Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Mesaj de teutzue2 » Joi Dec 05, 2019 10:37 pm

Revin cu un mic raspuns la problema prezentata mai sus. Dupa ce am desfacut toata plasticaraia de la schimbator, am realizat ca bataia insotita sunetul deranjant vine de la cablurile pt ambreaj care undeva sub masina lovesc caroseria. Cand am pus mana pe ele si le-am tensionat putin sunetul a disparut fara urma. Inca nu am venit cu o solutie dar am identificat problema.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Re: Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Mesaj de Alex44 » Vin Dec 06, 2019 11:34 am

Ambreiajul e hidraulic. Cred ca te referi la cablurile timoneriei, cele care transmit miscarea schimbatorului catre selectorul de viteze de pe cutie.

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Mesaj de teutzue2 » Sâm Dec 07, 2019 10:24 pm

Da, la cablurile timoneriei ma refeream.

Am rezolvat azi problema: cele 2 cabluri de la timonerie sunt prinse intre ele pe traseu si ies undeva in partea dreapta a motorului. Unul dintre cabluri atingea caroseria iar protectia lui de cauciuc era destul de roasa. Tot ce am facut e sa mut pozitia celor 2 cabluri din a sta unul langa altul, la a sta unul peste altul (cumva in diagonala). Asa, nu mai atinge nimic caroseria si nu mai ies zgomote ciudate.

Sper sa va foloseasca daca intampinati asa probleme.

P.s.: inca putin (1200km) si ajung la 200k km cu coltul fara probleme majore.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori