Revizii Lancer Di-d

Intrebari si pareri despre revizii.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Sâm Apr 17, 2010 10:17 am

Pai da,preturile sunt mari si umflate ,pentru ca atata timp cat masina este in garantie trebuie sa faci revizia la ei...asta daca mai vrei sa beneficiezi de garantie. Asa ca oamenii umfla preturile si nu ai ce sa faci si dai o gramada de bani in plus, fata de cat ar costa consumabilele si manopera in realitate.

Exista o vorba inteleapta: "Asta e..."

Avatar utilizator
goldeye3002
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 29, 2008 9:57 pm

Mesaj de goldeye3002 » Sâm Apr 17, 2010 4:36 pm

Orice e negociabil pe lumea asta si aici intra si pretul revizie. Negocierea e o arta, te tiganesti, tragi de aici de acolo, poate cel de acol crede ca esti zgarcit, scartar etc, dar la urma urmei cine ramane cu ceva bani in buzunar poate chiar pentru un plin de carburant.
In concluzie, lasati rusinea si discutati pretul reviziei mai ales ca uleiul costa vreo 26lei+TVA,filtru de ulei vreo 30-40lei, filtru de aer 150lei si filtrul de polen 126lei cu TVA inclus.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Apr 22, 2010 12:40 am

Service Metalurgiei: 768lei filtru ulei + ulei motor + filtru polen + manopera, iar celelalte respectiv filtrul de aer si combustibil sunt optionale dar recomandate, ajungand la un cost total de 1273RON

Anul asta cred ca o sa aleg Mit Motors din Baneasa cu a lor manopera gratuita, iar de la anul o sa'mi programez vacanta in perioada reviziei ca sigur in tari straine iesi mai ieftin!

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Vin Apr 30, 2010 7:25 pm

Oferta castigatoare este de la service.ul Mit Motors de pe Aviatorilor (Da, fac revizii si pentru mitsubishi, nu doar kia!) si este de 387RON tva inclus fara ulei pe care il voi aduce de'acasa. In acesti bani se schimba filtrul de ulei, de aer si de polen, manopera fiind gratuita la ei pentru prima revizie. Cum 5 litri de ulei Mobil 1 ESP Formula de care am eu nevoie costa 200 de lei in targul de la vitan ajungem la un cost total de 587RON. Astept ziua de marti pentru confirmare!

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Apr 30, 2010 10:51 pm

bravo ...

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mar Mai 04, 2010 1:27 pm

impresii la cald despre mit motors aviatorilor: baietii se uitau la masina ca la primul lancer intrat la revizia anuala, au ramas surprinsi de consumul de ulei intre revizii si nu le mergea testerul pentru a reseta numarul de km si data pentru urmatoarea revizie, voi mai face o vizita la colegii din baneasa. nu au stiut sa'mi explice cum se foloseste functia follow me home dar nici eu nu insistat prea tare.

dar iata si plusurile: costul reviziei a fost de
386,59RON, si a inclus schimbul filtrului de ulei, aer si polen, nu m'au intrebat nimic de filtrul de combustibil si mai bine pentru ca este optional din cate stiu la revizia de 1an, ca si filtrul de aer dar la acela am preferat sa il schimb cand am vazut cum arata.
+
170RON 4 litri de ulei mobil 1 pe care l'am achizitionat din vitan
+
30RON ca am fost multumit de serviciile lor, fiind cred eu primul lancer dizel la care au facut revizia s'au purtat "cu manusi", au studiat totul atent sa nu faca vre'o greseala.

in total 586,59RON, manopera fiind gratuita la ei pentru prima revizie

Seful de service super ok si el, din cand in cand mai venea sa verifice respectarea procedurilor, la sfarsit chiar i'a intrebat daca au rezolvat scartzaitul reclamat de mine la usa stanga spate - a trebuit unsa mai bine.

Recomand service.ul daca vreti sa va faceti prima revizie la masinile voastre, dar pentru operatii mai complicate... nu m'as baga

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Mai 27, 2010 10:46 pm

Aveti idee, pagina 1-17 din manualul de service, acolo unde scrie jos "impreuna cu factura trebuie predata proprietarului si o copie a acestui exemplar" trebuie sau nu trebuie completat nimic? Voi cum aveti acolo, cei care au masinile mai vechi de 1 an?

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Joi Iun 17, 2010 11:44 am

Salutare,
Am facut saptamana trecuta revizia de 45.000 km la MCar Expozitiei, ca de obicei.
Operatiunea a durat la fel ca si precedentele in jur de 1.5h, dar a costat mai putin (~860 ron vs ~1200 ron) pentru ca nu a fost schimbat filtrul de motorina. Daca baietii au zis ca nu e pe lista la 45K, asta e, il schimbam la 60k.
Partea interesanta a venit cand le-am spus sa imi verifice partea dreapta fata pentru ca mi se parea ca aud un trosnet cand cobor o bordura inalta (dar nu intotdeauna). In urma verificarii au zis ca nu au gasit nimic la roata sau articulatiile de pe acolo, insa ambele punti erau slabite si au fost stranse (orice ar insemna asta). Cand am plecat cu masina din service, surpriza de proportii! Nu se mai auzea nici un zgomot la trecerea prin gropi sau peste denivelari, iar zgomotul de rulare in masina a scazut, ceea ce inseamna ca a avut efect operatiunea respectiva.
Sincer sa fiu, au disparut niste zgomote pe spate pe care le puneam de mult timp pe seama obiectelor din portbagaj, ceea ce ma duce la ideea ca de acum inainte o sa ii rog sa verifice puntile la fiecare revizie.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Joi Iun 17, 2010 12:49 pm

Wow. Interesanta observatie, dar nu e periculos ca puntile sa fie slabite? nu ma pricep dar dupa cum suna, pare destul de periculos.

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Joi Aug 12, 2010 5:19 pm

Stie cineva ce se schimba la revizia de 60.000km inafara de filtre si ulei ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori