Rulmenti Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Sâm Iun 26, 2010 7:00 pm

Stie cineva cum ar trebui sa arate rulmentii de pe fata de la colt? Intreb pentru ca am cumparat un rument, si la service mecanicii au vazut ca rulmentul original are niste canale sa intre pe ax. Din pacate rulmentul pe care l-am cumparat eu, pentru colt czt, nu are acele canale pe butuc, deci nu se potriveste.

Nu de alta, dar in momentul asta nu stiu ce fel de rulment sa cumpar, in programele celor care vand piese auto apar doar rulmenti fara canale pe butuc pentru czt.

Un numar de cod pentru piesa, sau ceva informativ?

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Lun Iun 28, 2010 11:51 am

Bun... deci trebuie cu fuzeta. Rulementul este capsat. Pret: ~ 1400-1500 ron fara manopera. Veselie nu altceva.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mie Sep 01, 2010 5:18 pm

daca nu ai cumparat intre timp da-mi un pm si poate te "ajut" cu un magazin de unde am luat si eu unul pt spate ce-i drept si pt masina mea; adica motorul de 1.1, dar ideea e ca la toti dealerii mitsu era asta iarna in jur de 1100 ron (vorba aceea motor 1.1 -1100 ron, la tine 1.5 -1500 ron ) si am gasit la un magazin online aceiasi piesa cu... nici mai mult nici mai putin de 350 ron.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Joi Sep 02, 2010 8:44 am

Nu am cumparat, am dus-o la test si nu au putut fi 100% siguri ca se aude re la rulment. Drept pt care mi-au recomandat sa mai merg cu ea asa pana se mai agraveaza putin treaba inainte sa dau 14 milioane.
Foarte posibil sa fie vorba de alt tip de rulment ce ai tu fata de ce am eu, dar lasa-mi ceva date de contact pt magazinul online si ma interesez, nu e vorba reclama, e vorba de piese pentru ale noastre

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Sep 02, 2010 7:24 pm

ai mare grija cu mersul "asa" pt ca risti sa se blocheze roata respectiva in caz ca este rulmentul si ... doamne fereste sa se intample la o viteza mai mare de 20-30 km/h... magazinul se numeste altgrad auto; scrie asta pe google si iti va gasi site-ul (altgradauto.ro daca nu ma insel) si vei gasi acolo.. toate datele de contact. cu siguranta nu putem avea acelasi rulment, deoarece al tau cred ca a fost gandit pt "putin" mai multa forta , dar ti-am spus diferenta de pret de la mine din iarna de la 1000 ron la m car/mit/tiriac auto la 350 ron la acest magazin (si daca nu ma insel marca de rulment era skf; ca si cel din fabrica). mult succes si tine-ne la curent cu evolutia

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Vin Sep 03, 2010 10:15 am

Mersi, o sa dau un telefon sa vad daca au si ce pret.
Si mie imi era frica sa nu se blocheze, dar cei de la service mi-au zis ca nu se blocheaza deodata, mai intai ar trebui sa faca ceva joc la roata, eventual sa caraie, ceea ce nu face inca.
Peste o luna (sau 1400 km, care vine prima) o sa fac schimbul de ulei motor + cutie, si ii mai pun pe baieti o data sa verifice rulmentul.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Sep 03, 2010 8:56 pm

pai ce simptome ai tu? ca rulmentul de obicei huruie. nu bate sau scartaie. sunt foarte rare cazurile in care face altceva afara de huruit.
iar blocatul.....ba da. se blocheaza brusc, ca doar nu e blocare cu ABS. cand se sparge se duce dracului tot acolo. poate doar daca ai noroc sa se sparga la vreo plecare de pe loc.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Sâm Sep 04, 2010 7:07 pm

A fost cu rotile fata in aer, am dezactivat esp-ul, apoi acceleratie de la 0 la 130 la ora in treapta a 5-a, luat contactul si scos din viteza - in timp ce un mecanic statea langa roata sa asculte. Am facut de 2 ori asta.
Nu a parut nimic suspicios. Zgomotul apare doar la rulare, e un fel de "hummmm", nu scartaie, nu bate, nu huruie, roata nu avea joc. Si am incercat cu 2 seturi de roti, s-a auzit cu amandoua.
Suspiciunea mea e ca rulmentul e pe duca, poate abia acum a inceput sa se duca. Oricum ar fi, nu arunc 14 milioane pe degeaba, deja am aruncat 2 de pomana.

Cei de la service mi-au zis ca daca e de la rulment, mai intai caraie, apoi se blocheaza, nu se blocheaza din start. Dracu stie...

PS: nu e de la cutie, face la fel si cand e scoasa din viteza

LE: Verificat rotile, nu au joc, fost la o tura - mai degraba face vum vum vum, da deja o dam in altele :=)))

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Lun Oct 18, 2010 6:01 pm

Bun... UPDATE
Schimbat jantele cu cele de iarna. Si, 4x alte cauciucuri, de iarna. A disparut zgomotul, deci nu era de la rulment woo hoo

Foarte ciudat ca am avut acelasi zgomot, si cu jante pe 16, si cu jante pe 17 (alte cauciucuri). O sa schimb cauciucurile si pe jantele pe 17 in vara, dar sunt linistit

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Lun Oct 18, 2010 8:44 pm

Adica erau jantele de vina?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori