Amortizoare Colt Vi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
claudiunemes
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 18, 2010 9:55 am

Mesaj de claudiunemes » Mar Iul 03, 2018 3:28 pm

Buna ziua,

In urma unor probleme recente avute cu partea de franare a Coltului (SAM Safety 1.3 Benzina, 2007, 70kw-95cp), la service au gasit si alte probleme cum ar fi amortizoarele. Pe spate le-am schimbat deja cu Bilstein.

1. Puteam face o alegere mai buna in privinta marcii amortizoarelor spate?

2. Ce marca imi recomandati sa pun pe fata? Am gasit TRW la un pret foarte mic (150Lei bucata).

Va multumesc anticipat,
Claudiu

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mie Iul 04, 2018 10:51 pm

de regula echiparea originala e KYB (Kayaba), altfel atat Bilstein cat si TRW sunt ok.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Joi Iul 05, 2018 6:43 pm

Unde ai gasit TRW? Eu pe fata nu am gasit numai Sachs si Bilstein. Echiparea originala Sachs. Eu am pus KYB pe spate si mi se pare ok.

Avatar utilizator
claudiunemes
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 18, 2010 9:55 am

Mesaj de claudiunemes » Joi Iul 05, 2018 7:02 pm

Servus Vic,

https://www.autopieseonline24.ro/trw/8234059

Prețul este mai mult decât convenabil, nu știu însă cât sunt de bune.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Joi Iul 05, 2018 10:19 pm

Și eu am pus KYB pe spate. Cele originale (suchs) erau terminate după 50000 de km. Habar nu am cum. Dar curgeau in draci și mașina ziceai că e barca. KYB au fost și mai ieftine și (probabil sunt) mai bune.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Iul 06, 2018 7:28 am

QUOTE (claudiunemes @ Jul 5 2018, 07:02 PM) Servus Vic,

https://www.autopieseonline24.ro/trw/8234059

Prețul este mai mult decât convenabil, nu știu însă cât sunt de bune.

Eu zic ca orice e mai bun decat Sachs. TRW e o marca buna, dar nu stiam ca fac si amortizoare.

Avatar utilizator
ATM
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 13, 2011 11:50 am

Mesaj de ATM » Mar Aug 07, 2018 9:15 am

Mi-am pus și eu TRW pe fata, luate de pe AUTODOC (e cam aceeasi firma doar cu adresa site diferită).
La prima vedere, ce sa zic...par lucrate Ok, dar in cutie nu se zice unde sunt făcute. Nu m-ar mira sa fie chinezesti sau poate chiar romanesti-TRW are fabrica si in Timisoara parca?
Comanda vine in 7 zile după plasarea ei și recomand sa o plasați luni, când sunt cele mai mari discounturi (22 sau 23%). Cum cel mai mic discount e vineri (12%) asta înseamnă ca discountul real e de fapt 10 sau 11% dar tot e ceva. Dacă se considera reclama se pote șterge.
La montaj nu au fost probleme, respecta cotele producătorului. Atat doar ca piulita de fixare din cap e o piulita absolut normala, pe cand cea originala avea și un guler (un fel de șaibă/talpa integrata ce o facea mai lata). Am preferat sa pun piulitele originale pe masina la montaj.
Concluzii dupa prima saptamana de utilizare- nimic de mentonat, își fac treaba, par destul de rigide, dar și cele originale erau la fel pana sa moara. Vom vedea cat rezista.

Doua cuvinte și despre amortizoarele spate: eu mi-am luat Nipparts, sunt facute in China si mare atentie ca trebuie schimbate și niște blestematii de bucsi/cauciucuri/un suport metalic ce vin in cascada in partea de sus a amortizorului. Mai ales suportul de metal și bucsa(tot Metalica) se mananca in timp de rugina...Ei, alea vin doar pe original, nu se gasesc aftermarket pe nicateri (Febest făcea partea de cauciuc dar nu și metalul) asa ca...inca aștept după ele.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Aug 07, 2018 11:01 am

QUOTE (ATM @ Aug 7 2018, 09:15 AM) Doua cuvinte și despre amortizoarele spate: eu mi-am luat Nipparts, sunt facute in China si mare atentie ca trebuie schimbate și niște blestematii de bucsi/cauciucuri/un suport metalic ce vin in cascada in partea de sus a amortizorului. Mai ales suportul de metal și bucsa(tot Metalica) se mananca in timp de rugina...Ei, alea vin doar pe original, nu se gasesc aftermarket pe nicateri (Febest făcea partea de cauciuc dar nu și metalul) asa ca...inca aștept după ele.

Eu la Kyb nu am avut nici un fel de problema. S-au montat usor.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mar Aug 07, 2018 2:32 pm

QUOTE (ATM @ Aug 7 2018, 09:15 AM) Mi-am pus și eu TRW pe fata, luate de pe AUTODOC (e cam aceeasi firma doar cu adresa site diferită).
La prima vedere, ce sa zic...par lucrate Ok, dar in cutie nu se zice unde sunt făcute. Nu m-ar mira sa fie chinezesti sau poate chiar romanesti-TRW are fabrica si in Timisoara parca?
Comanda vine in 7 zile după plasarea ei și recomand sa o plasați luni, c�nd sunt cele mai mari discounturi (22 sau 23%). Cum cel mai mic discount e vineri (12%) asta �nseamnă ca discountul real e de fapt 10 sau 11% dar tot e ceva. Dacă se considera reclama se pote șterge.
La montaj nu au fost probleme, respecta cotele producătorului. Atat doar ca piulita de fixare din cap e o piulita absolut normala, pe cand cea originala avea și un guler (un fel de șaibă/talpa integrata ce o facea mai lata). Am preferat sa pun piulitele originale pe masina la montaj.
Concluzii dupa prima saptamana de utilizare- nimic de mentonat, �și fac treaba, par destul de rigide, dar și cele originale erau la fel pana sa moara. Vom vedea cat rezista.

Doua cuvinte și despre amortizoarele spate: eu mi-am luat Nipparts, sunt facute in China si mare atentie ca trebuie schimbate și niște blestematii de bucsi/cauciucuri/un suport metalic ce vin in cascada in partea de sus a amortizorului. Mai ales suportul de metal și bucsa(tot Metalica) se mananca in timp de rugina...Ei, alea vin doar pe original, nu se gasesc aftermarket pe nicateri (Febest făcea partea de cauciuc dar nu și metalul) asa ca...inca aștept după ele.
Pe fata sunt ceva flanse sau protectii care ar fi bine schimbate odata cu amortizoarele?

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Aug 07, 2018 4:10 pm

Daca sunt uzate dincolo de limita decentei, poti schimba si flanse amortizoare/rulmenti, protectii praf pt amortizoare, posibil sa fie nevoie sa schimbi si bieletele antiruliu (au prostul obicei sa se gripeze, asa ca trebuie sa le scoti cu flexul)
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori