Senzor Temperatura Lichid Racire

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Mar Noi 07, 2017 6:07 pm

Pe langa alte mici operatiuni efectuate la masinuta, in momentul in care erau o mare parte din componente afara (baterie, cutie filtru aer, etc.) am procedat la o alta gresare a timoneriei si suplimentar intentionam schimbarea senzorului de temperatura lichid de racire.
Pozitionarea acestuia am aflat-o prin amabilitatea lui @Alex44 si anume la reperul 110 aici.

Am achizitionat senzorul din fotografie la un pret de sub 50 lei dar nu am reusit sub nici o forma sa il scot pe cel vechi.
Am incercat cu cheie normala, inelara si inelara curbata insa pozitionarea acestuia langa alti senzori si alte conexiuni fac imposibila miscarile cheii (dintr-o prostie am sters poza pregatita cu situatia ciudata).
Am crezut ca o tubulara lunga (apropo este nevoie de o cheie de 19) ar fi de folos, insa nici cele pe care le-am gasit eu in comert nu pot fi folosite caci nu intra corpul senzorului (partea neagra din poza) in intregime in interiorul cheii tubulare.

Cei care l-ati schimbat ce cheie ati folosit?

mersi anticipat !
Fişiere ataşate
IMG_9082.JPG
IMG_9082.JPG (94.2 KiB) Vizualizat de 6290 ori

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Noi 08, 2017 10:24 am

Cheia de bujii de cat era?


Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Mie Noi 08, 2017 11:46 am

cred ca tot de 19 (nu mai stiu exact)... am incercat-o ...dar nu e buna cea pe care o am eu caci se ingusteaza in interior si tot nu intra in intregime corpul senzorului

mai caut ... poate gasesc alta de bujii care sa fie mai lata in interior cu adancime mai mare

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Noi 08, 2017 12:22 pm

Cauta "tubulare tiganesti" sunt mai lungi decat tubularele clasice.


Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Mie Noi 08, 2017 1:15 pm

Corectez ce am zis mai sus - cheia de bujii e de 16 si nu de 19.

Alex mersi de sfat dar nici alea nu sunt bune.
Am probat senzorul pe una din alea si nu intra caci si alea se gatuiesc putin chiar dupa partea de început unde culca pe filet.
Trebuie ca toata partea interioară a tubularei sa fie la fel ca la început.
Am vazut in mediul online tubulare foarte lungi de 110 mm lungime dar nu vreau sa dau vreo 80 lei pe bucata (ceva de genul asta costa).
Mai caut si daca gasesc soluția va informez.
Ca varianta finala apelez la un service care sa aibe truse cu cheile potrivite.
Mersi!

Avatar utilizator
hadrian27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 16, 2015 5:52 pm
Localitate: Oradea

Mesaj de hadrian27 » Vin Noi 10, 2017 1:41 pm

Am fost la un service auto si au o cheie potrivita - aceasta facand parte dintrun set.
Cheia e de 19 si are o lungime exterioara de 76 mm.
Pt folosire la acest senzor, ca sa fie buna cheia, partea interioara a cheii trebuie sa aibe o lungime de minim 30 mm.

Cand voi reusi sa il schimb voi actualiza informatiile cu poze.
Fişiere ataşate
IMG_9099.JPG
IMG_9099.JPG (50.89 KiB) Vizualizat de 6286 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori