Volan Ingreunat :)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Mar 11, 2010 9:16 am

io am o alta nebuloasa.
daca nu esti pregatit sa accepti sfaturile ce ti se dau pe forum si te contrazici.....de ce mai intrebi?
eu zic ca atunci cand te duci la service sa mentionezi si partea cu accidentul, sa verifice baietii si lonjeroane si ce mai e pacolo, plus echilibrat si verificat toate rotile ...ca la ce gauri sunt sezonul asta.
iar cand faci probe de tras dreapta sau stanga, sa te asiguri ca e strada dreapta. ca in general sunt o idee inclinate sa curga apa.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 11, 2010 5:49 pm

E, nu se contrazice omul. Incearca si el solutii. Ai dreptate, la FIAT sunt electrice (am avut 2 Fiat, un Punto - 2003 si un Bravo 2008), si bine ca sunt electrice!
Impotriva credintei populare cum ca ce-i electric e prost si ce-i hidraulic e bun, va pot confirma din experienta ca nu am avut nici o problema cu aceste serve electrice, iar daca masina ta are serva electrica, bucura-te! A mea de exemplu stiu sigur ca are. Ai numai avantaje din punctul meu de vedere: putere in plus la motor, nu se scurge nimic... iar fiabilitatea...slava cerului, mai multe probleme am vazut la servele hidraulice decat la cele electrice.
Dar nu asta e problema aici... problema este ca te cred un pic subiectiv. Chiar iti merge volanul mai usor?
Referitor la test, fi atent sa-l faci pe un drum bun, unele masini trag aiurea datorita soselei inclinate.

Avatar utilizator
vscerb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 06, 2009 11:12 pm

Mesaj de vscerb » Vin Mar 12, 2010 11:59 am

mda, nu ma contraziceam cu nici unul dintre voi...o sa revin cu mai multe amanunte dupa ce o bag in service.
p.s.la sosea am verificat si acolo sigur inclinarea soselei este spre dreapta si tot tragea in stanga.

Avatar utilizator
vscerb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 06, 2009 11:12 pm

Mesaj de vscerb » Joi Apr 15, 2010 12:49 pm

am facut geometria ......tot trage in stanga......concluzie:probleme la caseta de directie.......luni programare in service pentru verificare caseta....

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Apr 23, 2010 3:52 pm

Cum e?

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Dum Apr 25, 2010 1:00 pm

Fa urmatoarea proba:inverseaza rotile pe fata.(chiar daca ai cauciucuri cu sens o proba poti face cu ele inversate)
Asa poti sa afli daca nu cumva trasul stanga se datoreaza unui cauciuc.(s-a intalnit si acest caz)

Avatar utilizator
vscerb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 06, 2009 11:12 pm

Mesaj de vscerb » Mie Apr 28, 2010 6:03 pm

deci caseta directie=ok(verificat la MCar),geometrie-ok(verificat la SAMA SERVICE)cauciucuri fata schimbat intre ele nici o diferenta.......am rugat un consilier mecanic de la MCar sa urce la volan si sa dea o tura cu mine....in scurt din punctul lui de vedere: masina merge perfect,volanul se invarte la fel de greu la toate mitsu. colt,nu trage nici stanga nici dreapta-ca este din cauza inclinarii drumurilor(ca s-ar putea sa fie din structura spatiala a unui cauciuc dat cu el in groapa)etc...dar pe mine tot nu m-a convins.astept o intalnire cu toti coltistii ca sa puna ei mana pe volan si sa dea o tura cu a mea si eu cu a lor.
p.s.andrei tre sa dau o naveta?ca ai avut dreptate
intrebarile mele:1.toate masinile trag la inclinarile drumurilor?poate da...dar de ce mi se pare mie ca a mea trage mai mult decat altele.
2.are directia sensibila...la denivelari,gropi, etc-oare chiar asa sensibila sa fie la toate colturile
3.de ce am impresia ca volanul se invarte tot destul de greu...parca inainte se rotea mai usor;oare atunci nu era in regula directia?

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mie Apr 28, 2010 10:56 pm

directia iti garantez eu ca este destul de sensibila, eu in ploiesti am cateva intersectii cu denivelari si daca nu tin mana pe volan o ia in toate directiile volan ingreunat ce pot sa zic.....depinde de fiecare. incearca pe un drum pe care consideri ca e drept sa lasi volanul liber.... si vezi daca trage, mai e o chestie, eu am patit chestia asta la colt-ul vechi, volanul meu tre sa stea un pic mai stramb ca rotile sa fie drepte, nu stiu ce s-a intampla, probabil a reusit maicamea sa dea in vreo groapa cu ea......

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mar Mai 04, 2010 8:31 am

Sa iti ramana rotile paralele si volanul stramb fata de axa drumului, parererea mea ,e ca este imposibil sa fie din cauza ca s-a dat in vre-o groapa cu ea.
In cazul asta eu vad ca ori s-a deplasat cu totul din caseta de directie, ori s-a torsionat coloana de directie. Insa e absurd... daca nu e asa sa ma corecteze cineva.
Ar fi tare, in cel mai probabil ti-au montat un pic stramb volanul din fabrica.
Laurentiu

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mar Mai 04, 2010 11:15 am

Volanul nu a fost stramb montat din fabrica.Ipotezele date de tine sunt posibile insa eu nu am ajuns cu ea la service pt ca acea masina nu este treaba mea, a fost un intreg sir de discutii pe seama ei, si de aceea am ajuns sa am propria masina din dorinta tatalui meu de a nu ne mai vedea pe mine si pe maicamea certandu-ne pt masina

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori