Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Sep 14, 2016 9:56 am

Pe cat posibil las-o mereu parcata in marsarier, o sa isi mai dea drumul.

Cand mai demontezi acumulatorul sa gresezi bine si bolturile pe care pivoteaza parghiile selectorului, nu numai cilindrul acela care se misca sus jos.

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Mie Sep 14, 2016 1:09 pm

Sigur, am gresat tot ce am vazut ca are mișcare.
Dar eu nu înțeleg ce anume determina sa rămână levierul schimbătorului de viteze pe mijloc. Ma refer la punctul mort care ar avea 3 poziții ca sa zic asa: poziția dintre 1 si 2, dintre 3 si 4 si între 5 si R.
Oare nu exista vreun arc care ar trebui sa poziționeze pe mijloc levierul? Oare acest arc nu se afla in interior unde e băgata maneta/levierul schimbătorului? Caci atunci e clar ca trebuie gresat si in interior.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Sep 14, 2016 2:48 pm

Pana am aflat de unde se trage problema am gresat si eu schimbatorul fara efect, tensiunea nu e la baza lui, e in partea din compartimentul motor.


Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Joi Sep 15, 2016 12:35 pm

profit de ocazie sa intreb: nuca schimbatorului / levierului de viteze cum se scoate? se roteste ? sau se trage puternic in sus avand probabil o anumita piedica?
am gasit pe net o poza care ar arata acest levier fara filet ceea ce inseamna ca nu se scoate prin rotire... asa o fi?

ma refer la Colt CZ3 an 2006... mersi anticipat !
Fişiere ataşate
schimbator.Colt.jpg
schimbator.Colt.jpg (143.98 KiB) Vizualizat de 7353 ori

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 15, 2016 4:16 pm

Te pozitionezi deasupra schimbatorului (ca sa-ti dai cu el in frunte cand iese) si tragi tare in sus.

Avatar utilizator
CUK987
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 04, 2013 11:48 pm

Mesaj de CUK987 » Mar Oct 25, 2016 12:01 am

Salut,

Pentru cei care si-au rupt mainile cu curatatul si gresatul levierului de pe cutia de viteze.
Al meu abia mai revenea la punctul mort acum 2 ani.
I-am dat cu degripant, am insistat cu miscari stanga dreapta pret de vreun minut dupa care m am lasat pagubas. Rezultat nul.
Am luat foarte frumos o lampa, am incalzit bine levierul de selectie in zona problematica(axul levierului de selectie, cel unde este fixat cablul de sectie) dupa care ....supriza. Nu se mai misca deloc:)))). Am luat in ciocan de cauciuc si dupa ce i-am "fript" vreo doua bucati ce sa vezi....schimbatorul n a mers niciodata mai bine. I-am mai dat cu putin degripant, dupa care am uns cu un spray cu vaselina si de atunci schimb vitezele cu in deget.

Bafta multa va doresc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Oct 25, 2016 5:39 pm

Haha, tare solutia.

Si daca nici cu un ciocan mai mare nu merge, bolturile buclucase care se gripeaza se pot gasi ca piesa de schimb pt mini, cutiile fiind facute tot de getrag.

Avatar utilizator
Pepino
EVO I
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Sep 21, 2019 2:03 pm
Contact:

Re: Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Mesaj de Pepino » Vin Noi 01, 2019 9:05 am

Salutare la toata lumea. Nu s-a mai scris de mul timp in aceasta sectiune. Eu am probleme cu viteza 1. Intra greu schimbatorul, cu poticneala (oprire) pe la jumatatea cursei. Uneori trebuie sa reiau actiunea de 2-3 ori, pentru ca nu vrea schimbatorul sa treaca de acel punct in care se poticneste. Intrebarea mea ar fi:
Ce trebuie sa verific prima data ca sa gasesc cauza poticnelii? :mellow:

Avatar utilizator
teutzue
EVO I
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 27, 2010 12:35 pm
Localitate: Iasi

Re: Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Mesaj de teutzue » Lun Noi 11, 2019 10:34 am

Salut,

Am si eu o problema cu schimbatorul si as vrea sa ma consult cu voi.
Despre problema:
- la turatie de 3000 rpm + in decelerare, cand masina vibreaza datorita turatiei, am un sunet deranjat ca si cum s-ar lovi 2 bucati de plastic intre ele, un sunet ritmic
- la accelerare si mentinerea vitezei sunetul dispare
- problema asta a mai fost acum vreo 6 ani dar nu la fel de pronuntata; atunci a disparut de la sine dupa un drum lung CT-IS
- problema a revenit cand a trebuit sa dau cu spatele pe o rampa cu inclinatie mare; in momentul cuplarii ambreajului, vibratia generata ma gandesc ca a scuturat ceva piese de plastic la selector

Ce am facut pana acum:
- am reusit sa demontez ornamentele de plastic de la schimbator
- nici o bucata de plastic nu pare a se misca
- ascultand cu urechea, am descoperit ca zgomotul provine de la parghia de pe mijloc care intra undeva in bord
- am gasit praf alb de la un element de plastic care face posibila miscarea parghiilor
- am observat ca schimbatorul are joc stanga dreapta in pozitia neutra (masina a mers mult in oras la km ei (200k km); poate fi normal
- am cautat pe net fisele tehnice la cutie si schimbator dar nu exista o schema ajutatoare (cel putin eu nu am gasit)

Pe forum am cautat despre subiectul asta si nu am gasit pe nimeni cu o problema asemanatoare. Era cineva la un moment dat care nu a primit nici un raspuns insa.
Aveti ceva sugestii? Din cate imi dau seama, problema nu pare sa fie in cutie, am mers ceva km cu ea si e ok.
Mitsubishi Colt 1.1, 2007
Mitsubishi Colt Ralliart 2009, 1.5t
Suzuki S-Cross 1.6 allgrip, 2013

teutzue2
EVO I
Mesaje: 43
Membru din: Lun Noi 11, 2019 2:10 pm
Contact:

Re: Schimbatorul Merge Greu Stanga-dreapta Cand E Scos Din Viteza

Mesaj de teutzue2 » Mie Noi 20, 2019 11:51 am

Salut, tot eu aici. Mi-am ratacit parola la contul vechi.


Atasez un video cu problema si cum se manifesta. M-as bucura daca cineva care are experienta cu asa problema. Sau in caz contrar, poate imi puteti recomanda pe cineva in iasi care este priceput la cutii de viteze si timonerii.

https://www.youtube.com/watch?v=Y05V-Ur ... e=youtu.be

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori