Zgomot Accelerare Colt 1.1

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
emyz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 20, 2014 8:06 pm

Mesaj de emyz » Sâm Noi 04, 2017 1:58 pm

Am schimbat caseta de directie acum ceva vreme si de atunci am un zgomot in interior cand accelerez, de parca imi fasaie benzina prin conducte sau gazele de evacuare pe linga ureche. Stiu, va ganditi ca poate o fi toba sparta, dar nu este. De afara se aude normal, nu sesizez nici o diferenta. Stiu cum suna si o toba sau galerie de evacuare sparta, dar nu se aude nimic specific din exteriorul masinii. Ma tot gandesc ca atunci cand mi-au schimbat caseta, au uitat sa puna vreun material de antifonare pe undeva. Nu pare a fi un zgomot metalic, ci mai degraba zgomotul unui fluid gonind prin instalatie in momentul in care accelerez. Banuiesc ca zgomotul scutului metalic ar trebui sa se auda si din afara masinii, dar eu nu sesizez nimic schimbat cand stau afara. Doar inauntru am impresia ca ceva lipseste intre mine si compartimentul motor si se aude mai tare. Mai exact am impresia ca se aude de deasupra pedalelor. De asemenea nu reusesc sa reproduc zgomotul daca stau pe loc si accelerez in gol. Daca e subturata, si e in treapta a 5-a pare ca face zgomot mai mare.
La sfatul celor de la reprezentanta am inlocuit conul de azbest care se afla la imbinarea dintre galeria de evacuare si toba, dar masina face exact la fel. Am vazut ca a mai avut un utilizator problema asta si a rezovlat-o inlocuind acel con...la mine nu a functionat.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Avatar utilizator
teodor_001
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Feb 22, 2015 10:42 pm

Mesaj de teodor_001 » Lun Noi 06, 2017 9:41 am

QUOTE (emyz @ Nov 4 2017, 02:58 PM) Am schimbat caseta de directie acum ceva vreme si de atunci am un zgomot in interior cand accelerez, de parca imi fasaie benzina prin conducte sau gazele de evacuare pe linga ureche. Stiu, va ganditi ca poate o fi toba sparta, dar nu este. De afara se aude normal, nu sesizez nici o diferenta. Stiu cum suna si o toba sau galerie de evacuare sparta, dar nu se aude nimic specific din exteriorul masinii. Ma tot gandesc ca atunci cand mi-au schimbat caseta, au uitat sa puna vreun material de antifonare pe undeva. Nu pare a fi un zgomot metalic, ci mai degraba zgomotul unui fluid gonind prin instalatie in momentul in care accelerez. Banuiesc ca zgomotul scutului metalic ar trebui sa se auda si din afara masinii, dar eu nu sesizez nimic schimbat cand stau afara. Doar inauntru am impresia ca ceva lipseste intre mine si compartimentul motor si se aude mai tare. Mai exact am impresia ca se aude de deasupra pedalelor. De asemenea nu reusesc sa reproduc zgomotul daca stau pe loc si accelerez in gol. Daca e subturata, si e in treapta a 5-a pare ca face zgomot mai mare.
La sfatul celor de la reprezentanta am inlocuit conul de azbest care se afla la imbinarea dintre galeria de evacuare si toba, dar masina face exact la fel. Am vazut ca a mai avut un utilizator problema asta si a rezovlat-o inlocuind acel con...la mine nu a functionat.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Salut,imi cer scuze de offtopic,cat a costat caseta de directie?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori