La Ce Pot Folosi Compartimentarile Din Bord?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Iuliuc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 23, 2011 5:32 pm

Mesaj de Iuliuc » Vin Mar 02, 2012 8:08 am

In bord, in dreptul schimbatorului de viteze sunt practicate niste compartimentari a caror utilitate n-o inteleg. Spre sofer sunt 2 compartimentari mici, iar spre scaunul pasagerului o compartimentare mare (inalta). Aceasta din urna poate fi folosita pentru depozitarea CD-urilo, dar poate are si alta utilitate, pe cate eu n-o inteleg. In cele 2 compartimentari mai mici dinspre sofer, eu nu pot depozita nimic sa nu cada la demaraj. Poate exista accesorii care se pot monta in aceste spatii, incat sa devina utile. Poate ma puteti lumina: voi ce destinatii ati dat acestor spatii?

Mitsubishi ar fi trebuit sa descrie in manualul masinii cum au gandit proiectantii utilizarea acestor spatii.Cu atat mai mult cu cat masina este deosebit de saraca in spatii de depozitare...

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mar 02, 2012 9:00 am

in general compartimentarea este gandita cu doua tipuri de spatii:
- cup holder pentru pahare/sticle...
- spatiu depozitare care va ramane la alegerea ta cum il vei folosi...

normal ca nu am inclus aici cotiera, torpedoul sau suportul pentru ochelari.

nu cred ca vei gasi instructiuni la al doilea tip tocmai fiindca nu vad de ce un constructor ar crea impresia de restrictie: folosesti doar pentru pachetul de tigari, doar pentru telefon, doar pentru prezervative sau pungulita cu marunti...

P.S. te rog sa nu mai folosesti caractere atat de mari fiindca ne omori ochii.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mar 02, 2012 9:35 am

E atat de aiurea intrebarea asta incat nici nu stiu cum sa raspund la ea, sau daca un asemenea topic ne trebuie ...

Tu ori nu ai nimic in buzunare ce ai vrea sa ai la indemana in timp ce conduci/esti in masina, ori iti doreai enorm de mult sa dechizi un topic.

Exista "covorase" antiderapante ce le poti decupa si pune acolo, astfel incat sa nu mai fuga nimic la demaraje...si exista imaginatie. Probezi pe rand efectele personale si vezi ce-ti incape acolo.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 06, 2012 2:59 pm

Alex, nu e chiar asa simplu.. pentru ca locasul respectiv e foarte ingust - si eu m-am intrebat in cateva randuri dupa ce am achizitionat masina la ce folosesc, insa nu mi-am batut prea mult capul cu asta. Eu am avut lipit cu banda dublu-adeziva in spatiul din partea dreapta un splitter pentru bricheta.

Oricum, nu pare genul de spatiu compartimentat pentru utilitate.

Am atasat o poza pentru exemplificarea spatiului despre care se vorbeste.
Fişiere ataşate
colt.jpg
colt.jpg (61.74 KiB) Vizualizat de 7901 ori

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Lun Mar 12, 2012 11:51 am

de acord cu Andrei. In partea dreapta este bagat spliterul alimentat de la bricheta sa am mai multe posibilitati de conectat la priza (telefon la incarcat, GPS, etc)

in partea cealalta nu am folosit la nimic. sunt vaduve de cand am luat masina.

Avatar utilizator
Iuliuc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 23, 2011 5:32 pm

Mesaj de Iuliuc » Mar Mar 13, 2012 7:48 am

Multumesc pt interventii. Mi-ati intarit parerea ca sunt niste spatii prost gandite. de arhitectul Mitsubishi. Spun asta pentru ca, orice ai pune in respectivele compartimente CADE in cabina la primul demarj. Si, conducatorul auto este in pericol atunci cand, in timpul mersului, cade ceva pe jos, sub talpile pantofilor cu care actioneaza pedalele. Ca se nu mai vorbim de reflexul de a privi in jos ca sa vezi ce s-a intamplat.
Incercati, de curiozitate sa puneti o bricheta, o lanterna, un pachet de tigari, in compaerimentele dinspre volan
Probabil, daca tablia de suport ar fi fost inclinata, ar fi fost altceva..
Si, nu cred ca Mitsubishi se asteapta ca eu sa caut covorase de cauciuc, cutiute, etc potrivite ca marime, pe care sa le lipesc cum m-oi pricepe. Ar fi valabil pentru un Logan. Mitsu ar putea sa le vanda ca accesorii.

Eu, la drum lung, doresc sa tin la indemana o garmada de maruntisuri (ochelari, ochelari de soare, ceva de scris, tigari si bricheta, telefon si accesorii, maruntis pentru cersetori, etc, etc), de aici preocuparea.

Toate masinile Colt parcate in interiorul carora m-am uitat sa vad cum au rezolvat problema spatiului de depozitare, aveau compartimentele respective goale, ceea ce-mi intareste parerea ca este un spatiu prost gandit.

Am sa incerc sa obtin raspunsuri si/sau sugestii de la Mistu Europa. La dealeri am intrebat -nu stiu la ce pot folosi spatiile (gaurile) respective.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 13, 2012 10:59 am

Eu n-am ajuns atat de departe, sincer sa fiu nici n-am considerat asta ca fiind o problema. Ce-i drept, poate din cauza ca sunt nefumator si pachetul de tigari + bricheta lipsesc cu desavarsire insa nici pe prietena mea care e posesoare de Colt si fumatoare n-am auzit-o sa se planga din cauza asta.

Splitterul l-am fixat cu banda dublu adeziva si am facut sincer multe mii de km asa fara sa imi simt viata pusa in pericol. Maruntisul de regula sta intr-unul din suporturile pentru pahare (chiar n-a fost niciodata nevoie de toate 3 simultan), parasolarul pare un excelent suport pentru ochelari, iar in spatiul de sub player incap suficient de multe chestii neselectionate in prealabil. Desi nu pierdusem niciunul din ele nici la demaraje mai sportive, pentru a evita partea cu punerea vietii in pericol am pus acolo un suport antiderapant.

Avatar utilizator
Iuliuc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 23, 2011 5:32 pm

Mesaj de Iuliuc » Mar Mar 13, 2012 12:31 pm

Tu ai, probabil, mai putine pretentii de la o masina. Gasesti diferite solutii ( a se citi improvizatii) pentru a-ti rezolva problemele, in timp ce spatiul destinat de fabricant sta nefolosit. Mie asta nu mi se pare firesc, si sunt convins ca trebuie sa existe raspunsuri logice la intrebarea pe care-am pus-o in titlul topicului, intrebare care reflecta nevoia mea de spatii de depozitare usor accesibile de la volan, la care sa pot avea acces fara sa-mi iau privirea de pe sosea.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 13, 2012 1:00 pm

Hai sa iti amintesc putin de cum suna intrebarea ta din primul post:
QUOTE (Iuliuc @ Mar 2 2012, 08:08 AM) Poate ma puteti lumina: voi ce destinatii ati dat acestor spatii?
Cred ca ai primit suficiente lamuriri. Nu iti convin, treaba ta. Nu e vina nimanui ca tu ai pretentii de clasa superioara de la o masina din clasa si nivelul de pret al Coltului.

Pentru a evita transformarea acestui subiect in troll, se inchide - s-au oferit raspunsuri la intrebarea initiala.

Foloseste timpul pe care l-ai folosi incercand sa ne convingi de cat de mult iti pune tie in pericol viata spatiul ala necompartimentat pentru a te bucura de masina deosebita pe care o ai.

Succes!

Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: La Ce Pot Folosi Compartimentarile Din Bord?

Mesaj de GenuLozneanu » Joi Ian 10, 2019 4:24 pm

Bravo Andrei! Chiar daca topicul e inchis, l-ai "rezolvat" pe bietul Iuliuc. Tu chiar ai gasit vreo utilizare favorabila "gaurilor" pt depozitare? Nu am inteles asta de la tine. Si eu m-am tot framantat la ce pot fi folosite acele spatii. Fiind nefumator nu le pot folosii pt pachet de tigari sau bricheta. Daca pun monede (si nu imi cad), le caut in fundul locasurilor. Si ce sa fac cu antiderapante? Tot nu pot folosii spatiile in asa fel incat sa imi convina. Chiar ca este un semn de intrebare la ce au gandit japonezii, chiar daca tie nu iti pasa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori