NOUL COLT, un facelift sau ceva mai mult ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Feb 17, 2009 10:02 am

Hmm.. barbologie de marketing... S-au straduit prea mult si le-au cam scapat niste detalii "minore":

Noul Colt 1.1 MT 75 CP
Noul Colt 1.3 MT 70 CP

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 17, 2009 9:09 pm

da...da' saptej da cai frumosh, d-aia care sare in ochi!

Avatar utilizator
Ovidiu71
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 09, 2009 1:42 pm

Mesaj de Ovidiu71 » Vin Feb 20, 2009 9:39 am

Salutare!

De ce va legati de fata noului Colt? Eu zic ca designul e mult mai reusit decat la Mazda 2 sau Toyota Yaris. Vedeti si designul la Polo , la Ibiza sau Honda Jazz. Toate astea au un design comun.
Daca noul Colt sare in ochi atunci e foarte bine, pe strada vei iesi din anonimat. Se va remarca in aglomeratia urbana.

Sa stiti ca prin acest NOU model , Mitsubishi Motors a rezolvat multe probleme care erau la vechiul Colt si care erau sesizate de cei care ar fi vrut sa cumpere un Colt.

Apropo parte frontala nu este ca un "bot de rechin". Ca si la noul Lancer Sport Sedan, partea frontala este inspirata din aspectul unui avion de vanatoare (vezi avionul P51D MUSTANG). Acest desing defineste noua linie a modelelor Mitsubishi.

PS. Ford si-a luat numele de "Mustang" nu de la cai ci de la numele acestui avion de vanatoare!

Eu zic ca Noul Colt nu are un design mai bun sau mai rau decat vechiul Colt. Ambele mnasini sunt foarte frumoase
Fişiere ataşate
2.jpg
2.jpg (92.84 KiB) Vizualizat de 3262 ori
1.jpg
1.jpg (87.78 KiB) Vizualizat de 3272 ori

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Feb 20, 2009 1:09 pm

Salutare!

Nu se leaga nimeni de nimic...sunt doar aprecieri banale vis-a-vis de niste aspecte la fel de banale, la noul colt, dar altceva nu prea avem ce
sa comentam cu privire la "noul" pe care il aduce acest model.

Fata noului Colt, asa cum se vede in poze (pentru ca in realitate nu l-am vazut), nu il face mai reusit decat vechiul.
Poate in realitate imi va aparea fix ca in prezentarea oficiala, adica terifiant si feroce si sportiv si....

Chiar si asa... este mai reusit decat yaris, dar mai urat in comparatie cu mazda 2.
Oricum lasand la o parte designul, e de preferat in fata modelelor Ibiza, Honda Jazz sau Polo care au design comun ce nu sare in ochi.
Acum mai depinde si cum sare in ochi...

Acest model a iesit demult din anonimat, odata cu modelul vechi...
Practic modelul vechi a reprezentat punctul forte al producatorului japonez in Europa, pana la aparitia noului outlander, noului lancer, samd.
S-a vandut bine, a primit titlul pentru masina anului...in niste tari, a fost cel mai performant model la clasa mica timp de 3 ani...lucruri care a ajutat mitsubishi sa iasa din criza de la acel moment.
Modelul vechi s-a impus prin niste motorizari de exceptie la momentul aparitiei si ulterior... si ar mai fi multe de spus....
"Noul" model este doar o restilizare a celui vechi si nu o continuare fireasca a acestuia...dupa 5 ani care ar fi trebuit sa aduca un plus de tehnologie, de performanta, sau macar un design NOU...macar atat, daca altceva nu se mai poate...
Vechiul s-a impus prin performante si design, noul doar sare in ochi si in rest e cam la fel, pierzand astfel orice sansa de a mai ocupa pozitia de lider la clasa sa.
Nu e un progres real, e doar o actualizare a dotarilor, modificari de design si probabil s-au mai rezolvat din problemele vechiului...cutie, insonorizare...

Orice model nou si mai ales cu un design mai nonconformist sare imediat in ochi si trezeste curiozitatea sau amuzamentul privitorului, dupa caz.
In 2006 mi se intampla foarte des sa vad figuri atintite pe masina la semafor, unii pareau derutati, altii amuzati sau curiosi, cei mai indrazneti lasau geamul si intrebau ce masina e...dar dupa 3 ani cred ca nu mai e un model anonim.
E drept ca modelul vechi nu e cunoscut in toate comunele si satele din tara, unde capsunarii au masini de lux aduse de afara...nu zic de care, dar nu cred ca noul va face cunoscut modelul, mai mult decat a facut-o vechiul.
Desi acum doua saptamani am fost interpelat dintr-un opel oprit la semafor (aveam geamul un pic lasa si curiosul la fel) "Buna ziua! Frumoasa! Suzuki Swift nu? " M-am amuzat, dar l-am lamurit. Cel mai mult ma amuza cand oamenii fac ochii mari...109CP asta mica ? Nu stiu ce e asa de curios...

Model nou, bot de rechin, falci de rechin, avion de vanatoare, model sport, varf de lance...partz
Deja devine penibila campania asta....
Hai sa mai vorbim si serios despre modelul asta!

Ce aduce nou acest model ? (dar nu ma refer numai la dotari)
Ce probleme a rezolvat Mitsubishi la noul model ca pari foarte bine informat ?

Multumesc!

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Vin Feb 20, 2009 5:13 pm

Salut Ovidiule! Mi se pare induiosatoare pledoaria ta pentru noul Colt. Eu nu pot sa il compar, asa cum faci tu, cu modelele altora, ci cu vechiul Colt. Oricit de dornic as fi fost sa vad o evolutie placuta in design, nu am perceput-o. Iti propun un experiment: inchide ochii, prefa-te ca nu stii care este modelul nou si deschide-i apoi. Care pare mai ?nou???!!

Avatar utilizator
Ovidiu71
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 09, 2009 1:42 pm

Mesaj de Ovidiu71 » Sâm Feb 21, 2009 10:14 am

Salut

Hai sa vorbim serios despre Colt 2009 vs Colt 2008.

1. Design exterior:

Designul folosit la faruri e unul folosit si la alte marci deci este actual. Si farurile de la Coltul 2008 sunt de actualitate. dar nu se incadrau cu noua grila frontala.(vezi imaginea atasata)
Era normal o aliniere a designului grilei fronatale cu cel de la familia Lancer si care va fi folosit si la Outlander . Chiar viitorul suv compact CX se va incadra in aceste linii

Spate : foarte multi prieteni mi-au spus ca nu le place spatele din cauza stopurilor foarte mari . Probabil ca acestea au fost obiectii ale potentialilor clienti . Mitsubishi s-a conformat si a schimbat stopurile la Coltul in 5 usi.
Sa recunoastem ca spatele la CZ3 place la foarte multa lume .Mitsubishi nu l-a schimbat la noul Colt CZ3.

2. Design interior

Era normal ca si plansa de bord sa fie asemanatoare cu cel de la Lancer si Outlander. Normal s-au gandit si la considerente economice. Au luat volanul de la Lancer .
Au redesenat ceasurile si partea de aer conditionat si radio cd.

Portbagajul la Coltul 2008 fata de celelalte modele din clasa este mult mai mic. La o prima privire asta este reactia oricui care vede pentru prima data. " Ce portbagaj mic !". Degeaba ii explici omului ca bancheta culiseaza, ca se rabate si se poate scoate. NU este de acord omu'. Daca nu vede portbagaj ca la Mazda 2, Peugeot207 sau Yaris, masina nu e buna pentru el.
Cei de la Mitsubishi a gasit ca solutie impingerea banchetei mai in fata cam 10 cm si plierea spatarului cu rabatarea sezutului. O chestie noua este podeaua amovibilă a portbagajului care fereşte bagajele de privirile indiscrete, sub podea.

3. Dotari

Despre dotari s-a vorbit aici . Nu mai repet si eu.

Totusi:

O alta caracteristica interesanta este faptul ca la noul Colt iti arata in bord in ce treapta de viteze trebuie sa fii ca sa conduci economic. Probabil cei de la Mitsubishi au aflat ca multi posesori de Colt s-au plans ca nu stiu cum sa conduca masina astfel incat sa consume cat mai putin, mai ales in oras.

Daca e sa comparam la acelasi tip de dotare sa luam dotarea Invite care este acceptabila la Colt 2008 1.3 l
Ce are in plus noul Colt dotare invite;
-cruise control
-comenzi audio pe volan
-radio CD cu functie MP3 si conector AUX
-luneta fumurie
- sistem de franare in plus cu BA (brake assist)
Toate astea la un pret de 12.012 cu TVA , cu 469 euro mai mult fata de Colt 2008 (comparat cu pretul de la Colt 1.3, pret fara discount). Nu mi se pare mult.

si cam atat.

Deci noul Colt e alt ceva fata de Colt 2008, din foarte multe puncte de vedere.
Fişiere ataşate
157797.jpg
157797.jpg (32.58 KiB) Vizualizat de 3250 ori
157796.jpg
157796.jpg (28.98 KiB) Vizualizat de 3253 ori
Collt.jpg
Collt.jpg (20.71 KiB) Vizualizat de 3249 ori

Avatar utilizator
bambus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 13, 2009 12:23 pm

Mesaj de bambus » Sâm Feb 21, 2009 10:51 am

Salut pe toata lumea

Ai dreptate ovidiu71.

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Sâm Feb 21, 2009 7:51 pm

Salut!
Cu prietenie spun ca argumentele lui Ovidiu mi se par nesatisfacatoare.
In privinta designului exterior, nu cred ca era nevoie ca desenatorul sa isi creeze singur o problema (Ovidiu spune ca era normal sa se ?alinieze? stilul Coltului la Lancer sau Outlander, dar asta nu este, cu nici un chip, o recomandare de stil, ci doar o justificare pentru lipsa de idei a proiectantului), pentru a se incurca mai apoi in armonizarea farurilor si a caroseriei. Linia incisiva si eleganta a fetei modelului vechi putea fi imbunatatita DEZVOLTIND ACELASI STIL. Ca farurile noului model sint la moda este, deja, un argument in defavoarea lor. Dimpotriva, INOVATIILE sint apreciate LA MODELELE NOI, nu incadrarea intr-o tendinta.
In plus, nu poti sa justifici stopurile meschine ale noului model, pretextind ca unora din prietenii tai nu le plac stopurile vechiului model. Pe de alta parte, stopurile noului model nu seamana cu cele de pe CZ3.
In privinta designului interior, nu se poate sa discutam ratiunile ?economice?, pentru ca nu acesta e rostul. Daca ar fi asa, ne-am putea consola cu ideea ca, in vremuri de criza, orice solutie ?economica? este buna. Portbagajul modelului ?vechi? este mic, e adevarat, dar tocmai tu, Ovidiule, ne arati imagini din care se poate constata ca este foarte incapator, avind in vedere impingerea banchetei si dizlocarea unei parti a banchetei din spate (care sint deja prezente si pe modelul vechi).
Dintre dotari, singurul avans notabil mi se pare cruise control-ul. Atit!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Feb 22, 2009 2:13 am

Colty, argumentele, ca sa le zic asa, aduse de Ovidiu in favoarea Colt-ului 2009 sunt destul de ok, cu precizarea ca nu exprima punctul de vedere al posesorului, ci al vanzatorului. Deci...e OK.
Bine...sunt vanzatori pasionati de marfa lor care pe langa textele de marketing au si propriul lor speech extrem de convingator, stiu sa
puna in valoare plusurile masinii si altii care vorbesc pe langa subiect de multe ori sau se pierd in detalii nesemnificative.

Un model poate fi apreciat in moduri diferite, dar totusi corecte, de pe pozitii diferite: vanzator, client nou, client vechi (eventual posesor al unui model anterior).
Eu fac parte din cea de-a treia categorie, vechi posesor de colt si cand aud cuvintele "model" si "nou" langa "colt" ma astept la cu totul si cu totul altceva decat...coltul 2009...care e OK...am si spus mai sus...mai slab decat cel vechi nu are cum sa fie, dar categoric nu aduce suficient "NOU" ca sa fie numit
noul model.
Colt 2009 este 99% Colt 2004 diferenta de 1% reprezentand modificari neinspirate de design exterior/interior peste care s-au mai adaugat niste dotari de actualitate pentru a face oferta mai atractiva pentru aia care cumpara masina in functie de cat de mare e lista de dotari, dupa care constata ca nu le mai ajung banii si pentru motor.

Un versus intre Colt MPV 2004 si Colt Sport 2009 ar aduce in discutie chiar mai putine diferente decat intre dacia 1300 si dacia 1310.
Eu sper ca Mitsubishi sa nu se fi inspirat de la producatorul autohton de dacii si din 4 in 4 ani sa iasa cu aceleasi motorizari, caroserii, transmisii, samd asa cum au procedat acum cu mitsu colt 2009.
Acum mai merge, e criza...exista o scuza pentru faptul ca in 2009 avem acelasi model din 2004 care inca e ok, inca sta bine la clasa lui, dar dupa 5 ani, din 2004 pana in prezent, ne asteptam sa vedem mai mult decat 1.1 75cp, 1.3 95cp si 1.5 109cp, samd.
E destul de trist mai ales ca diverse prezentari ale acestei masini sunt destul de neserioase, de la asemanari cu avioane, rechini pana la afirmatii de genul "Renuntand la apariţia tip MPV a predecesorului in favoarea uneia sportive (mai joasa si sugerand amplitudine laterala), ...".
Care MPV, care Sportiva ?
In fine!

Una peste alta noile dotari sunt ok, preturile sunt ok, mai ales la ralliart.
Apopo de dotari, sunt curios cat de mult va scade consumul in oras, Bucuresti sa zicem, la coltul 2009 care isi invata posesorul cand sa schimbe vitezele pentru un condus economic.

Probabil cei de la Mitsubishi au aflat ca multi posesori de Colt s-au plans ca nu stiu cum sa conduca masina astfel incat sa consume cat mai putin, mai ales in oras.
Asta mi s-a parut foarte tareeeee!
Probabil ca cei de la Mitsubishi nu au mai fost in stare sa scoata ceva nou si ca sa nu stea degeaba s-au apucat sa puna un led in bord pentru posesori ca sa stie cand trebuiesc schimbate vitezele.

Reformulez intrebarile anterioare pentru o mai buna intelegere.

Va rugam sa completati spatiile libere cu raspunsurile corecte.

1. Enumerati diferentele respectiv imbunatatirile de ordin tehnic (motor, transmisie, sistem de franare, directie, electronica, soft, suspensie, etc) dintre colt 2004 si colt 2009.
....

2. Client: Enumerati minusurile, defectele de fabricatie aparute la modelul Colt 2004, care au fost eliminate in versiunea noua, 2009.
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................
................................................................................
................................................................................
.
........................................................

Avatar utilizator
Ovidiu71
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 09, 2009 1:42 pm

Mesaj de Ovidiu71 » Dum Feb 22, 2009 3:30 pm

QUOTE (Cristi @ Feb 22 2009, 02:13 AM) Colty, argumentele, ca sa le zic asa, aduse de Ovidiu in favoarea Colt-ului 2009 sunt destul de ok, cu precizarea ca nu exprima punctul de vedere al posesorului, ci al vanzatorului. Deci...e OK.

Imi pare rau dar te inseli. Tot ce am scris reprezinta punctul de vedere al unui posesor de Mitsubishi Colt.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 48 vizitatori