Sfaturi dupa achizitie Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
kevinn14
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 21, 2019 6:08 pm
Contact:

Sfaturi dupa achizitie Colt

Mesaj de kevinn14 » Lun Ian 21, 2019 9:04 pm

Salut colegi . Sunt si eu un nou posesor de Colt 1.3 benzina din 2006, 4 usi . Astazi am achizitionat masina , am luat-o ca a doua masina , sa fie de oras . Stiu ca nu are un consum mic in oras dar am luat-o mai mult pentru a proteja cealalta masina . Masina mi se pare ca se prezinta foarte ok , mici zgarieturi datorita varstei ...
ca probleme ar fi schimbatorul de viteze , nu prea revine la neutru atunci cand scot din viteza ... de exemplu scot din viteza 2 si ca sa cuplez in a 3a trebuia sa dau putin inspre dreapta de el . Culmea e ca atunci cand am vazut prima data masina acum 1 luna nu avea problema asta ... de atunci masina a stat parcata nu a mers nimeni cu ea . Stie cineva ce trebuie facut ?
A doua problema , as vrea sa ii fac schimbul de ulei , este ok sa ii pun 5W-40 ? Si ce marca puneti de obicei la acest motor ?
Si a treia chestie as vrea daca se poate sa imi spuneti si mie unde as putea merge la service cu ea in Buc , un service dedicat Mitsubishi , mecanic etc. Baietii unde merg eu de obicei se ocupa doar de o singura marca , nu fac alte masini . Si daca ati putea sa mai imi spuneti la ce sa fiu atent , ce sa verific , ce sa ii fac preventiv etc
Ca si punct pozitiv , nu stiu de ce dar imi place f mult cum se misca , si cum trage ( desi pe cealalta masina am 284 cp ) si imi pare destul de confortabila . Am mai avut masini mici dar parca Mitsubishi are ceva aparte
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Sfaturi dupa achizitie Colt

Mesaj de spinner » Mar Ian 22, 2019 9:51 am

Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme!
Pentru problema cu schimbatorul, trebuie curatat angrenajul (zis si cautator in termeni "mecanici") de pe cutia de viteze, cablurile de timonerie sau in cel mai rau caz inlocuite bucsele de sub schimbator.
De obicei eu folosesc Motul, gasesti pe site-ul lor ghid de ulei si alte lichide.
Referitor la service-uri recomandate, poti merge unde vrei, Mitsubishi nu are "particularitati" astfel incat nu ai nevoie de cineva specializat, asta ca sa nu zic ca te astept la mine :D . Mai e pe grupul de Whatsapp un tip Robert care face si el treaba buna.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

kevinn14
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 21, 2019 6:08 pm
Contact:

Re: Sfaturi dupa achizitie Colt

Mesaj de kevinn14 » Mar Ian 22, 2019 10:25 am

spinner scrie:
Mar Ian 22, 2019 9:51 am
Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme!
Pentru problema cu schimbatorul, trebuie curatat angrenajul (zis si cautator in termeni "mecanici") de pe cutia de viteze, cablurile de timonerie sau in cel mai rau caz inlocuite bucsele de sub schimbator.
De obicei eu folosesc Motul, gasesti pe site-ul lor ghid de ulei si alte lichide.
Referitor la service-uri recomandate, poti merge unde vrei, Mitsubishi nu are "particularitati" astfel incat nu ai nevoie de cineva specializat, asta ca sa nu zic ca te astept la mine :D . Mai e pe grupul de Whatsapp un tip Robert care face si el treaba buna.
Ok , multumesc pentru raspuns . Imi poti da te rog un numar de contact ? Al tau ? Daca te ocupi cu asa ceva daca am inteles bine , sau daca nu , cum pot da de Robert pe whatsapp ? Chiar am nevoie pt schimbator destul de urgent , e foarte greu de mers asa . Multumesc anticipat

Avatar utilizator
erlo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 27, 2007 11:06 am

Re: Sfaturi dupa achizitie Colt

Mesaj de erlo » Sâm Feb 02, 2019 11:42 am

spinner scrie:
Mar Ian 22, 2019 9:51 am
Pentru problema cu schimbatorul, trebuie curatat angrenajul (zis si cautator in termeni "mecanici") de pe cutia de viteze, cablurile de timonerie sau in cel mai rau caz inlocuite bucsele de sub schimbator.
De obicei eu folosesc Motul, gasesti pe site-ul lor ghid de ulei si alte lichide.
Salut. De curând, cca 1-2 luni, am constatat simptome asemănătoare în funcționarea schimbătorului de viteze, care se accentuează aproape zi de zi. M-am hotărât în primul rând să schimb uleiul din cutie. Citind comentariul tău, intuiesc că s-ar putea să nu fie doar uleiul de vină, așa că te rog, dacă ai vreo sugestie utilă, să-mi dai vreun link (ori doc.) din care să mă pot documenta mai bine despre cauzele potențiale și mai ales despre soluțiile de rezolvare a problemei.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Re: Sfaturi dupa achizitie Colt

Mesaj de spinner » Joi Feb 07, 2019 7:04 pm

poti incepe prin a curata mai intai zonele indicate in postul anterior, ai nevoie de putina indemanare, vreo doua spray-uri degripante (de curatat discurile de frana), o cheie de 10 sa scoti bateria si soclul ei, o surubelnita pentru traseul de aer si niste vreme mai calduroasa sau un garaj.
daca se rezolva, atunci asta a fost tot. daca nu se rezolva, atunci trebuie sa dai jos consola centrala (plasticul din jurul schimbatorului) si sa verifici bucsele, ulterior inlocuindu-le pe cele care nu isi mai fac treaba.

Spor!
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori