Proiectoare Ceata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Joi Oct 01, 2009 10:58 am

Salut!
Scuze ca incerc un nou subiect de discutie, dar ma poate ajuta cineva?
Am cumparat um\n Mitsu 1,1 SAM in martie 2007, cu pachetul de intretinere gratuita.
Din fericire problemele care au fost nu m-au facut sa regret nici acum hotararea, insa acum am un of.
As vrea sa-i montez proiectoare de ceata.
Din cate ma pricep (la nivel amatori), am constatat ca mitsu este echipat din fabrica cu releu si cablaj, in kit-ul de la dealer fiind numai corpul proiectoarelor si butonul.
Parerea asta este intarita si de durata manoperei la montaj: 30 minute.
Insa pretul de 140 euro fara tva si montaj ridica distractia la aproximativ 800 de lei noi.
Am intrebat la bosh, la alti distribuitori si toti mi-au spus ca masina nefiind cu proiectoare din fabrica nu pot aduce.
Asa ca urmeaza rugamintea:

Stie cineva o solutie care sa se ridice la un 400 lei noi, (ca 800 nu merita, totusi sunt 2 cauciucuri de firma).

Oricum iese din garantie si montajul nu mai este musai la reprezentanta. Dar este de preferat la un service serios.

Eu sunt din Brasov.

Scuze de timpul pierduit cu acest mesaj.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Oct 01, 2009 11:43 am

Am incercat sa caut pe ebay si se pare ca nu se gasesc pentru colt. Daca ar fi sa le iei de la altcineva decat de la dealer cred ca nu vor fi cu mult mai ieftine pentru ca si piesele vin tot prin importatorul MCar.
Ai putea sa mai incerci la Bosch, dar sa dai seria de sasiu a unei masini care are proiectoare din fabrica. Ei dupa seria de sasiu gasesc piesele.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Oct 01, 2009 12:36 pm

QUOTE (cix @ Oct 1 2009, 11:43 AM) dai seria de sasiu a unei masini care are proiectoare din fabrica
Asta voiam sa iti propun si eu. Spor la cautari.

Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Joi Oct 01, 2009 2:17 pm

Va multumesc!
Nu ma asteptam ca cineva sa raspunda asa repede.
Cred ca singura solutie ramane sa mai strang cureaua si poate mos craciun...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Oct 01, 2009 2:39 pm

La Bosch e posibil sa le gasesti mai ieftine decat la dealer, incearca-ti norocul. Daca nu, incearca si pe la dezmembrari.

Nu trebuie neaparat sa-l astepti pe moshu'

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Oct 01, 2009 4:13 pm

am gasit la 700 ron ...

Avatar utilizator
pitea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 18, 2009 11:26 pm

Mesaj de pitea » Joi Noi 19, 2009 12:14 am

eu mi-am pus de curand proiectoare de ceara...intr-adevar are cablajul facut...dar trebuie sa iei in calcul si costul suportilir,grilelor de la proiectoare...costa si alea...

Avatar utilizator
cozmin_t
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 19, 2008 5:23 pm

Mesaj de cozmin_t » Sâm Noi 21, 2009 8:44 am

Am comandat p?nă la urmă la Mitsubishi.
Am beneficiat şi de reducerea de toamnă şi de reducerea din partea personalului deci am plătit 600 lei.
Au venit după 1 săptăm?nă.
Din cauza faptului că eu am program numai dimineaţa şi electricianul cam termină programul de lucru c?nd pot eu merge cu maşina la service am luat cutia acasă.
Veşti bune!!
Conţine absolut tot ce ?ţi trebuie mai puţin un imbus şi o şurubelniţă cruce.
Aşa că citind instrucţinile, şi la lumina lanternei am montat proiectoarele ?ntr-o oră şi jumătate.
Am lungit-o pentru că am verificat fiecare operaţiune de două ori.
Maşina este cablată total, aşa că la final funcţionează totul, inclusiv martorul ?n bord.
Nu trebuie să ai studii de specialitate, şi aşa mai răm?i şi cu cel puţin manopera pe 1/2 oră ?n buzunar.

Avatar utilizator
HopSiIo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 11:04 am

Mesaj de HopSiIo » Mar Dec 01, 2009 10:10 pm

Buna!
Am vrut sa nu incep un topic nou, asa ca o sa pun intrebarea aici, pentru ca se refera la lampile de faza scurta... stie cineva pentru un colt cz3:
1. ce tip trebuie (nu am cartea masinii la indemana acum, dar asta poate aflu curand)
2. cam de unde as putea sa cumpar unul si cat costa, aproximativ ?
Trebuie sa ma duc la revizie acum si nu prea vreau sa cumpar de la ei si nici sa ii las pe ei sa il monteze, ca m-am lamurit ce preturi practica...

Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Mie Dec 02, 2009 9:20 am

Pentru CZ3, ai nevoie de lampi H7, poti sa iei de la Bosch, e ~100 ron setul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori