Revizie 10K Lancer 2.0

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Lun Sep 08, 2008 12:07 pm


Sigur e mai scump de 45 de lei filtrul aer. Eu plateam cam 500-550 o revizie si acum dau 350 (fara filtru aer).
Care stiti ce ulei baga astia de la service in motoarele 2.0 10W40 sau 10W60?

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Sep 12, 2008 8:55 am

Deci mi-a stat ceasu'! 848 RON m-a costat revizia de an. IN plus, fata de consumabile, mi-au echilibrat rotile (pentru ca le-am reclamat ca-mi topaie masina si acolo s-au gandit ei sa rezolve problema) si mi-au bagat un aditiv de solutie de parbriz.
Ah, sa nu uit... sa nu va puna dracu' sa va duceti la M Car Expozitiei dupa orele 19 fara sa aveti bani cash la voi! NU de alta, da' nu mai e nimeni la casierie.

Avatar utilizator
Cristi@N
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:29 pm

Mesaj de Cristi@N » Joi Mar 12, 2009 11:34 am

Aruncati o privire aici

http://www.oilmag.ro/uleimotor/schimb-u ... 17751.html (filtre MANN)

Filtre de pe piesejaponeze.ro:
-Filtru aer 2 marci :ASHIKA- 78 lei TECNECO-68 ambele in stoc
-Filtru polen 2 marci: ORIONE- 85 lei la comanda livrabil in 1 zi,
JAKOPARTS-125 lei la comanda in 1 zi
-Filtru ulei- ASHIKA-27 lei in stoc

Filtre de pe japanparts.ro:
- filtru aer STOc 41.00 ron
- filtru polen STOc 83.00 ron

As putea presupune ca daca folosim unul sau mai multe din aceste filtre nu am pierde garantia, sau..... avand in vedere preturile practicate de service-urile Mitsubishi.
Cu alte cuvinte ei nu ar mai vinde nimic, castigand numai din orele de manopera....

A mai folosit cineva alte filtre in afara celor de la service-urile Mitsubishi, si daca da, ati avut probleme cu cei de la service?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mar 12, 2009 11:43 am

Cei de la service accepta doar filtre care au sigla mitsubishi pe cutie. Chiar daca filtrele mann ar fi mai bune si au aceleasi specificatii ei nu o sa ti le accepte. Doar uleiul poti sa il cumperi din alta parte.

Avatar utilizator
bobu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 15, 2008 6:33 pm

Mesaj de bobu » Mie Mar 18, 2009 12:30 pm

Salutare,
tocmai am vorbit la Litex si nu accepta nimic de la client. Vroiam sa merg cu uleiul meu, dar se tin tare baietii.
Interesanta o chestie. Am vrut sa aflu costul reviziei la 20.000 lancer clasic 1.6. Am dat telefoane dar nu am reusit sa obtin un pret exact. Valorile au fost intre 670 RON si 800 RON. In Bucuresti sunt cele de 800. La prima revizie la MCAR berceni am decontat 700 RON fara filtru de polen schimbat, la telefon imi spusesera ca este in jur de 650 ron cu totul. Timpul de manopera a fost 3 ore (revizie 10.000). Sa vedem acum la Litex care o sa fie treaba...

Inca o chestie. Am observat ca dupa revizia de 10.000, motorul si-a schimbat acustica radical. A devenit foarte zgomotos. Cat timp a fost masina noua (nu a ajuns in romanica in service) motorul se auzea cand ajungea la 3000 ture. Dupa revizie este omniprezent de la 2000 ture in sus si imi aminteste de vechea mea dacie berlina pe carburatie. Ati observat schimbari asemanatoare dupa prima revizie?

Avatar utilizator
Cristi@N
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:29 pm

Mesaj de Cristi@N » Mie Mar 18, 2009 11:06 pm

Uite o alta idee:
Daca schimbi filtrele inainte de a te duce la revizie (sa zicem cu 1000 km), ma gandesc ca cei din service nu le vor schimba. Acum nu stiu ce elemente de siguranta or avea filtrele lor sau cu ce se deosebesc de cele de pe piata ca sa spuna ca nu sunt de la ei si astfel sa pierzi garantia.
Oricum trebuie facut ceva, ca un filtru de aer care costa peste 200 ron trebuie sa faca si cartofi prajiti ca sa merite banii astia ) (ca doar e stock nu e de curse)
Poate gasim un distribuitor sau pe cineva care poate face rost de filtre cu "Mitsu" pe ele dar care sa aiba un pret rezonabil.
Este posibil ca cineva care are prieteni prin R.Moldova sa caute pe acolo (eu am fost anul trecut in primavara pe acolo si am vazut foarte multe Mitsu Lancer Classic pe acolo) poate la ei or fi mai ieftine.

Salutare si toate cele bune!

Apropo, are cineva cutia de la filtrul de aer sa posteze fotografia aici? Ca eu nu am luat-o dupa ce am facut revizia si is curios sa vad cum arata, poate gasesc eu pe undeva.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Mar 18, 2009 11:26 pm

QUOTE (Cristi@N @ Mar 18 2009, 11:06 PM) Poate gasim un distribuitor sau pe cineva care poate face rost de filtre cu "Mitsu" pe ele dar care sa aiba un pret rezonabil.
Eu astept la sfarsitul lunii o lista de preturi si un catalog cu piese de schimb (sper eu) pentru toata gama Mitsubishi.

Cum vine, dau de stire.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Mar 19, 2009 10:29 am

Pina una alta, M Car ofera 20% discount la piese, pina la 31 Martie. Pe care-l pasioneaza sa-si faca stoc...

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Sep 09, 2010 2:14 pm

Revizie 23000 km adica de 3 ani, pret total 600 roni, ulei Fuchs 5W30, filtre aer, polen si ulei Nipparts, antigel, lichid frana, plus curatarea instalatiei de aer conditionat cu o solutie speciala pulverizata de un aparat. A fost facuta la mecanicul meu si nu la reprezentanta. A si urmeaza sa schimb cureaua de la motor ca e cam uzata de vreme.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Sep 28, 2010 10:07 pm

Stie cineva daca filtrul de ulei este acelasi pentru 1.6 si pentru 2.0?
Multumesc

Pe ingaraj.ro sunt tot felul de filtre de diferite dimensiuni pentru 1.6 si 2.0. Unele din ele sunt aceleasi altele difera ca si marime a cartusului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori