Revizie Colt

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Sâm Noi 08, 2008 11:47 pm

Ce e asa de total gresit tovarase awbdan ?
A zis cineva ca Texaco e acelasi lucru cu Mobil 1 ?

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Dum Noi 09, 2008 3:09 pm

Cristi ----" tovarase"--- !?! asta de unde e ??? Uite ce scrii tu in alta parte :" Eu la a doua revizie le-am spus din start ca vreau ulei Mobil I 0w40 si nu au existat discutii...
Stiam de la prima revizie ca trebuie sa precizezi dinainte ce ulei preferi...default e Texaco.

La prima revizie imi pusesera in motor ulei Texaco, mi-am dat seama la timp si le-am cerut sa-l dea jos si sa puna Mobil I.
Nu au comentat nimic, fara nici o suparare au pus Mobil I. "
Eu am raspuns la " Texaco e OK" pe ce te ai bazat cand ai afirmat acest lucru, vad ca tu l ai refuzat! ??? Daca te ai fi interesat de proprietatile acestui ulei ai fi vazut ca nu sunt chiar asa grozave incat sa fie tocmai "OK" , ba din conta , cam toti mecanicii cand aud de Texaco au destule de povestit, ca e tot una cu Mobil 1 mi au spus cei de la Litex, eu doar am raspuns la OK ul tau, Mobil 1 e singurul ulei OK ptr mitsubishi, atat !
Poate sunt un pic sensibil dar inca nu ne cunoastem ptr a ne ..."alinta " cu "tovarase"

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Noi 09, 2008 3:30 pm

QUOTE (awbdan)Gresit, total gresit! Texaco din pacate nu e acelasi lucru cu Mobil 1!!!!!
...

Ai spus ce ai spus ca n-ai spus ca...
Gresit, total gresit, nu te-am numit "tovarase" in sensul de prietenie de dupa blocuri si nu e Mobil I singurul ulei Ok pentru mitsubishi...
Am si spus, ca la randul meu am preferat Mobil I punand chiar un uleimai bun decat 10w40 care vine din fabrica.
Restul povestilor...daaa, au crapat masinile cu texaco in ele!

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mar Noi 11, 2008 5:59 pm

Mai e vreun ulei original?Mai e ceva original?Mobil 1 e facut in Turcia...asa am auzit dar nu pot confirma 100% pentru ca pe bidon nu scrie nik.Si nu e neaparat cel mai bun.Mai e si CASTROL bun,cu toate ca e grup BP...adica nu stiu exact unde e facut dar ce stiu e ca pe bidoanele de ulei CASTROL scrie in germana si m-am gandit ca e un pic mai original.Eu asa am ales uleiul potrivit pentru masina mea.Si sunt multumit de modul in care merge si de consum.
Faza cu crapatul motoarelor de la texaco cred ca sunt inventii pur romanesti...asa cum ne place noua sa inventam cand nu suntem siguri 100% de un lucru.
Daca ati vazut voi un motor care s-a stricat de la uleiul texaco,fapt confirmat dupa o expertiza facuta de un profesionist (un inginer mecanic cu multa experienta in spate) atunci imi cer scuze si imi retrag cuvintele.
Dar pana atunci...astept acei experti sa vina si pe la noi!

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Mar Noi 11, 2008 7:32 pm

Hei, nu va mai certati. Ati cam luat-o pe ulei! Daca as fi in locul vostru, as transa problema cu o "liniuta", undeva, pe un bulevard...

Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Joi Noi 13, 2008 10:21 am

Mda, pana la urma au pus TEXACO pt ca alt ulei nu au avut. Toata revizia m-a costat 650 ron. Mi se pare exagerat de mult avand in vedere ca au schimbat doat uleiul, filtru de ulei si cel de polen. Mi-au spus ca cel de aer nu trebe schimbat......ciudat nu........In fine, ce m-a deranjat cel mai mult este fpatul ca manopera lor pe factura era trecuta 2,4 ore la 80 ron/ora parca....si de fapt tota operatia real a durat doar 1 ora. Cand le-am cerut explicatie au spus ca au lucrat 2....vrajeala....si ca oricum asta e standardul lor. La 15 000 km dureaza 2,4 ore. Adica ne taxeaza exagerat in plus doar ca au ei un standard. La 30 000km e de 2,6 ore si tot asa.....Mie mi se pare ca este exagerat acest lucru. Ma bate gandul sa ii reclam la ANPC. Problema e ca nu am dovezi acum. Doar dupa camera de supraveghere ca am stat doar 1 ora....Ma rog....nu cred ca mai trec pe la Litex de la Ploiesti vreodata. E bataie de joc.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Noi 13, 2008 11:51 am

La ce povestesti tu e clar Bataie de JOC!
1. Trebuiau sa-ti puna uleiul cerut de tine...uleiul care l-a avut masina din fabrica, adica Mobil 1! Daca data viitoare nu au Texaco ?
2. Filtrul de aer trebuia schimbat fara discutii. L-au vazut ei din ochi ca nu trebuie schimbat ? Pai asa poate fi curatat la infinit si la o privire zici ca e ca nou, dar trebuie schimbat, mai ales ca vorbim de o masina rulata in RO.
3. Nu comentez durata...asa face toti...insa banii astia, eu i-am platit (mcar) la prima revizie pentru revizia completa...care include si filtru' de aer schimbat si a mai fost ceva...nu imi mai amintesc.

Mizerabili!

Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Joi Noi 13, 2008 1:20 pm

Dar astia nu raspund de vre-un sediu central al Mitsubishi?
Sa le facem o reclamatie ca la carte sa ia cineva masuri.
Daca ii lasam mereu sa scape o sa isi bata mereu joc de noi !
Chiar nu trebuiesc iertati. O sa inceapa sa faca cum fac astia cu bancile.
App de banci, care aveti majorari nejustificate....eu spre exemplu am trimis la banca un mail si i-am atentionat ca incalca prevederea din contract si a 2-a zi sa vezi cum suna si isi cer scuze ca au gresit si bla bla bla....Pai daca nu ii amenintam ca ma duc la ANPC nici ca reactionau si plateam ca prostu. Deci isi incerca norocul cu cine e mai fraier si nu se zbate sa isi ceara drepturile.
Asa trebe facut si cu nesimtitii astia de dealeri, poate le suspenda dreptul de service......ca nu cred ca firma mama vrea sa isi faca de ras marca din cauza unor nesimtiti.

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Joi Noi 13, 2008 2:00 pm

Sint sigur ca supararile tale sint, in general, intemeiate. Dar, Cristi, nu poti reprosa celor din service ca te-au taxat mai mult de o ora, pentru ca la ei e "ora tehnologica", iar asta nu are de-a face cu timpul efectiv de lucru la o chestie.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Noi 13, 2008 5:44 pm

QUOTE (Colty)... Dar, Cristi, nu poti reprosa celor din service ca te-au taxat mai mult de o ora, pentru ca la ei e "ora tehnologica", iar asta nu are de-a face cu timpul efectiv de lucru la o chestie.

Te referi la cristisandu81 ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori