Antena Radio Am/fm

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Sâm Ian 07, 2017 11:57 am

Salut,

M-am trezit ieri ca nu mai am antena radio la Colt-ul meu. Se pare ca un "binevoitor" (nu stiu daca tot proprietar de mtisubishi) mi-a luat-o intrucat e desurbata.
Stiti cumva cam cat costa una noua - presupun ca la service autorizat ar trebui sa aiba?

Merci

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Ian 13, 2017 12:09 pm

Nu se merita sa iti iei una originala. O sa patesti la fel... I-ati una de pe ebay http://www.ebay.co.uk/sch/Car-Parts/603 ... +CZT&rt=nc

O sa arate si mai bine si chestia e ca are un sistem de prindere la care folosesti un imbus special care il primesti odata cu antena. Asa ca degeaba o desurubeaza ca nu are ce face cu ea.
Eu mi-am luat din asta http://www.ebay.co.uk/itm/BLACK-BEE-STI ... SwFMZWrlLm

Singurul inconvenient e ca s-a cam decolorat in timp. Nu mai e neagra... dar ma gandesc sa o vopsesc.

Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Vin Ian 13, 2017 10:07 pm

Mersi mult. Oare cele in stil coada de rechin merg montate de mine sau e ceva mai complicat in sensul ca trebui sa le prind si de cabluri etc?

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Ian 13, 2017 10:57 pm

Pentru aia trebuie demontat soclul din plafon de la cea veche. E mai multă bătaie de cap.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Ian 17, 2017 11:50 pm

Problema asta am patit-o si eu. Doar ca eu am dat comanda la Autokarma si a venit cu soclul + ceva cabluri parca.
Acum vreo 4 ani pentru Beetle am luat una sh cu 30 de lei si a mers f bine. Era de Golf 4. Deci sa nu iei noua ca nu are rost. Parerea mea.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Ian 18, 2017 9:32 am

Ai demontat cumva soclul de la antena? E usor de dat jos?

Avatar utilizator
Alex.Iorga
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 11, 2016 1:47 am

Mesaj de Alex.Iorga » Joi Ian 19, 2017 12:55 pm

O antena cu 2 suruburi de prindere costa intre 15 si 25 de lei la Norauto sau in orice hypermarket. Eu ma refer strict la antena si la surubul care se infileteaza in suportul de pe plafon. Daca ti-a fost afectat si suportul de pe plafon atunci treaba e mai complicata pentru ca trebuie sa cauti suportul, iar in magazin nu se gaseste

Avatar utilizator
adrian1viper
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 10, 2012 9:41 am

Mesaj de adrian1viper » Vin Ian 20, 2017 10:02 pm

Doar antena mi-a fost luata - suportul de pe plafon e ok.

Avatar utilizator
driku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 31, 2017 8:28 pm

Mesaj de driku » Sâm Feb 11, 2017 5:33 pm

Aveti idee cum se demonteaza suportul din plafon? Al meu e stricat si nu mai pot insuruba nici o antena pe el.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Feb 12, 2017 1:00 pm

M-am uitat in manual si nu am gasit nimic despre asta. Cred ca trebuie dat jos capitonajul de pe plafon. Dar nu ar fi mai simplu daca urmaresti firul din bord si legi antena cumva in spatele bordului?

QUOTE (Vic* @ Jan 18 2017, 09:32 AM) Ai demontat cumva soclul de la antena? E usor de dat jos?

Nu stiu daca e greu (desi banuiesc ca e ceva de munca) pentru ca nu a fost cazul sa demontez. Mi-a fost furata doar antena propriu zisa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori