Sfaturi Pentru Prima Revizie

Intrebari si pareri despre revizii.
Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Lun Iun 21, 2010 12:59 am

Salutare,

Se pare ca a trecut anul si trebuie sa-mi duc masinuta la revizie, an in care a strans numai 12.000 de km (aproxiamtiv). Este prima revizie la care ma duc in viata mea asadar nu prea stiu cum trebuie sa procedez si de ce ar trebui sa ma feresc.
-E mai bine sa vin eu cu uleiul de acasa? Ies mai ieftin asa? Daca da, care e cel mai bun. Pentru cine nu stie am un new lancer 2.0l diesel.
-Ce dealer imi recomandati? Eu ma gandeam la cei din expozitiei.
-Obisnuiti sa dati o mica atentie? Daca da cui si cat de mare (poate sunt prea direct dar hai sa recunoastem ca se practica ...)
-Am voie sa fiu in permanenta de fata in timpul reviziei? Eu nu mai am incredere deloc in mecanici.
-Oare vor trebui schimbate si placutele de frana?

Mersi!

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Lun Iun 21, 2010 8:10 am

QUOTE Ce dealer imi recomandati? Eu ma gandeam la cei din expozitiei.
La service-ul MIT prima revizie are manopera gratuita. (promotie)

QUOTE Am voie sa fiu in permanenta de fata in timpul reviziei? Eu nu mai am incredere deloc in mecanici.
La prima strigare nu te vor lasa sa stai langa masina in timpul reviziei.
totusi, insista, incearca sa discuti cu seful de service, receptionerul, mecanicii... poate te vor lasa...

QUOTE Oare vor trebui schimbate si placutele de frana?
Ma indoiesc ca in 12k km s-au dus placutele... nu cred ca-i nevoie...


PS: parca mai erau astfel de topic-uri prin sectiunea asta...
Later edit: am gasit acelasi subiect aici, aici, aici sau aici

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Iun 21, 2010 8:27 am

eu am fost la mcar metalurgiei si m-au lasat sa stau langa masina...la un moment dat eram cu dl. mecanic chiar sub ea amandoi ) )...mi-a explicat absolut orice...si au fost chiar ok...la MIT Motors...parca ziceai ca nu mai vrei sa ai de-a face cu ei

Avatar utilizator
zefir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 9:17 pm

Mesaj de zefir » Lun Iun 21, 2010 6:36 pm

QUOTE (shocs @ Jun 20 2010, 10:59 PM) Salutare,

Se pare ca a trecut anul si trebuie sa-mi duc masinuta la revizie, an in care a strans numai 12.000 de km (aproxiamtiv). Este prima revizie la care ma duc in viata mea asadar nu prea stiu cum trebuie sa procedez si de ce ar trebui sa ma feresc.
-E mai bine sa vin eu cu uleiul de acasa? Ies mai ieftin asa? Daca da, care e cel mai bun. Pentru cine nu stie am un new lancer 2.0l diesel.
-Ce dealer imi recomandati? Eu ma gandeam la cei din expozitiei.
-Obisnuiti sa dati o mica atentie? Daca da cui si cat de mare (poate sunt prea direct dar hai sa recunoastem ca se practica ...)
-Am voie sa fiu in permanenta de fata in timpul reviziei? Eu nu mai am incredere deloc in mecanici.
-Oare vor trebui schimbate si placutele de frana?

Mersi!
Salut
N am stat acolo la revizie, nu am dat spaga nimic, si asa taxeaza de te doare capul si ne a aratat ca scrie n carte ce trebuie sa schimbe, ulei, filtru, filtru polen, si daca ii mai zici tu ce probleme ai, deci sunt chestii obligatorii pe care trebuie sa le faca in functie de km si ani.Nu s din capitala, nu pot sa zic ce sa alegi.In general nu se merge cu uleiul de acasa, dar suna in prealabil, stii, cred ca nu te vor lasa, ca ei raspund pe ce fac.Numai daca insisti te va lasa sa stai prin zona, dar la Cluj si am vazut ce scriu altii, astepti cuminte in hol, sau revii dupa cate ore zic ei, cam 3 ore.Bani sa ai, ca taxa e mare, am platit la prima 780 ron pentru colt, multa bafta!

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Lun Iun 21, 2010 11:21 pm

Mit Motors de la aviatorilor: venit cu ulei de'acasa, stat langa masina, rezolvat fara bani un scartait la o usa (trebuia unsa) In total 530 de lei cu ulei si cu mica atentie de 30 de lei la baieti. Mi s'a parut super ok ca bani!

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Iun 23, 2010 11:39 pm

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
La Mit Motors clar nu vreau sa ma duc, chiar daca ar fi gratis tot nu m-as duce. Voi suna prima data la expozitiei sa-mi faca o estimare de pret si sa-i intreb daca pot sta langa masina tot timpul. La fel si la metalurgiei. Cine ma lasa sa stau langa masina si are pretul mai mic pentru revizie dintre cei 2 dealeri iese invingator

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Iun 24, 2010 12:26 am

Pacat, eu am service, dar nu e de mitsu. Daca nu era in garantie si stateai mai pe aproape, te camuflam in salopeta, eventual iti dadeam si chei si ne bagam amandoi/amantrei pe sub masina.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Iun 24, 2010 9:36 pm

@Klez - Pacat cu garantia ca de distanta nu-i problema, faceam o mica excursie . Poate cand scap de garantie dar va mai dura.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iun 25, 2010 6:45 pm

vezi, ca mai sunt tiriac otopeni si service-ul nou pe sos giurgiului ( nu stiu cum ii zice), il gasesti pe site-ul importatorului.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Iun 25, 2010 8:27 pm

QUOTE si service-ul nou pe sos giurgiului ( nu stiu cum ii zice)

Detalii aici despre service-ul deschis de curand pe sos. Giurgiului

Scrie răspuns

Înapoi la “Revizii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori