roata de rezerva

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
aestefan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 09, 2007 11:23 am

Mesaj de aestefan » Lun Aug 27, 2007 12:36 pm

Salut,

Am si eu o intrebare. Masina mea acum are 2000 de km deja. Si pana acum am mers fara roata de rezerva. Doar cu acel kit de reparatie roti pe care il primeste toata lumea. Si recunosc ca in afara Bucurestiului merg cu mare grija.

Cei de la MCT mi-au spus ca o roata de rezerva de dimensiuni reduse (ca sa incapa in locul special destinat) costa 160 EUR. Care mi se pare un picut cam mult avand in vedere si ca nu este de dimensiuni normale.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Sa accept varianta lor? Exista si variante "compatibile"? Adica sa nu fie de la MItsubishi (a se citi: "sa coste mai putin"). Sau sa-mi iau chiar o roata de dimensiune normala si sa sacrific din spatiul putin pe care il am in portbagaj?

Avatar utilizator
radu_lkv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 17, 2007 1:08 pm

Mesaj de radu_lkv » Lun Aug 27, 2007 1:57 pm

o astefel de roata este intre 40 si 100 RON la orice centru de anvelope second hand (in bucuresti stiu unele pe cheiul dambovitei si pe la dristor etc), trebuie numai sa o probezi sa se potriveasca la prezoane. f simplu la tine...
mai greu e cu noi, cei cu tractiune integrala...la noi trebuie ca toate rotile sa aiba aceleasi dimensiuni si aceeasi greutate, daca nu..papa diferentiale si nu este decat 5000 euro unul, iar masina are 3

Avatar utilizator
zefir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 9:17 pm

Mesaj de zefir » Sâm Oct 10, 2009 5:20 pm

Daca mai intrii pe aici, zi mi si mie ce ai facut cu roata de rezerva, eu ma kinuiesc sa gasesc de ceva timp, si nimic de second hand pe zona. Poate mi scrii aici sau pe im zamfira10

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Sâm Oct 10, 2009 10:06 pm

buna seara. tin sa va precizez ca si eu am avut aceasi problema cu lipsa rotii de rezerva si ca am rezolvat-o cumparand un kit complet de roata subtire cu cric si coarba, totul costand aproximativ 500 ron de la reprezentanta mitsu

Avatar utilizator
zefir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 9:17 pm

Mesaj de zefir » Dum Oct 11, 2009 6:41 pm

Nu ai gasit nimic second hand?nu am alta varianta, decat de la reprezentanta?

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Dum Oct 11, 2009 10:39 pm

eu am 56.000 si nu am roata de rezerva.
recunosc, nu am avut pana pana cum dar am incredere. stiu ca daca nu se rezolva ci kit-ul poti suna la MAP.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Sâm Oct 24, 2009 12:02 pm

zefir--- Probabil ca gaseam intr-un moment dat, dar fiind foarte greu de gasit dimensiunea jantei 114,3 am preferat sa iau de la sacalii astia si sa stau linistit iar cat as fi dat pe benzina, nervi si timp aproape ieseam tot acolo. Toate bune

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Dum Noi 29, 2009 2:25 pm

stie cineva roata de rezerva ( de dimensiuni mici) ce dimensiuni are sau ar trebui sa aiba? ( daca gasesc de la alta masina si se potrivesc prezoanele pot sa o folosesc??) Nu trebuie sa aiba acelasi diametru ca celelalte ( tinind cont si de presiune ..??

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Dum Noi 29, 2009 4:48 pm

Acelasi subiect s-a mai discutat si aici: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=2531

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori