Defecte Descoperite Cz3 1.5 Did

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
alexgmr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 12, 2014 8:13 pm

Mesaj de alexgmr » Mie Apr 15, 2015 12:20 am

va salut. am coltul de 2 ani, am luat-o ce-i drept pe intuneric, pe lumina am descoperit capota schimbata si bineinteles nevopsita, ochelari la faruri crapati si tot asa. surprize placute, geamuri automate, ledurile schimbate interior pe albastru etc.
la ultima revizie am schimbat tot ce se putea discuri frana placute, iar la placutele frana spate din 4 doar doua uzate, celelalte doua neatinse( si de aici cred ca si defectele de sub capota). alta problema ar mai fi servodirectia destul de grea uneori, schimbatorul este destul de greoi, aerul conditionat mege doar cand vrea el, iar cand dau drumul la ventilator scoate un suierat de parca imi iau zborul. display-ul central nu imi merge, nu am player-ul original, si imi mai pica partea electrica pentru cateva secunde odata la cateva luni. Cu tooaaate nebuniile astea imi place masina, motorul macar e in toate mintile lui si daca nu trag de el imi scoate un consum chiar decent. ce imi recomandati? sa ma apuc de la un capat sa repar? sau una noua..

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Apr 15, 2015 8:41 am

Multe din probleme sunt documentate aici, daca ai de unde face rost de piese SH si ti le schimbi singur, nu te costa asta mult... Trebuie sa revii la player-ul original, fara el nu cred ca ai control asupra functiilor display-ului din bord.

Prima data trebuie sa rezolvi electrica, inspecteaza sigurantele de pe borna + a bateriei, sunt cateva de putere acolo, si mai oxideaza. Problema display-ului central e documentata pe forum, dupa ce-l rezolvi si pe ala si incarci bateria pe redresor ai o baza buna, si daca iti mai pica "curentul" macar poti elimina multe chestii din ecuatie.

Mai trebuie sa ungi selectorul de pe cutia de viteze (sub cutia filtrului de aer/tava bateriei), gasesti si pt asta thread...si sa faci un test de frane, sa aflii daca ai probleme, pt ca etrierii de pe spate mai necesita atentie uneori.

A/C-ul are freon destul? Ventilatorul cred ca trebuie inlocuit, nu stiu daca ajuta ungerea. Unele chestii merg reparate daca le prinzi in faza incipenta dar daca le lasi cu anii pica si nu toate-s ieftine sau usor de inlocuit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori