosesc o chestie foarte, foarte interesanta.

Pai, o carpa curata, umezita in apa. E cea mai buna solutie si cea mai ieftina.

Sa va spun cum fac eu detailing-ul interior la masina? Simplu, cam de 2 ori pe an (primavara si toamna), pun 2 saci menajeri pe scaunele din fata, scot CD-playerul si statia, duc masina la spalatorie si incep sa dau eu (eu, ca nu se baga nimeni de frica sa nu se strice ceva), cu jetul de apa. Peste tot, dar absolut peste tot. Concluzia: E curat ca nou, dureaza cam 2 zile sa se usuce de tot mocheta (dar stau la casa si bag masina in curte si o las cu geamurile deschise si noaptea). Daune: Releul de semnalizare merge "aiurea" cam 2-3 zile. Atat. In rest, totul e normal. Am observat ca masina mea nu e fragila la apa, de cand am trecut apa Sucevei acum vreo 3 ani de mi-a intrat apa pana la buric si nu avea nici pe dracu, nici atunci si nici dupa aia.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Apr 27, 2010 4:06 pm

Zic sa incercam si noi metoda asta
Care se risca primul?

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mie Apr 28, 2010 9:33 am

Ca sa nu mai fie probleme cu releul , folositi inainte de spalare spray WD-40 . Sprey-iati bine si contactul si manetele pentru lumini sau alte butoane ce au contacte electrice.
Am vazut un stfel de tratament la ATV-uri. Nu cred ca la "limuzina sport" se baga cineva la astfel de detailing interior.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Apr 30, 2010 3:36 pm

Ma risc eu Moro....la masina ta !

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte solutii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori