Revizii (la general)

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Apr 15, 2009 10:37 am

Se stie de site. S-a mai discutat si s-a observat ca in realitate preturile de pe acel site nu au nimic cu realitatea...preturile cand mergi cu ea la revizii dovedindu-se mai mari.
S-a discutat despre acele preturi incepand de aici deci chiar in acelasi topic.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Apr 15, 2009 10:55 am

Lav, s-ar putea sa fi vorbit eu aiurea. Vezi si tu ce scrie in caietul de service.
P.S.: Eu stau cel mai linistit, am schimbat distributia la 20 de mii.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Vin Iun 26, 2009 9:06 pm

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAH!!!!
N am stiut unde sa postez .... cine o mai face ca mine ca mine sa pateasca .....
Mi a trebuit sa mi cumpar un citroen.. un berlingo cu locuri... masina de mers in concedii, la munte la mare , de carat ..in fine - buna in gospodarie. ieri ma aflam in Timisoara si am vrut sa i fac revizia de 40 000 km, deh urma sa mai fac cam 1500 pana acasa. zis si facut , intru la dealer - dupa ce l am cautat in timisoara de mi a venit rau si sunt servit cu un pahar de apa rece si cu una peste ochi , aflu cu stupoare ca mi pot face revizia pe loc dar si ca o sa ma coste 1 000 ron , sa cad jos nu alta .
Recunosc e un dizal, 1.6, mai puturoasa ea - da si face treaba. Mai nene , o intreb pe o duduie care mi aducea al doilea pahar cu apa , ce faceti voi de cei 1000 de lei ? la care ea mi zice ... pai.... expertiza ...tehnica.... .
Si uite asa mi am bagat piciorul in ea de masina si de ieri -nu mai am garantie.Am mers la un service NEAUTORIZAT si m a costat cu filtre ne-originale doar 320 ron, minune!!! uite ca se poate si altfel...
Rau am ajuns, anul trecut m a costat la 20 000 km doar 550 lei, iar acu mi face si expertiza tehnica ...

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Joi Iul 09, 2009 5:39 pm

Revizie Lancer 1.8 CVT la 20.000km.
Executant: Litex Ploiesti
Pret total: 720lei
Prestatii: filtru ulei, filtru polen, schimbare ulei (4 litri), verificare tehnica, manopera.


Acu sa vedem daca se intampla ceva

Avatar utilizator
ZC's Fan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 27, 2009 9:11 pm

Mesaj de ZC's Fan » Mar Dec 08, 2009 11:58 pm

Am intrat azi pe site ul

http://www.mit-motors.ro/ro/oferte_si_p ... mit_motors

e cel mai apropiat dealer de locul in care lucrez.

Legat de revizii, pe langa faptul ca mi-au spus ca pe plan national exista un discount de 15% la manopera si piese pentru mitsubishi m-au asigurat ca pot beneficia de pachetul de iarna, bla bla bla... Pare frumos. Despre ce club e vorba? A mai fost cineva la revizie? Mitsubishi face o politica buna de fidelizare, ma bucur ca nu numai Peugeot, etc.. ofera discount la piese.

Bravo Mitsubishi!

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mie Dec 16, 2009 9:17 pm

Eu ma duc sambata la revizie,dar la MCar Expozitiei.Revin dupa....

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Dec 23, 2009 8:00 pm

azi am fost la service tiriac otopeni pentru revizia de 30000km/2 ani. dupa doua telefoane la mcar de unde am aflat ca pretul unei revizii ar fii de cca 1200 lei, am ales tiriac service. impresii:
- la telefon cand am facut programarea mi s-a spus ca pretul va fi in jur de 800 lei, la care se aplica o reducere de 15 % parca in luna decembrie, asa ca am facut programarea azi la ora 10.
- la ora 9.55 am ajuns la service, am facut hartiile pana la 10,30 dupa care am fost invitat in sala de asteptare sa vizionez la tv operatiunea de revizie din service.
- la ora 11.20 masina a fost mutata in service, urcata pe rampa, desfacuta capota si lasata asa
- la ora 13. 40 dupa vociferari, de masina s-a apropiat un mecanic care a schimbat de uleiul, filtrul de ulei, clima si aer motor, in total o jumatate de ora de munca.
- la ora 14,30 masina a fost scoasa din service si am inceput hartiile si nici vorba de discount de 15% in decembrie.
- am sesizat ca am un scartait la roata spate dreapta care normal ca atunci cand am facut textul nu a mai scartait.
- devizul a fost de 882 lei cu 2 ore si jumatate de manopera, 5 litrii de ulei mobil 1 super 3000 5w40 , plus 30 minute manopera pt curatare placute spate ca sa nu mai scartaie.
- nu am avzut sa demonteze roata sau sa umble macar la roata
- desi in masina incap 4 litrii de ulei nu stiu unde este al cincilea litru de ulei pt ca in masina nu este.
nu am facut scandal pe loc pentru ca ma grabeam foarte tare deja era ora 15 si eu ma invoiesem de la serviciu pt 2 ore nu pentru 5 ore si oricum nu era nici un sef in service toti erau in concediu, dar am de gand sa fac scandal la tiriac auto, si la anpc.
sunt foarte dezamagit de service tiriac otopeni, pacat ca auzisem lucruri bune despre ei, dar mi-am dat seama ca sunt la fel ca celelalte service-uri de reprezentanta, au piedut un viitor client.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mie Dec 23, 2009 10:24 pm

nu stiu ce sa fac ... sa rad sau sa plang ... clasicul stil romanesc. si un banc pe tema asta daca se poate putin off :

QUOTE la ora 11.20 masina a fost mutata in service, urcata pe rampa, desfacuta capota si lasata asa
- la ora 13. 40 dupa vociferari, de masina s-a apropiat un mecanic care a schimbat de uleiul, filtrul de ulei, clima si aer motor, in total o jumatate de ora de munca.

- Ce ti-e cu tehnologia asta moderna, zise un calator din compartiment. Am vazut un documentar italian pe Discovery, unde arata ca la sapte dimineata intra cireada de vite pe poarta abatorului, si la sapte seara, ieseau pe poarta containerele cu conserve ...
- Ehei, dar in Japonia, la sase dimineata intra pe poarta camionul cu nisip, iar la ora 13, iese vagonul cu microprocesoarele pe baza de siliciu.
- Vax, zice Bula, uite, in orasul nostru, cam pe la 9 au inceput sa toarne fundatia la fabrica de bere si spirt, iar pe la 12 toti erau beti morti!

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Joi Dec 24, 2009 1:05 am

nini, iti recomand sa vii la noi la Ploiesti. eu am facut de curand revizia la Colt-ul meu 2008.durata efectiva o ora jumate.Pe mine m-a costat cu totul(s-a mai facut o operatiune de aerisire cutie de viteze plus curatare ambreaj) 554 ron(reducerea de 15% inclusa)

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Dec 24, 2009 7:16 am

cum adica aerisire cutie viteze?
au deschis geamu sa aeriseasca sau cum?

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori