Flanse Amortizoare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mar Iul 07, 2009 5:40 pm

Salut,

Ca inainte de concediu, am fost sa imi fac o verificare la masina intr-un service "de cartier".
De asemenea am schimbat si ulei+filtre ca tot am ajuns la 45mii.(altfel spus am cam facut revizia)
La verificarea suspensiei, nenea din service mi-a zis ca ambele flanse de la amortizoarele fata sunt cam duse (cica se misca ceva pe acolo).
La o verificare a pretului, mi-a cam cazut fata...is 3.5 mil/roata, adica toata distractia m-ar costa cam 8.5mil cu tot cu manopera.

Ceea ce m-a intrigat a fost ca is "cam duse" ambele, ca e cam mare pretul, cat si cica vin cu rulment.
Din cite tin eu minte dintr-o discutie tot de pe forum, coltul nu ar avea rulment la amoritzoarele de pe fata, ci numai flasele.

Intrebari:
Oare cum o fi.... sunt si rulmenti pe acolo?
Cum vi se pare pretul...mare, mic?
E vre-n pericol daca plec la drum cu ele asa si sa repar dupa?

Numai bine.
Laurentiu

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Iul 10, 2009 8:48 am

imi vine greu sa cred ca la 45.000 ai ambele flanse duse.
si e adevarat. la colt nu sunt rulmenti in flanse.
eu te sfatuiesc sa te duci la un service serios sa iti faca o testare pe standul de suspensii si frane. nu arunca banii asa aiurea.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Vin Noi 06, 2009 4:57 pm

Salutare,

Scuze daca redeschid un pic subiectul.
A venit frigul, si o data cu el ceva batai suparatoare la suspensia fata, mai ales dreapta cand merg pe drum cu denivelari.
Bataile sunt de dota tipuri:
- una ca sunet e asemanatoare cu zdranganitul monezilor cand le freci in palma.
- un bonc mai dur atunci cand denivelarile drumului sunt mai accentuate si masina face balans mare stanga- dreapta sau invers.
Un prietem m-a pus sa tin miinile pe axul central de la amoritzoare ce ies in zona motorului si la balasul facut de el se simte pronuntat cum joaca axul sus jos.
Am tras concluzia ca zgomotul de tip "bonc" trebuie sa fie de la flanse... concluzia ar trebui cam sa le schimb.
De unde ar veni oare primul tip de zgomot?
Insa pe unde ar trebui sa ma mai uit...sau sa ii pun sa se uite pe mecanici cand am sa ma duc la o verificare.

Laurentiu

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Sâm Noi 14, 2020 2:38 pm

As vrea sa reinvii putin acest topic deoarece recent am schimbat flansele si rulmentii la amortizoarele fata si a inceput un adevarat cosmar pentru mine.
Totul a inceput dupa ce am schimbat bratele fata, nici nu am iesit bine de la mecanic, am dat intr-o groapa si dupaia a inceput sa caraie ceva in partea superioara la amortizor. Am observat ca facea urat mai ales cand statea pe loc masina si viram stanga. Am tras concluzia ca s-a dus rulmentul de sarcina si am luat un kit flanse + rulmenti SNR KB673.07 si am schimbat flansele, rulmentii pe fata si suportii superiori de la arcuri pentru ca unul era corodat rau chiar pe axul amortizorului si acolo era defapt problema.

Totul a fost bine si frumos vreo 300-500 de kilometrii pana a inceput ceva sa caraie/bata/scartaie cand luam curba in stanga si era denivelata soseaua. Facea chestia asta doar in mers la inceput. Apoi a inceput sa faca si cand reveneam cu volanul in pozitia de mers drept inainte si mai recent a inceput sa caraie/bata/scartaie si pe dreapta in partea de sus. Toate astea in 1000 km dupa ce am schimbat flansele.

Am mers la vreo doi mecanici care au zis ca intradevar scartaie ceva acolo, dar masina n-are nimic. Totusi unul dintre ei a zis ca poate e de la axul de la amortizor si ca sa schimbam amortizoarele.
Zis si facut, cumpar amortizoare noi si arcuri, dam jos tot, in flansa totul parea in regula, montam totul la loc si hai pe strada cu ea.

Ce sa vezi!?! Facea la fel, ba mai mult cateodata cand misti volanul in mers zici ca se rupe in doua directia... asa se aude. Ciudat e ca face doar cand virezi aproape la maxim si treci peste denivelari.

Eu zic ca flansele sunt de proasta calitate, asa ca va rog sa imi spuneti ce flanse ati pus voi.
Sau poate aveti alte sugestii... de schimbat am schimbat flansele, rulmentii, suportul superior al arcurilor, amortizoare si arcuri fata. Deci totul e nou acolo. In rest nu e nimic bulit pe punte fata. :wacko:

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de teutzue2 » Dum Noi 15, 2020 12:05 am

Imi pare rau sa aud ca ai inca probleme cu colt-ul dupa ce ai schimbat ceva piese.
Citind descrierea ta, m-am gandit ca poate ar fi indicat sa verifici caseta de directie. Eu tocmai ce am reconditionat-o la 200k. Decrierea ta se potriveste cu ceea ce se intampla si la mine.

Spor!

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Sâm Noi 21, 2020 4:18 pm

Poate m-am exprimat gresit referitor la faptul ca se rupe directia... Zgomotele se aud doar in partea superioara a amortizoarelor, in zona flanselor, deci nu stiu ce ar avea caseta de directie cu asta?! Si din cate stiu servodirectia este electrica... astea se strica mai greu. Dar nu ma pricep asa ca am sa mai consult si alti mecanici.

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de tiborg » Mie Dec 16, 2020 7:45 am

Exact aceeasi problema o am. Am schimbat si eu tot setul (flanse+rulmenti), cu SNR Set reparatie, luate de pe Autodoc24. Sa vezi ce scartie si caraie cand iau viraje si cand trec peste damburi.... Nu stiu ce sa le fac... sunt noi noute... :(

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Mie Dec 16, 2020 3:32 pm

Am fost pe la mai multi mecanici si toti au zis ca n-are nimic. Nu poate fi vorba de caseta. :rolleyes:
@tiborg ai schimbat cumva si suportul superior de la arcuri sau nu?

Tind sa cred ca e de toata pleasna kit-ul asta de la flanse cu rulmenti. Ma gandesc sa pun la primavara flanse originale sau Monroe.

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de tiborg » Mie Dec 23, 2020 10:11 am

Am schimbat doar setul de flanșe amortizoare. Nu am schimbat nimic la capitolul amortizor, arc, suporturi de arc (sus si jos). Sunt tot alea originale.

Dar am rezolvat pentru moment problema scartaitului cu putin W40 pompat intre suportul superior al arcului si flansa amortizorului (acolo unde cred eu ca e fier pe fier). Nu stiu daca m-am exprimat corect, dar sper ca intelegeti voi. Pentru moment, de vreo saptamana e ok. Mai scartie la dâmburi, dar nu mai scartie cand virez de volan.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Flanse Amortizoare

Mesaj de Vic* » Mie Dec 23, 2020 1:22 pm

Este rulmetul de sarcina intre suport si flansa. Ala e de plastic. Eu cred ca acolo trebuie vaselina.
Din ce imi zici tu deja sunt convins sa flansele sunt de vina. Am sa le inlocuiesc cel tarziu in primavara cu flanse originale. Oricum am mai gasit flanse doar de la alti doi producatori, dar sincer nu as mai desface si a patra oara acolo daca face urat si cu alea.

Tu ce model de Colt ai? Eu am CZT.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori