Anvelope Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mie Aug 12, 2009 11:25 pm

Stie cineva unde as putea gasi anvelope de colt 205/45r16 la un pret bun ? Multumesc.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Aug 13, 2009 12:04 am

Sigemo
Depozitul de anvelope

Mai sunt si altii, oricum diferenta mare de pret nu are cum sa fie.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Dum Dec 20, 2009 4:44 pm

Am si eu o nelamurire:
De ce anvelopele 185/55R15 trecute in talon la Noul Colt sunt numai pt. iarna (se specifica in CIV M+S = Mud & Snow, adica noroi si zapada) din moment ce sunt perfect compatibile cu 205/45R16 (si cu 195/50R15) fiind mai mici in diametru cu doar 1%, respectiv 6,4 mm. ? Ca sa nu mai vorbesc de pret...

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Dum Dec 20, 2009 6:01 pm

QUOTE (gabone @ Aug 12 2009, 10:25 PM) Stie cineva unde as putea gasi anvelope de colt 205/45r16 la un pret bun ? Multumesc.

Pt ce perioada, daca sunt pt iarna, nu-ti recomand, sunt foarte scumpe.

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Lun Ian 11, 2010 6:25 pm

Pentru cei care au anvelope de vara 205/45r16 eu unul nu recomand sub nici o forma sa va luati aceleasi dimensiuni pentru iarna (cu exceptia cazului in care aveti destui bani de cheltuit aiurea, caz in care n-are rost sa cautati pe net, mergeti direct la dealer).
Pentru cei mai economi din fire, va recomand achizitionarea de jenti de tabla pentru marimea de anvelope cea mai mica din talon plus anvelopele respective (in talonul meu 175/65r14).
Desi per total, achizionare de jenti tabla noi plus cauciucuri iarna noi 175/65r14 ajunge aproape de pretul a 4 anvelope iarna 205/45r16, nu va incantati la astea din urma. Cei care au fost sa incalte jentile cu anvelope stiu cum se face treaba asta la vulcanizari... fara 2, 3 zgarieturi pe fiecare jeanta de aluminiu nu scapati. Vreti sa patiti asta in fiecare iarna? Sau vreti sa aveti deja jentile incaltate cu anvelope si cand vine iarna doar sa schimbati rotile cu totul si scapati si mai ieftin (o poate face aproape oricine, daca sunteti domnisoara rugati un prieten sau vecin...nu trebuie sa mergeti la service sau vulcanizare) si salvati si jentile de aluminiu (care nu sunt ieftine). Plus mare avantaj, in cazul in care va treziti dimineata cu roata intepata de vecinu' ca i-ati luat locu de parcare, ai deja 4 roti rezerva pana te duci si iti iei alta anvelopa noua. De unde? E plin netul. Dai pe google cautare anvelope si vezi acolo.

Vrei SH? Anvelope mai gasesti, dar jenti mai greu pe dimensiunile noastre. Masinile astea asiatice au distanta dintre prezoane diferita de suratele europene. Eu am tot cautat un an de zile jenti tabla SH pentru coltul meu si n-am gasit...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Ian 11, 2010 8:05 pm

unde mai pui ca nu face bine nici anvelopei si nici jantei sa tot scoti si sa montezi si demontezi.
eu am luat jantele de 15 de tabla si parca mai bine le luam pe cele de 14. dar e ok si asa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori