anvelope de iarna 205 / 45 / R16

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Dum Noi 25, 2007 11:50 pm

Frate, daca nu m-ati omorat cu jante si pneuri...intru pe masini.ro in aria mitsu se discuta asta, aici la fel. )
Si asta de mai bine de doua luni... )

Avatar utilizator
ColtRosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 04, 2007 12:03 am

Mesaj de ColtRosu » Lun Noi 26, 2007 12:23 am

Si care ar fi dimensiunea cu care pot inlocui 205/45/16 la Colt ???
Asa trebuie sa-mi iau si anvelope si jenti...

Cunosc chestia cu "ingustimea" .
Da, toata lumea discuta de Jante si pneuri ca vine acu' zapada...

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Noi 26, 2007 1:36 am

QUOTE (ColtRosu)Da, toata lumea discuta de Jante si pneuri ca vine acu' zapada...

De cand astept o iarna cu zapada, macar daca ar ninge si am avea zapada in Bucuresti mai mult de o saptamana.

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Lun Noi 26, 2007 6:51 pm

HAHHA Cristi, sa inteleg ca intrii si tu in competitie pentru DK? ) (DK = Drift King). Si eu de-abea astept sa vina zapada.. acum ma antrenez pe ploaie dar e costisitor... caucioacele de pe fata sunt deja duse mai mult de jumate... in primavara tre sa le schimb... sau le las slickuri )

PS. Pentru drifturi cele mai bune caucioace sunt Montana sau Kormoran.. aderenta ZERO si nici nu se tocesc ca sunt tari rau... Loganistii stiu .

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Noi 27, 2007 1:32 am

QUOTE (NeGrutzY)HAHHA Cristi, sa inteleg ca intrii si tu in competitie pentru DK? ) (DK = Drift King). Si eu de-abea astept sa vina zapada.. acum ma antrenez pe ploaie dar e costisitor... caucioacele de pe fata sunt deja duse mai mult de jumate... in primavara tre sa le schimb... sau le las slickuri )

PS. Pentru drifturi cele mai bune caucioace sunt Montana sau Kormoran.. aderenta ZERO si nici nu se tocesc ca sunt tari rau... Loganistii stiu .

poti sa ma consideri de pe acum DK.
am vazut ca ai pneurile terminate pe fata... las-o mai usor cu antrenamentele, talentul vine din interior.

Hai cu zapadaaaaaaaaaaaa!

Bai, ti fac io pi tini bai!

Avatar utilizator
cristinasfg
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 09, 2007 3:55 pm

Mesaj de cristinasfg » Mar Noi 27, 2007 10:07 am

Dragi mei, eu am facut doua ierni cu mitza cu gume de vara si sincer nu am avut nici o problema (si stiti ca la Brasov iernile sunt destul de grele!!!). Si sincer nici nu ma agit sa le schimb nici iarna asta. Nu zic, probabil ca ar fi mai bine daca le-as schimba cu unele de iarna dar nu prea vad rostul. Se descurca foarte bine si asa.
Pentru 'papaleone', da si tu un semn brasovene. Vad ca incepem sa ne adunam. Pana acum suntem 3. Tu, robert si eu. La mai multi....

Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Mar Noi 27, 2007 1:25 pm

recomand anvelope 175/65/14 (113 lei/buc. - oferta la metro) cu jenti de tabla pe 14 (noi, de la mitu costa 230lei/buc.).
cost total per buc. 343 lei - mai putin decat o anvelopa 205/45/16.
avantajele nu sunt legate numai de costuri, ele constau in faptul ca nu esti nevoit la schimbarea sezonului sa inlocuiesti anvelopele pe jenti, echilibrare, risc de deteriorare, disconfort, etc, precum si o comportare pe zapada mai buna a anvelopelor mai inguste si nu in ultimul rind, o distanta mai mare de la anvelopa la sol.
nu este de neglijat si avantajul legat de protejarea anvelopelor de aliaj pe timpul iernii.

Avatar utilizator
ovidiugm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:57 am

Mesaj de ovidiugm » Mie Noi 28, 2007 3:02 am

QUOTE (batranu)[...] si nu in ultimul rind, o distanta mai mare de la anvelopa la sol [...]
Interesant
Daca o facem sa se ridice un pic de la sol ma bag si eu .


Glumeam . Hai ca s-a inteles oricum ce ai vrut sa spui, totul e sa citesti din cind in cind janta in loc de anvelopa.
Si subscriu si eu la solutia asta, mi se pare cea mai buna pentru iarna la ora actuala.

Partea si mai buna la solutia asta este ca, daca nu te multumesc cauciucurile de 100 de lei, poti sa iei la ~200 de lei ceva de marca, cu profil de top. Ceva extrem de bun gen Continental, Vredestein, Dunlop sau ce iti doreste sufletelul tau. Ceva ce pe 205/45 R16 ar costa 500-600 lei sau mai mult pe bucata, si oricum nici nu s-ar gasi pe stoc peste tot, decit poate cu mult noroc.

Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Joi Noi 29, 2007 7:38 pm

scuze, este clar, ca la distanta dintre janta si sol m-am referit.

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Vin Dec 14, 2007 1:56 pm

Jentile gasite in mediu propice pentru gume.
Fişiere ataşate
colt_002.jpg
colt_002.jpg (162.38 KiB) Vizualizat de 3836 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 75 vizitatori