Aparatoare De Noroi Interioara Colt Cz3

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Joi Dec 05, 2013 1:41 pm

Salutand colegii de forum care m-au ajutat cu sfaturi de atatea ori, as avea o intrebare referitor la una din acele piese care nu sunt 100% fundamentale pentru buna functionare a masinii, nu se gasesc cu usurinta si care au un pret exorbitant.

Un exemplu ar fi aparatoarea de noroi interioara (poza mai jos). Cand am cumparat masina aceast "nepretuita" bucata de plastic lipsea de pe partea dreapta si la momentul respectiv, dupa revizia de cumparare, am decis sa nu o cumpar de la reprezentanta pentru simplul fapt ca era in jur de 300 lei.



Imi puteti spune daca ati inlocuit asa ceva si daca ati gasit in alta parte in afara de reprezentanta? Nu stiu daca ar merita efortul sa merg sa ma interesez la dezmembrari, iar ce am citit despre asta pe forum nu ma incurajeaza prea tare. Stiu ca nu e o piesa importanta, dar imi sta pe creier de cand am luat masina si as vrea sa vad daca o pot gasi loa un pret mai bun.

Multumesc,
Mihai


Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Dec 06, 2013 8:51 am

Nu prea inteleg mare lucru din poza, dar daca e pe fata, aparatoarea de noroi e foarte importanta. Daca ai o bucata lipsa, o poti inlocui cu niste mocheta heavy-duty. Dar eu zic sa mai ceri preturi si la alte magazine, si sa pui una noua cat mai repede.

Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Vin Dec 06, 2013 10:18 am

Buna ziua.
Este vorba de protectia din aripa (cea care se da jos cand schimbi becul la faza scurta).

Deoarece se pierde destul de usor, se si gaseste destul de usor...

Eu am pierdut 2 pana acum, asa ca pot sa iti spun ca in principiu costa cam 80 de lei, si poti apela la un service sau magazin de piese de schimb, dar care sa aiba rabdare sa caute piesa respectiva...

Rolul ei este de a proteja instalatia electrica a farurilor, mai ales cand circuli in conditii de umezeala.

Eu am cumparat una acum 1 luna si am dat cam 80 de lei pe ea, livare in 48 de ore, nu mai stiu ce producator. Banuiesc insa, ca nu sunt mari diferente dintre un Colt in 5 usi si unul in 3 usi, cel putin in ceea ce priveste compartimentul motor.

Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Vin Dec 06, 2013 6:30 pm

QUOTE (cozmin_t @ Dec 6 2013, 10:18 AM) Buna ziua.
Este vorba de protectia din aripa (cea care se da jos cand schimbi becul la faza scurta).

Deoarece se pierde destul de usor, se si gaseste destul de usor...

Eu am pierdut 2 pana acum, asa ca pot sa iti spun ca in principiu costa cam 80 de lei, si poti apela la un service sau magazin de piese de schimb, dar care sa aiba rabdare sa caute piesa respectiva...

Rolul ei este de a proteja instalatia electrica a farurilor, mai ales cand circuli in conditii de umezeala.

Eu am cumparat una acum 1 luna si am dat cam 80 de lei pe ea, livare in 48 de ore, nu mai stiu ce producator. Banuiesc insa, ca nu sunt mari diferente dintre un Colt in 5 usi si unul in 3 usi, cel putin in ceea ce priveste compartimentul motor.

Multumesc mult pentru raspuns, voi mai cauta.

Ma gandeam eu ca nu ar trebui sa fie atat de greu. 80 de lei suna mult mai rezonabil decat 300, doar ca pe siturile de pe care comand consumabilele pentru revizii nu am gasit asa ceva si nici pe net. Ti-am trimis un PM ca sa-ti cer detalii.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Dec 07, 2013 6:09 pm

Daca vrei iti pot face eu rost de asa ceva, pentru 80 lei cu tot cu transport prin Posta pana la tine. Doar sa fii sigur ca iti trebuie doar capacelul de la locasul unde se inlocuiesc becurile si nu tot carenajul.
Ce iti aduc eu e piesa originala Mitsubishi.

Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Joi Dec 12, 2013 7:40 am

QUOTE (Vic* @ Dec 7 2013, 06:09 PM) Daca vrei iti pot face eu rost de asa ceva, pentru 80 lei cu tot cu transport prin Posta pana la tine. Doar sa fii sigur ca iti trebuie doar capacelul de la locasul unde se inlocuiesc becurile si nu tot carenajul.
Ce iti aduc eu e piesa originala Mitsubishi.

Trimis PM

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Ian 30, 2014 2:30 pm

Ai rezolvat?

Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Vin Ian 31, 2014 7:45 am

QUOTE (andrei @ Jan 30 2014, 02:30 PM) Ai rezolvat?

Am rezolvat, s-a potrivit la fix.

Avatar utilizator
justin_0120
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 20, 2013 5:00 pm

Mesaj de justin_0120 » Vin Feb 07, 2014 9:58 am

salut,ma bucur ca ai gasit ,am schimbat si eu una acum 2 saptamani si am gasit=o la pretul de 62 de ron la reprezentanta mitsubishi galati ,te ajutam daca nu o rezolvai

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori