Schimbare Stop Frana Spate Cz3

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Mar Iun 15, 2010 10:40 pm

Salutare,


De curand am observat ca stopul dupa dreapta nu mai functioneaza. Bunnn... cumparat bec (p21w), desfac cu surubelnita cele doua suruburi din spate (cele care tin farul) si incerc sa scot farul, dar din pacate fara succes (era ceva in care inca se tinea - undeva in partea superioara).
As aprecia daca un coleg care a facut acesta operatiune sa ma lamureasca si pe mine daca mai este ceva ce trebuie desfacut sau pur si simplu este vb de a trage cu mai multa forta (desi n-as crede).

Multumesc frumos.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 15, 2010 11:44 pm

Pai nu trebuie scos stopul ca sa schimbi becul. Daca ai ajuns in spatele farului ca sa desfaci acele suruburi inseamna ca ai si acces la becuri.
Daca totusi vrei sa scoti stopul mai e prins in niste cleme de plastic ar trebui sa iasa prin tragere. Eu am desfacut la lancer si e acelasi principiu. Totusi revin: ca sa schimbi un bec, nu trebuie sa dai stopul jos.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Iun 15, 2010 11:46 pm

Pana acum n-am avut treaba cu becurile din spate in afara celor de la numar. Si manualul e acasa. Totusi, el ce zice?

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Mie Iun 16, 2010 10:33 am

Salutare,


@Cix: nu am observat nici un alt acces la becuri fara sa scot farul.
@andrei: la prima lectura nu am gasit explicatie pt cz3 (pt colt in 5 usi am gasit). Mai incer o data.

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Joi Iun 17, 2010 9:11 pm

Am recitit manualul: explicatii doar pt varinta in 5 usi.
Rog un coleg care a trecut de acesta etapa sa ma "lumineze" si pe mine.

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Vin Iun 18, 2010 11:35 am

are 2 suruburi la vedere si 2 "pinteni" care stau in socluri de cauciuc. desfaci suruburile si tragi de el jucandu-l usor.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Iun 18, 2010 5:14 pm

din proprie experienta iti spun ca iese prin lovitura consistenta si serioasa cu podul palmei din lateral, ca si cum l-ai lua in mana. ai grija sa lovesti ca si cum l-ai lua in mana dinspre fata spre spatele masinii.

PS: Ca idee, la lancer nu poti sa schimbi becurile din portbagaj trebuie sa scoti stopul de tot (ma refer la cel de pe coltul masinii) ca sa ai acces la becuri. cele de pe portbagaj dupa ce desfaci capitonajul ai acces la stopuri.

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Vin Iun 18, 2010 11:22 pm

Va multumesc tuturor pentru ajutor. Operatiune reusita


PS: Pt cei care au nevoie sa faca aceeasi operatiune => aveti nevoie de becuri de 21 W (P21W) cu filament dublu (nu simplu cum am crezut eu).

Avatar utilizator
zefir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 9:17 pm

Mesaj de zefir » Dum Aug 22, 2010 9:33 pm

QUOTE (andrei @ Jun 15 2010, 09:46 PM) Pana acum n-am avut treaba cu becurile din spate in afara celor de la numar. Si manualul e acasa. Totusi, el ce zice?
Te rog zi mi si mie ,daca ai schimbat bec faza scurta, este o clapeta care se deschide cu un clik, eu am schimbat becul, si clapeta mi s a rupt, trist dar adevarat, doar cu capacul de sub tot sistemul de far am ramas, oare unde as putea gasi clapeta de acest gen?Multumesc

Avatar utilizator
ph15viu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 08, 2009 2:14 pm

Mesaj de ph15viu » Mar Sep 07, 2010 6:16 pm

Ca sa fim siguri ca vb. de acelasi lucru, ca sa schimbi faza scurta trebuie sa dai jos 2 capace:
primul este cel din aparatoarea rotii,
al doilea de culoare gri deschis(poti sa il dai jos si daca ridici capota)

Eu pe al doilea l-am rupt si m-a costat 50 RON la reprezentanta, nu stiu daca gasesti mai ieftin daca il iei de la alt service dar merita sa incerci

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori