Zgomote Motor Colt 1.3

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mar Mar 23, 2010 8:14 pm

Salut,

De citeva zile am un zgomot ciudat la motor: cand rece se aude ca un tzacanit care dispare dupa ce am facut citiva km.
Probabil (mai mult ca sigur ca se incalzeste motorul). Interesant e ca nu se aude la relanti sau daca mentin turatia constanta ci numai cand accelerez.

Are cineva idee de la ce poate fi?
Sper sa nu fie ceva grav, ax cu came sau mai stiu eu ce... sa trebuiasca sa schimb bujille, benzina?
Numai bine.
Laurentiu

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Mar 25, 2010 1:44 am

Daca apesi ambreiajul, tace? Face asa?

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Joi Mar 25, 2010 8:32 pm

Buna Andrei,

tare rau mai face a ta, imi pare rau sa aud.
A mea nu face asa... la mine sa aude ca la vechile olcituri cu probleme la axe ...tzac, tzac... doar cand apas pe pedala de acceleratie.
E in momentul ala cand ii dai talpa, motorul incepe sa se tureze, insa nu prizi instant viteza.
In rest toarce ca o matza ce e.

Laurentiu

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Sâm Mar 27, 2010 10:15 pm

Si a mea face un zgomot ciudat ca un zanganit la relanti, care dispare daca apas ambreiajul. E vorba de noul Colt si masina a facut asa de la inceput. Nu am observat alte probleme.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Mar 28, 2010 7:54 am

LaurB - cati km ai si cand ai facut ultima revizie? uleiul este verificat? adica este la nivel?

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Dum Mar 28, 2010 9:00 pm

@ f cristi: se aude tot timpul? ca si la mine tot un sunet de genul asta e, dar asa a fost de la inceput si se aude doar daca am capota deschisa
@ andrei:nu mi-am inchipuit ca un Colt poate face asa urat suna a un plastic desprins ceva care se aude pana se incalzeste un pic masina.Eu in iarna cand am fost cu ea si au trebuit sa umble la panoul ala de sub volan nu il pusesera la loc cum trebuie, si pana se incalzea masina sa fi auzit ce vibra.Ulterior am vazut ca zona unde sunt proiectoarele si reglarea oglinzilor nu era bine pusa la loc, era un pic iesita, am dat jos panoul, am pus-o la loc si adio zdrang-zdrang

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Lun Mar 29, 2010 2:26 pm

Buna COObra,

masina are 51mii Km, revizia facuta anul trecut in vara (iulie) la 45mii, cand am schimbat filtre aer, ulei, clima, curea AC si ulei (5W50 Mobil1).
M-am uitat pe joja si e intre limite.
Poate fi de la ulei? ... eu zic ca e un ulei bun.
Acum, ca s-a incalzit, nu mai face, cel putin eu nu o mai aud.
Sper sa nu fie de la benzina proasta.
Mi se mai intalmpla mai demult cand mergeam un pic subturat sa tacane ... ca avansul la vechile dacii.)
E diferit fata de cum a "tzacanit acum", ca la olcit-urile cu axele nasa )
O mai tin sub observatie sa vad ce si cum.

Laurentiu

Avatar utilizator
alexio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 16, 2008 7:10 pm

Mesaj de alexio » Lun Mar 29, 2010 4:45 pm

Zgomot asemanator cu cel postat de Andrei am avut si eu, s-a dovedit a fi ventilatorul radiatorului, pe care l-am schimbat dupa vreo 2 luni pt ca facea din ce in ce mai urat.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Mar 29, 2010 5:31 pm

@ Laurentiu
am intrebat de ulei, pentru ca ma ducea un pic gandul la tacheti, noi la colt avand hidraulici. am incercat pe baza a ce spui tu sa extrapolez cam care ar putea sa fie problema.
oricum, in general la frig masinile sunt mai zgomotoase.
daca zici ca se pare ca a disparut, tine sub observatie si mai vedem.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Mar Mar 30, 2010 5:08 pm

QUOTE (marocanu2009 @ Mar 28 2010, 08:00 PM) @ f cristi: se aude tot timpul? ca si la mine tot un sunet de genul asta e, dar asa a fost de la inceput si se aude doar daca am capota deschisa
Pai nu se aude tot timpul, doar cand stau pe loc, la ralanti. Daca apas ambreiajul nu mai face. Se aude si dinnauntru si din-afara, cu sau fara capota deschisa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori