NOUL COLT, un facelift sau ceva mai mult ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu71
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 09, 2009 1:42 pm

Mesaj de Ovidiu71 » Dum Feb 22, 2009 3:54 pm

Andrei cred ca trebuie modificat logo-ul acestui site. Nu sunt multi entuziasti de Mitsubishi.

Din cat am citit pe acest forum Cristi este un interesat de aceasta marca pentru ca este un posesor de Mitsubishi. Entuziast in nici un caz.

Probabil ca la a 2 masina care nu cred ca va fi un Mitsubishi, pe domnul Cristi il vom gasi pe site-ul "fanilor" marcii noii sale masini. Cristi fara suparare.

Putem continua la nesfarsit cu argumente pro si contra Colt 2009. Iar eu nu vreau asta.

Sanatate si sa auzim de bine.

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Dum Feb 22, 2009 4:10 pm

Ovidiu, nu te grabii cu afirmatiile... Cristi e unul din cei mai vechi posesori de Colt care a comunicat pe calea internetului (vezi www.masini.ro/forum la sectiunea mitsubishi). Il stiu de atunci si din pacate entuziasmul lui, ca si al meu dealtfel, a cam fost taiat de evolutia marcii (vezi lancer tdi, "noul' colt, etc)

Fiind si eu posesor de colt (colturi chiar) pot sa zic ca "noul" colt m-a dezamagit din punct de vedere estetic si al asa zisului progres(e mai urat si nu vad imbunatatiri, decat briz-brizuri). Urmatoarea masina va fi colt Ralliart dar asta nu ma opreste sa spun ca sincer cz3-ul meu actual imi place mai mult ca design si int si ext.

Numai bine,
Negry.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Feb 22, 2009 4:52 pm

Ovidiu, fara nici o suparare, nu am pus decat doua intrebari, la care speram sa-mi raspunzi cat mai obiectiv cu putinta.
Doua intrebari de bun simt zic eu, pe care si le pune orice posesor al unui model la aparitia generatiei urmatoare a modelului respectiv...indiferent ca este entuziast sau nu.

E normal, tu nu vrei sa stii ce mai aduce modelul asta in afara de dotari si modificari de design ?
Tu ai schimba coltul vechi cu cel nou numai pentru ca arata intr-un alt fel si are dotari mai multe ?
Nu cred...

Entuziasmul se mai duce in timp, dar calitatea de fan inseamna ceva mai mult decat entuziasm, ok ?
Incepi sa ai pretentii, te astepti la o evolutie de la generatie la generatie...mai si gandesti, mai si compari...
Tu nu emani entuziasm nici pe departe, dar totusi ma asteptam sa ne oferi niste informatii noi...
Eu chiar sunt curios ce imbunatatiri aduce coltul 2009, dar nu legat de dotari si design!!

Mai mult sau mai putin entuziast sunt la volanul masinii mele, cand am ocazia sa concurez in vreo competitie...in general cand ma bucur de ea, insa asta nu are nici o legatura cu analiza evolutiei acestui model pentru ultimele doua generatii, 2004 si 2009.
Apopo, tu cum te bucuri de masina ta ?
Unii dintre cei care nu au impartasit entuziasmul pentru aparitia sportiva...participa la competitii, baga bani in colt-urile lor proportional cu o exploatare mai sportiva sau cu upgrade-uri pentru imbunatatirea performantelor...lucruri care nu s-ar intampla fara un pic de pasiune pentru acest model.
Nevoia de performanta care se manifesta la unii indiferent de model, intelegi ?
Just for fun!
Degeaba ii dai cu cruz controlu' si farurile...un posesor de colt 2004 ar putea fi interesat/impresionat/entuziasmat de un colt 2009 numai daca i-ar oferi performante mai mari si/sau minusuri eliminate si apoi dotari, etc.
Daca ai fi fan, ai intelege ce zic.
Din ceea ce ofera modelul Colt, doar varianta Ralliart imi mai face cu ochiul.

Numai bine!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Feb 22, 2009 5:18 pm

QUOTE (NeGrutzY @ Feb 22 2009, 04:10 PM) Ovidiu, nu te grabii cu afirmatiile...

NeGrutzY, imi lipsesc reuniunile alea saptamanale de pe vremuri, plimbari in grup prin bucuresti, noaptea, snagov, pneuri incinse, distractie si un pic de adrenalina.
Pentru unii dintre noi, Mitsubishi Colt a insemnat chiar un mod de a petrece timpul liber si de a se distra.
Dupa ce resoftam masinile trebuie sa ne reluam vechile obiceiuri.
Macar atat, daca MRC nu mai avem...

Ovidiu, ca sa intelegi mai bine ce inseamna entuziasm fa rost de Colt Magazine unde o sa citesti un interviu...intra si aici http://www.mitsubishibucuresti.ro/Evenimente_81.html unde o sa gasesti un eveniment "Posesorii de Mitsubishi, prieteni si iubitori ai marcii se intalnesc in Bucuresti 6 mai 2007" initiat de mine, NeGrutzY si inca un tip,mai vezi si pe aici http://www.racingchallenge.ro si ar mai fi multe de spus dar nu e cazul...
Si pe deasupra mai sunt si un client model pentru Mitsubishi...
Deci pana a repeta anumite postii spuse de altii inaintea ta si citite pe aici...mai informeaza-te!

Personal ma bucur ca acest model are continuitate, ca este un model de actualitate si abia astept sa-l vad in comunitate.

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Dum Feb 22, 2009 5:27 pm

Cristi,

Nici pentru Ralliart nu m-as gandi cand ii vad fata noului Colt. Nu mi-a placut si nu-mi va placea deloc acest nou Colt. Daca designul nu e reusit, dar apoi nici la celelalte nu ma mai uit.

Am luat Coltul ca mi-a placut design-ul si dupa aia m-am uitat la dotari. La asta ar trebui sa se gandeasca fabricantii de masini.

Off topic. De exemoplu cand am vazut primele pozele ale conceptului Verve, nu am crezut ca Ford va produce acea masina, dar a aparut Fiesta care are la baza acel concept. Dotarile nu ma mai intereseaza. In general sunt cele care se gasesc si pe celelalte masini. Design-ul e cel care vinde o masina.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 24, 2009 7:42 pm

Geticul,

ai dreptate...

Legat de design, intr-adevar, coltul 2009 nu e cel mai nereusit de pe piata, nu cred ca poate concura pentru cea mai urata masina in clasa ei, insa ce pot sa spun sigur e ca nu aduce imbunatatiri vizuale comparativ cu coltul 2004, ci dimpotriva.
Le interior mi se par niste combinatii nereusite, insa nu-mi pot da seama prea bine din poze.
La exterior, boticul ala rau rau de tot nu se potriveste cu restul dimensiunilor masinii...

Motorizarile, transmisia... aceleasi din 2004 ?
Sunt curios daca s-au remediat problemele cutiei de viteze ... sincroane, tren de rulare, rulmenti de kkt...care agata, zornaie de la 0 km, etc.... si pica dupa ceva timp in cazul unei exploatari normale si destul de repede la o exploatare conform ADN-ului sportiv asa cum sunt promovate inainte de vanzare...dupa vanzare e alta poveste...se numeste exploatare necorespunzatoare...

Daca vechiul model avea ADN sportiv desi era o aparitie MPV...nici nu vreau sa ma gandesc de ce in stare coltul 2009 care e o aparitie sportiva.

Motorizarile inca sunt ok, nu te faci de rusine cu ele, insa nu aduc performante mai mari...ba chiar pe hartie noul colt are performante o idee mai reduse, consumuri mai mari, noxe.... (m-am uitat la motorizarea 1.5)
Probabil ca boticul ala de reduce din aerodinamica masinii...

Dotari/pret sunt OK.
Ralliartul este singura aparitie sportiva care de fapt e un CZT la bani mai putini, la care s-au adus niste modificari...

Cum arata, cum nu arata...nu prea mai conteaza...e opera celor de la Mitsubishi Europe.
Felicitari ce kkt sa mai zic ?
Si marii artisti au mai scos opere hulite care ulterior au devenit extrem de valoroase si apreciate.
Important e ca problemele tehnice ale coltului 2004 sa fi fost remediate in acesti 5 ani si coltul 2009 sa fie cu adevarat OK.
Ashea din respect pentru clienti...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Mar 01, 2009 2:22 am

Ieri, cand aflam la mcar am dat nas in nas cu "noul" colt si curios la culme i-am dat tarcoale, initial mai pe departe intimidat fiind de ferocitatea sa.
Vazand ca nu clipeste si nu se repede la mine sa ma muste, am zis sa indraznesc mai mult si m-am apropiat indeajuns de mult incat sa-i observ fiecare detaliu, incercand sa vad diferentele fata de coltul 2004 care era parca langa el.

Nici nu stiam unde sa ma uit prima data...la figura sa agresiva ?Jet Fighter?, la sportivitatea ei, citez "(mai joasa si sugerand amplitudine laterala)", la noua plansa de bord care se lauda cu materiale mai de calitate, samd.

La interior nu arata mai bine, materialele nu sunt nici pe departe mai bune, nici nu are sens sa intru in detalii, de fapt nici nu am ce sa detaliez, bordul este la fel in linii mari ...doar sunt schimbate ceasurile care arata ceva mai bine, striatiile de pe bord sunt...altele si atat, displayul computerului de bord a fost ingramadit intre ceasuri, probabil ca asa este mai vizibil cand afara e soare, insa nu cred ca asta a fost scopul... volanul e altul si nu se potriveste deloc in context, parca e prea mare, scaunele nu s-au schimbat, comutatoarele arata execrabil...puse una peste alta, aceste modificari nu aduc imbunatatiri de desing interior fata de ce a fost...este doar o restilizare pe considente de reducere a costurilor sau pur si simplu s-a vrut altceva si au lasat pe mana cui nu trebuia finalizarea acestei opere...

Exteriorul...s-a tot discutat...
Imi place spoilerul spate, care cred ca se potriveste la coltul 2004.
E singurul lucru pe care l-as lua de la coltul 2009, in rest ce s-a schimbat nu e mai OK si ce a ramas, adica peste 95% e lucrat la fel.
Nu e cu nimic mai jos asa cum scrie pe site-ul mitsubishi...asta e doar o alta gluma.

Nu mai discut de dotari, motorizari...ca nu am ce, nu as spune nimic nou.
Mai sunt curios in privinta insonorizarii, handlingului cutiei de viteze....si in general ce anume au imbunatatit din 2004 pana acum...ca ar fi destule.

In rest e o masina ok la banii ei, repet...impresiile negative vis-a-vis de "NOUL" nu o fac mai slaba decat vechiul, din nici un punct de vedere si s-au
nascut din prezentarea oarecum falsa si grosolana a masinii care in continuare ramane un concurent serios in clasa sa.
Decat deloc e bun si asta...
In fond si la urma urmei ar trebui sa fiu incantat...cum ar veni am un colt model 2004, achizitionat in 2006 care cu mici diferente a devenit model nou 2009 ceea ce e o chestie avantajoasa pentru mine, se continua productia sa, productia de piese, piese mai bune eventual si ma gandesc in special la cutia de viteze...
Deci e un mare avantaj!
Multumiri Mitsubishi Europe!

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Dum Mar 01, 2009 9:55 pm

Cristi,

Noul Colt intr-adevar nu e ce asteptam noi ca si fani.

Si eu sunt f dezamagit de cum arata. Oricum, Colt 2004 e mult peste ca si design fata de Colt 2009. Ma astept ca acest nou Colt sa nu-l vad pe strazi asa de mult cum vad Colt 2004.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Mar 02, 2009 12:10 am

QUOTE (geticul @ Mar 1 2009, 09:55 PM) Cristi,

Noul Colt intr-adevar nu e ce asteptam noi ca si fani.

Cred ca mai degraba nu e ce ne asteptam noi ca posesori de colt in primul rand, la auzul cuvantului "Noul".
In rest e o masina care cu anumite exceptii e la fel cu ce avem noi...

QUOTE (geticul @ Mar 1 2009, 09:55 PM) Ma astept ca acest nou Colt sa nu-l vad pe strazi asa de mult cum vad Colt 2004.

Cred ca asta ai spus-o la suparare si nu te cred.

Urat, frumos e totusi un Colt, adica o masina care nu te lasa niciodata in drum si asta poate fi suficient pentru multi.
Ca odata devenit fan al unui model anume, te astepti la mai mult de la generatie, la generatie...asta nu au cum sa inteleaga unii si considera acest lucru
o lipsa de entuziasm, samd.

Producatorii cauta clienti in primul rand si apoi fani...si e de inteles.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Mar 03, 2009 11:22 am

Se pare ca varianta Ralliart are un concurent serios...

http://www.serus.ro/renault/oferta_lunii.php?aut=46

F1 Team, 2.0 16V 200 CP, EURO 4, 16.096 Euro DDP

De fapt nu stiu care pe care concureaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori