Toti Martorii De Bord Aprinsi!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Mishulika79
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 9:29 am

Mesaj de Mishulika79 » Joi Apr 17, 2014 6:30 pm

Buna ziua tuturor!

Vreau sa va aduc in atentie o problema care a aparut la Mitsubishi Colt si care se pare ca este cunoscuta si "tolerata" de catre producator si funizorii aferenti. Oricum, cei din service-urile sub brand Mitsubishi cunosc foarte bine situatia.

Masina in posesie: Mitsubishi Colt 2008, 1.3l, benzina, 1332 cm, 95CP, motor 4A90, caroserie 5 usi

Primele simptome: in urma cu 2 ani display-ul de bord (cel care arata temperatura, consumul, ora si radioul) a inceput sa faca figuri - nu mai puteam regla ora. De fiecare data cand o setam, dupa 2-3 ore revenea la un fus orar aiurea. La un moment dat am ignorat situatia... exasperat de multiplele incercari de a regla ceasul...

In urma cu un an imi apare din senin martorul Airbag aprins pe bord. Dupa o examinare cu atotstiutorul laptop... rezultatul a fost ca trebuie schimbat un senzor. La acea data nu am dat curs impulsului de a cumpara senzorul... si asa am mers cu sitemul airbaguri dezactivat.

In urma cu 2 saptamani intr-o dimineata am vazut ca toti martorii de pe bord sunt aprinsi si nu mai am servodirectie.
Dupa ce am mers la vreo 2 service-uri... am primit diagnostice diferite... fie ca un fir a fost "ros" de vreo vietuitoare, fie ca un contact e ruginit sau ca bateria e slaba... adik in concluzie trebuie masina demontata...

Am luat decizia sa iau o baterie noua caci cea veche mi se descarcase anul trecut, situatia ramanand neschimbata.

In final am dus masina in service Metalurgiei, Bucuresti.
Acolo dupa o zi de analiza... mi s-a spus ca magistrala de fire (retea CAN) era scurtcicuitata de display-ul central care "ametea" calculatorul central al masinii. Dupa aceasta, mi s-a decuplat display-ul si resetate erorile din calculatorul central si... martorii de pe bord au disparut ca si cum n-ar fi fost acolo niciodata aprinsi.
In fine, am cumparat un display nou si acum toate merg bine.
Insa, cand am cerut sa semnalez la sediul central Mitsubishi Europa, cei de la servicemi-au spus ca se stie de problema, si ca ar trebui sa ma adresez la Mitsubishi Romania, dar ca oricum lucrurile nu se pot schimba la cererea mea.
Desi sunt descurajat de reactie, totusi am observat pe forum ca si alte masini Colt de fabricatie intre 2005 - 2007 au manifestat aceeasi "problema".
Am postat acest mesaj din dorinta de a ajuta si alti posesori de Colt, ca sa stie in caz de probleme similare ce sa faca.

Sarbatori fericite tuturor! (si drumuri fara incidente!!!)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori