Rulmenti Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Sâm Mai 07, 2011 5:10 pm

Ti-am dat mesaj... s-ar parea ca pe smart si pe czt vine cu tot cu fuzeta, ceea ce e crima la pret... ceva aprox 1400 ron, la reprezentanta mitsu si la o singura firma care aduce piese auto am gasit, in rest nimeni nu avea. Pretul e mare pentru ca nu xista aftermarket, doar pe original.
Deci nu cred ca se potiveste rulmentul care il am eu... sorry.
Esti sigur ca are probleme rulmentul? Sa nu fie ca la mine din cauza cauciucurilor.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Mai 07, 2011 8:10 pm

Rulment CZT ingaraj

Acelasi pret si pt forfour, doar ca nu apare si rulmentul simplu de la jakoparts.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Dum Mai 08, 2011 12:17 pm

Nu nu.
Multumiri lui Razvan, asta e ce trebuie pt colt czt, smart brabus si se pare si alte modele de smart forfour. Sau daca aveti rulment cu fuzeta - puntea fata.
http://seekpart24.com/skf/wheel-bearing ... 9&at=18496 - Outer Diameter: 75 mm

La ingaraj, Diametru exterior: 137 mm. Cred ca e vorba de cel de pe spate.

In prima poza e rulmentul pt colt normal, jakoparts in cazul asta, cel ieftin
Ina doua poza, e rulmentul cu fuzeta SKF. Obesrvati canelurile de pe interiorul rulmentului, de asta nu putem folosi rulment normal (pe langa faptul ca e capsat pe fuzeta).
Fişiere ataşate
VKBA_6680.jpg
VKBA_6680.jpg (23.2 KiB) Vizualizat de 6763 ori
pozaprodus.php.jpg
pozaprodus.php.jpg (12.53 KiB) Vizualizat de 6746 ori

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Mar Mai 10, 2011 7:08 pm

Aoleu!!!!!!!
M-am uitat sa vad si eu cat m-ar costa un rulment pe fata si......1250 lei doar pe original si e cu tot cu butuc si cu portfuzeta.Nu am gasit echivalenta pe producator.(am cautat pt seria mea de caroserie de czt).
Pe spate e mai simplu.

Avatar utilizator
Razvan.M
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:20 am

Mesaj de Razvan.M » Mie Mai 11, 2011 11:54 am

Robby alea-s preturi de nesimtit. Chiar si FEBI il gasesti la 760 lei. Ia cauta tu SKF VKBA 6680. Daca nu gasesti la un pret pana in 550 lei te trimit la un tip care ti le poate comanda

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Mie Mai 11, 2011 5:00 pm

Mda....la smart imi da ca s-ar potrivi skf-ul ala insa la czt imi da doar cu tot cu portfuzeta.
Deocamdata bine ca nu imi trebuie.
Partea buna e ca acesti rulmenti sunt f rezistenti.Daca folosim placute de frana de calitate,care sa nu se incalzeasca prea tare,vom schimba acesti rulmenti foarte tarziu.

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Lun Apr 21, 2014 3:07 pm

sal,

eu am un colt 1.3 si recent mi-a aparut un zgomot (un scirtiit metalic) -fata stinga pare- care apare si dispare...la viraje f mici dreapta reapare (in general la peste 50 kmh) si la indreptarea volanului dispare zgomotul...poate fi de la rulmenti? sau poate stie cineva cum se verifica rulmentii.multumesc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Apr 22, 2014 11:42 am

Nu cred ca e de la rulmenti, cred ca mai degraba ai placutele aproape tocite.

Eu am avut un rulment cam prost din fabrica, pe spate, cand am luat masina la 74.000km acum 5 ani vuia ca un autobuz la anumite viteze. Acum cateva saptamani, la aproape 200.000km si-a dat duhu, in sensul ca a inceput sa faca mult mai tare, de la viteze mici, si sa vibreze (a dezvoltat joc). In 5 ani si aproape 125.000km nu a facut nici o alta figura, roata nu avea joc (mecanicii n-au putut sa-mi zica ce roata are probleme, vuia cu ecou, si la mana nu se simtea nimic daca invarteai roata sau trageai de ea), adica a mers fara alte probleme doar cu zgomotul ala ( si i-am dat tare, viraje in forta, incaltata cu 225/35R17, n-a avut viata usoara).

Daca e totusi un inceput de sfarsit pt rulemntul tau, n-o sa vina azi maine, mai ai are.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Mar Apr 22, 2014 9:50 pm

Alex are dreptate. Rulmentii nu scartaie ci huruie sau vuiesc(cum zice el). Am avut si eu un scartait la a mea. Dupa un an de zile a disparut. Da-i timp sa se mai subtieze un pic si o sa dispara.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori