Jante De 15"

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Vin Noi 06, 2009 12:43 pm

Cel care avea jantele nu ti-a dat si piulitele ?
In principiu gasesti la centrele care vand piese auto si jante , dar la fel de bine poti incerca si la dezmembrari

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Noi 06, 2009 2:18 pm

Salutare. Scuze ca ma bag peste topicul tau, insa am o mica nelamurire. Am luat niste jante de 15, originale tot de pe Colt (identice cu cele ale Coltului din poza atasata). O sa pun 195/60/15, cred ca vor incape fara nici o problema, insa nu sunt sigur daca mai e neaparat nevoie sa schimb si prezoanele. Any idea, anyone?


Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Vin Noi 06, 2009 7:05 pm

Eu am cumparat jante de aliaj, nu de la Mitsubishi si le-am primit cu tot cu piulite (astupate in cap). Acestea se potrivesc perfect .In mod normal ar trebui sa ai si piulitele daca ai jante originale si sa nu fie probleme. Piulitele se prind pe o parte conica din gaura jentii iar portiune de gaura dreapta ramasa nu depaseste 10 mm desi cred ca e mai mica. Piulitele mele aveau cam 29mm in adancime , suficient ca sa stranga bine. Portiunea din filetul prezonului am masurat-o, din pacate nu mai stiu cat este dar stiu ca era suficient pentru strangerea piulitelor. Nu cred ca Mitsu Colt are doua feluri de prezoane filetate in functie de janta. Cred ca este unul singur de M12 si de aceeasi lungime pentru ambele variante.

( ET care scade de exemplu de la 46 la 40 inseamna ca roata se deplaseaza spre exterior cu 6mm si in niciun caz nu poate sa se apropie de amortizoare sau alte subansambluri dinspre interior. Numai daca ET creste pot apare aceste probleme. Micsorandu-se distanta ET (ADICA DISTANTA DINTRE PLANUL CENTRAL AL ROTII SI BUTUC) si butucul de fixare al rotii ramanand in aceeasi pozitie pentru ca e fix, normal ca roata va iesi in afara masinii cu acei milimetrii diferenta.
Am vazut mai sus niste aprecieri si cred ca sunt eronate. )

Eu am anvelope de 195/60r15 si sunt multumit. Ma deranjaza doar cand depasesc in curbe. Te obliga sa iei curbele mai elegant si nu sportiv. Pe unii poate ii deranjaza dar pe mine nu. Sunt mult mai multe avantaje si poti sa te rastorni si cu anvelopele originale daca nu ai simntul masurii. Pentru cei care conduc sportiv nu recomand utilizarea anvelopelor de 195/60r15.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Noi 06, 2009 7:57 pm

Multumesc mult pentru raspuns, Mugur.
Nu le-am luat noi, iar persoana care a intermediat tranzactia a uitat sa imi trimita si prezoanele. Probleme care sa tina de ET nu cred ca vor aparea, din moment ce si jantele de 15 au venit stock pe Colt (bine, spre rusinea mea, nici nu stiu ce ET au cele de 15, insa am presupus ca tot 46). Mai am intr-adevar momente cand merg ceva mai repede, insa voi folosi aceasta dimensiune doar pt iarna, din primavara revin la 205/45/16.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Vin Noi 06, 2009 11:28 pm

@Mugur , ai vazut bine , vina e a mea . Stiu ca daca ET mai mic iese roata spre exterior , dar m-am exrimat gresit. Si totusi , pot exista cazuri in care o janta cu acelasi ET sa nu ti se pupe pe masina din cauza ca nu poate trece etrierul ( desing janta / spite ) sau sa aiba J-ul mai mare si sa ajunga la amortizor.

Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Lun Noi 09, 2009 9:03 am

Gata s-a rezolvat. Am gasit la un magazin piulite(m12 pas 1,5 si prindere cu cheia de 19) care sa se potriveasca cu jentile actuale.
Prin urmare acum am cauciucurile de iarna 195/50 r 15 pe jenti de aliaj de 15, et 38 si j7.
Am fost la munte in weekend...le-am testat...sunt super... nu am deloc probleme.
Multumesc pentru sfaturi cristibna.
Bafta tuturor.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Dum Apr 25, 2010 8:32 pm

Ce caracteristici (ET,J) au jantele originale de 16'' (205/45 R16) cu care vine Colt-ul ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori