Polish Faruri

Totul despre tehnica de polish-are
Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Lun Ian 11, 2010 10:50 am

Am avut si eu farurile matuite si acum cateva luni la o spalatorie din oras de aici.. am dat peste un anunt pe care scria ca polisheaza faruri .
Bun ... m-am dus, am rezolvat problema cu ei, au iesit fff bine farurile si am dat ( fiti atenti aici ) 5 lei pe far

NU e rau pentru niste baieti care au frecat la mana ...

Totusi si ei mi-au spus ca daca farul arata mai rau .. costa mai mult pentru ca trebuia nu stiu ce fel de pasta abraziva de nu stiu ce granulatie bla bla.

In concluzie - la matuire fina .. se preteaza si baietii astia:)

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Lun Ian 18, 2010 6:29 pm

Si eu am polishat farurile la Pajero la o tinichigerie auto... mai modesta sa zic asa... mi-au luat 100 RON, aratau super, dar a tinut fix pana am lasat masina la soare cateva zile... si acum sunt ca inainte! Ma indoiesc ca au dat cu ceva solutii speciale, dar mai stiu un loc unde mi s-a promis lucrare de calitate, si am de gand sa mai fac o incercare.

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mar Ian 26, 2010 1:36 am

100 ron este un pret aberant de mare . Pentru o berlina tariful pentru un polish (caroserie+faruri) este de ~250 ron . Iar un element de caroserie se restaureaza cu 25-50 ron in functie de dificultate.

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Mar Ian 26, 2010 1:38 am

stii vreun loc care face asta bine ?

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Joi Ian 28, 2010 2:52 pm

Tavi , as dori sa stiu daca ai vazut cum au procedat la polisharea farurile , daca ai putea sa ne descrii si pasii ar fi minunat . Sincer cred ca nu au lucrat cum trebuie, iar preturile astea facute dupa valoarea masinii (tipic Ro) ma dezgusta.

Doza , ti-am raspuns pe privat.

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Joi Ian 28, 2010 3:29 pm

Din pacate nu am vazut, nu eram de fata. Dar ce e sigur e ca atunci cand am luat-o aratau super, ca noi. Dar cu siguranta nu au lucrat cum trebuie, si cum eu nu stiam nici preturile, au cerut cat au vrut. Dar m-au prevenit ca nu tine mai mult de un an... in realitate a tinut vreo 3 luni...

Avatar utilizator
folierar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 10, 2010 7:57 pm
Contact:

Mesaj de folierar » Mie Sep 08, 2010 10:23 pm

zartie abraziva incepand cu 400,800,1200,1500,2000,apoi polish abraziv dat cu masina de polish si polish de finisaj.
curatat,degresat si aplicat folie de protectie. folia are rolul de a proteja farul pentru a nu mai ajunge in acea stare.se poate aplica si pe vopsea pe partile expuse(capota,bara).

Avatar utilizator
fastcarjunkie
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 09, 2008 1:33 pm

Mesaj de fastcarjunkie » Joi Sep 09, 2010 9:13 pm

QUOTE (Donkey @ Jan 11 2010, 11:50 AM) Am avut si eu farurile matuite si acum cateva luni la o spalatorie din oras de aici.. am dat peste un anunt pe care scria ca polisheaza faruri .
Bun ... m-am dus, am rezolvat problema cu ei, au iesit fff bine farurile si am dat ( fiti atenti aici ) 5 lei pe far

NU e rau pentru niste baieti care au frecat la mana ...

Totusi si ei mi-au spus ca daca farul arata mai rau .. costa mai mult pentru ca trebuia nu stiu ce fel de pasta abraziva de nu stiu ce granulatie bla bla.

In concluzie - la matuire fina .. se preteaza si baietii astia:)
Si unde e spalatoria asta?!

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Sâm Oct 30, 2010 2:15 pm

Folierar a dat cel mai bun / complex procedeu de polishare de pana acum . O mica obiectie as avea de facut , intre polish abraziv si cel de finisaj este bine sa folosesti si ceva medium abraziv altfel trecerea ar fi cam dificil de facut .

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Noi 03, 2010 9:20 am

pentru cei din CRAIOVA am gasit eu niste profesionisti care lucreaza cu 3M... ai si poze cu rezultatele optinute...

am observat ca astea duc la 100-150ron/set faruri...

cine gaseste o firma profesionista in domeniu si in bucuresti, rog sa postati...

Scrie răspuns

Înapoi la “Polish”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori