Antena Cb

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Noi 26, 2015 2:13 pm

Pe un outlander din 2007 se poate monta antena de la statie pe bara longitudinala(are cineva montat)? Cu talpa magnetica am vazut ca se poate doar in spate pe fasia aia de tabla si imi este cam incomod.
PS. Mi-a zis cineva ca nu ar face masa bine. si ca nu se poate. Multumesc.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Noi 27, 2015 6:33 pm

Teoretic se poate, practic va arata urat.

Va trebui sa adaptezi o montura de bara sau de streasina la sectiunea oarecum triunghiulara a barei de Outlander.
Cea ma estetica mi se pare Sirio CB-KF de aici: http://www.mondoplast.ro/Suporti-magnet ... g_radio-14

Daca vrei sa lasi montura fixa-fixa pe bara, atunci ar arata mai bine o talpa prinsa pe interiorul barei (in nituri/suruburi), indoita astfel incat sa iasa la orizontala pe interior. Daca pui talpa asta in dreptul prinderii din mijloc sau a celei din spate (vezi mai jos), mufa si toate cele vor fi mascate de bara masinii.
Partea proasta e ca te poate incurca in cazul in care folosesti cutie gen Thule. (depinde de latimea cutiei)

[attachment=22927:rail.JPG]

Daca vrei ramane totusi la talpa magnetica si vei avea nevoie de antena, da-mi de veste, am o antena Wilson 1000 care a fost pe Outlanderul meu.
Fişiere ataşate
rail.JPG
rail.JPG (158.79 KiB) Vizualizat de 5183 ori

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Sâm Noi 28, 2015 10:21 am

Gata am rezolvat. I am făcut dintr-o tablă de inox mai groasă un suport și am prins-o de acea tablă de pe portbagaj. Eventual dacă mai interesează pe cineva o să fac niște poze și o să le postez. Deocamdată se aude ok. O să mă duc la cineva să o calibreze. Va mulțumesc de răspunsuri. Nu arăta cine știe ce dar nici nu e deranjant. Când o să găsesc o tablă mai mare de inox o să o refac puțin. Dar pe moment sunt mulțumit. De antenă nu am nevoie deoarece am 2. Ms.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori